• Krátkometrážní

Dcera (2019) (studentský film)

Provedení je perfektní, svrchovaný autorský rukopis, který proniká všemi složkami díla (autorka se propsala jak do podoby loutek, tak do jejich animace a sama je i snímala; zvlášť ty pohyby očí, jimiž postavy vyjadřují úzkost, váhavost, zklamání, očekávání ad. jsou fascinující, stejně jako formálně a strukturně hrubé, přesto neskutečně emočně jemné a dojemné je ztvárnění obličeje i rukou, obzvlášť v kontrastu k jemnému zachycení struktury látky aktovky, džínoviny a švů oblečení atd.; a pak ta nervní kamera, snímání zezadu, odcházení a utíkání od kamery, fascinující vystižení jak stavů mysli postav, včetně propadů a paniky, tak zkoumavého utkvívání kamery, která k nim proniká), téma silné a bytostně známé každému, kdo přirozeně touží po přijetí, napojeném vnímání a úlevném sdílení, po společném překonávání pocitu izolovanosti, nota bene u vlastního rodiče, a vyjádření emocí přiléhavé a věrohodné. Snad jen ta metafora s ptáčkem vylétajícím z dlaní je příliš otřepaná. Některé symboly (jak to vystihl Eco: růže je růže je růže) by se prostě užívat neměly, a zvlášť ne jako uzavření příběhu. *** Obzvlášť silně a jako součást příběhu i jako klíč k porozumění tomu, co znamenal, pak vyzní i prosté věnování, zvláště ten druhý řádek, který se objeví o nezbytnou vteřinu posečkání později. *~

Dokonalá lež (2019)

Film k pasivnímu uspokojení líného diváka. Celou dobu víte, že musí jít o dvojitou hru, protože jinak by existence takového snímku od počátku ani nedávala smysl, ale přesto se celou dobu musíte jen dívat, jak se z té skutečné hry ani vám, divákovi, nic neprozrazuje. Až v poslední části si musíte nechat prozradit všechno, na co jste cca hodinu a půl jen pasivně čekali. Nebylo vám umožněno ani si postupně něco dovozovat, skládat si ze signálů vlastní pohled, rozvíjet a korigovat vlastní hypotézu, ani se těch příprav a realizací otevřeně spoluúčastnit. Nic. Je to nenápadně, zato jednoznačně vyděračský film, který diváka nejprve nechá pasivně a se spravedlivým rozhořčením sledovat, jak se někdo sobecký a bezcitný snaží využít, podvést a ožebračit někoho hodného a naivního, a pak divákovu potřebu satisfakce bez komplikovaných nuancí ukojí předvedením, že to celou dobu bylo ve skutečnosti naopak a že ten zdánlivě naivní byl nejen hodnější, ale i chytřejší a zkušenější a padouch dostal, oč si koledoval, a do vykopané jámy spadl sám. Skvělí herci z toho charakternější snímek, který by ctil náročnějšího diváka a přibral ho do hry tím, že by postupně odměňoval jeho vlastní intuici, rozum i cit, neudělají. Film v souladu se svým záměrem poskytnout povrchní katarzi pracuje i s jednoznačně definovanými postavami a odmítá cokoli problematizovat: všichni jsou - a to dokonce od malička, od dětství - buď stoprocentní good guys nebo bad guys, nic mezi tím. Je to tak banální a tuctové, že si to vůbec tak charakterní herce nezasloužilo, takže jejich angažmá může být matoucí. *** Jeden fascinující moment jsem ale přece jen vytěžila, kvůli kterému si tenhle snímek budu pamatovat přece jen se stopou vděku: když se Betty, která se opravdu celou dobu tváří jako kultivovaná středostavovská English lady, ocitne v Berlíně a stane poprvé před inkriminovaným domem, najednou má ve tváři, zblízka a ze zvláštního úhlu zabrané, tak úplně jiný, původní postavě natolik hluboce odcizený výraz a nadto tak specificky vyrýsovaný, že mi okamžitě blesklo hlavou - ona je Němka a tohle je její rodný dům. Klobouk dolů před takovým mistrovským herectvím, které se zhmotnilo v tomhle jediném kratičkém záběru, ne náhodou v závěrečné retrospektivě ještě jednou zopakovaném. *~

Fany a pes (2019)

Tentokrát ani nemám k ostatním komentářům mnoho co doplnit. Film opravdu nečekaně dobře fungoval, kluci 10 a 12 let se doptávali, jestli to tak skutečně bylo a co všechno je autentické, nechali si vyprávět další podrobnosti, díky záznamovým fotografiím na konci byli upřímně zasaženi, jak moc historicky a vizuálně věrné bylo převedení dobových reálií do animace. Osobně se mi hodně líbil akcent na to, že někteří lidé vždycky musí vyjít první a kráčet v čele, vstříc hrozbám, pokud chceme něco změnit, a že nesou s ničím nesrovnatelné riziko. Díky některým scénám z demonstrací a hlavně té závěrečné na hranicích bylo velice dobře možné se vcítit do jejich kůže a fungovalo to na děti i na nás dospělé. Husí kůže, dojetí. Výborně bylo zachyceno i to, jak pohraničníci bez rozkazů a kontaktu s velením v nové situaci, pod tlakem lidí i zpráv z rádia, váhají, jak hrozí, že podlehnou impulzu, neunesou emoce a vystřelí, jak je to celé na křehkých vahách, otázka života i smrti v tak zlomové chvíli. Napětí se dalo u nás doma krájet, když Sputnik běžel z jedné strany na druhou a když pak vykročili ti první lidé. *** Dalo se pak i celkem jednoduše dovyprávět, nebo se toho aspoň dotknout, kdo byli chuligáni a máničky, underground, jak to bylo s hudbou a kulturou, s kostely a náboženstvím, jak složité byly pozice obyčejných lidí v takovém systému, kdo byli udavači, jak při sobě někteří lidé drželi a jiní se navzájem podezírali, co bylo převlékání kabátů, co mezi lidmi dovedl nadělat strach z potíží, jak systém ničil životy nepřizpůsobivých... Jaká panovala atmosféra. A že nepohodlní lidé byli opravdu zavíráni do věznic, mučeni, že na hranicích se opravdu střílelo a stejně lidé utíkali, atd. ... *** Skvěle promyšlený scénář, sympatická animace a způsob vyprávění, který se zavděčil dětem i dospělým, zároveň naprosto přirozeně poučný a zvoucí k dalšímu výkladu a debataám. Nenápadně výjimečný počin. *~

Janička z Arku (2019)

Od první chvíle je nám jasně dáno najevo, že dospělé vyprávění o Janě z Arku bude - při zachování svobody zero-budget a téměř antifilmařských postupů - jiné než lehkonohá, okouzlující, úsměvná a dojemná muzikálová travestie Jeanette: Dětství Jany z Arku. *** Druhý film zpracovává téma střetu dogmatické církve zastoupené klikou starých seschlých mužských s mladičkou znejistělou dívkou, která už netuší, zda je či někdy byla vedená božím hlasem, když se odvážila s rozpačitými výsledky zasáhnout do velkých dějin, a přitom jí nikdo - ani král, ani armáda, ani rodina a přátelé, a nejméně ze všech paradoxně právě církev - nemůže být v jejím tázání a pochybách oporou. Přičemž tupé a kruté mechanismy systému středověké církve, vedení státu a armády neznají jiné řešení, než ji ze svých útrob jako neústrojné cizorodé těleso vyvrhnout. *** Obsah: téma střetu je silný, znázorněný citlivě, pádně, ale pro tentokrát jsem při dívání se nedokázala vstřebat formu, která mi i přes jízlivě parodické a sarkastické prvky připadala především ubíjející, jak byla záměrně a řízeně retardovaná. Vydat se tomu napospas na dvě hodiny bylo pro mě v každém dlouhém záběru protahované utrpení, a i když to zřetelně bylo režijním záměrem, připadalo mi, že to Dumont tentokrát úplně nevybalancoval a nechal se strhnout za hranu únosné sdělnosti. --- Čím víc dní nicméně od toho prožitku uplynulo, tím víc se mi to chce vychválit víc, a i když odmítám zapomenout, že jsem se v průběhu scén reálně nudila a otravovala a nemohla se dočkat, až to pokročí dál, zpětně se usmívám nad tou ďábelskostí, protože mám dojem, že bych si to dokázala pustit i podruhé. *~

Janove zrno (2019) (studentský film)

Tak věrně je tu evokovaná soucit i odpor budící trapnost a nedostatek soudnosti, že jsem do poloviny přemítala, jestli se tohle dá zahrát a zrežírovat, a hodně váhala, zda to není mockument exponovaný na třetí (realita vydávaná za film vydávaný za realitu). Až v poslední třetině si film už úlevněji sedá do posunuté roviny, z níž nenápadně, zlehka, ale přece jen čitelně odkrývá karty a dovoluje vycítit hranost a linku scénáře, po níž diváka vyvede z rafinovaně inscenované dusivé reality s úlevou ven - ale moment, kam "ven"? A s jakou úlevou? Klobouk dolů za tu hutnou tíživou atmosféru, za zrcadlo nemilosrdně nastavené mnoha různým aspektům spodních proudů společnosti upadající do absurdních a hořkých extrémů. Neodbytně jsem přitom hlavně v první části myslela na amatérský film Svatba Jiřího Káry, který ale přece jen ukazuje své lidské trosky mnohem lidštější a laskavější, a je vlastně mnohem víc plný naděje, ač by to asi řekl málokdo. Jenže dnes jsme také ve vývoji společenského dění o dvacet let dál. Uff. *~

Kdo se se mnou zatočí (2019) (studentský film)

Tohle není animák, jen obrázková a zvuková kulisa agitačně posilující informační sdělení o katastrofálním stavu dětské ústavní péče v ČR. Je to vlezlé a spíš odpudivé a protivné (nijak s mým hodnocením nesouvisí, že o katastrofálním stavu veškeré ústavní péče v ČR vím své a není dne, kdy mě z něj nemrazí. Jenže prvoplánové doprovodné ilustrace se stříkačkami na letácích Dropinu o nebezpečí užívání drog nebo záměrně odpudivé obrázky na cigaretových krabičkách bych taky nevystavovala v galerii současného umění jako svébytná umělecká díla. Tady jsou navíc děti dost protismyslně ztvárněny jako beztvaré nesympatické fleky skoro ze záhrobí lkavě zpěvavě žadonící o pozornost jako smečka podvyživených olysalých kvílících štěňat. Skrz naskrz nepříjemné a dle mého soudu i nutně se míjející účinkem.

Kdo si myslíš, že jsem (2019)

Překvapení. Film není ani trochu povrchní, to postava se tak chová, ale každá její zdánlivě povrchní snaha má svoji hloubku ve strachu ze života v opuštěnosti a samotě, v nejistotě, zda bude alespoň v nějaké - třeba i nevlastní - podobě přijatá, či v hrůze vědomí, že přijatá není a možná už nikdy nebude. **** Nepříjemně citlivě a dobře zahrané, každé to zacukání mimických svalů, nejisté zatěkání očima, zachvění brady, taková zranitelnost a zraněnost, že při pohledu na ni musí trnout v každé holce už od třiceti výš. **** A vynikající scénář. Je tam jeden záběr, to místo v metru - nad městem visící skleněná kukaň, slepá ulička, odkud nelze pokračovat dál. Místo, kvůli němuž lze natočit film, nechat jednu postavu zemřít a druhou zírat skrze skleněnou stěnu do nedosažitelna. **** Mohl by to být konec, ale je to jen první z možných konců. Bude zoufaleji, hůř, když si Claire ani v soukromých fantaziích nepřipustí, že by mohla být milováníhodná mladším mužem, či vůbec ještě někým, a přesto si nemůže pomoci, aby na osudu neškemrala o drobky ze stolu, bez ohledu na to, co zlého může objektu své rozporuplné touhy svou potřebou a váhavostí ve skutečném životě způsobit. **** "Všechno už je zase možné", dozvídá se - a jestli ho svým strachem nechat se milovat a současně závislostí na té svůdné představě nezničila napoprvé, může v druhém kole zničit o to víc, jeho samého i s mladou rodinou. **** Vynikající analýza mechanismu nezáměrné destrukce, kde zdánlivě nepatrné kumulované vstupy mohou mít nedozírně vážné výstupy, aniž by kdokoli vlastně chtěl způsobit něco zlého. *~

Kdo zabil Isaaca (2019)

Patrně výborný námět je převzat z povídky a jeho filmové provedení je břídilské a ani náhodou nemá co dělat s noirem. **** Noir má krystalická pravidla, srozumitelně a nevyhnutně gradující napětí a styl, kdežto tohle je jen rozbředlý, upachtěně stylizovaný a únavně narůstající chaos, a to rozhodně není totéž. **** Osobně navíc považuji za vrcholnou nedovolenost a známku nejnižší úrovně a podlosti, když si autor svoji neschopnost kvalitně a funkčně vyprávět (a to dokonce dle vypůjčené předlohy, což by mělo představovat přinejmenším morální závazek) kompenzuje zahlušujícími, zbytečně vypjatými, záměrně zastřenými a útržkovitými scénami, jimiž se diváka snaží násilně zabavit, zahltit, šokovat, zmást či jjinak z něj nezaslouženě ždímat emoce či pozornost, aniž by ta nepříjemná lopota nakonec aspoň vedla ke katarzi, osvětlení a vyššímu formativnímu prožitku či úvaze. Tady si bohužel režisér z diváka, který by měl být partnerem ve sledovatelném dialogu s tvůrcem/dílem, dělá jen pasivní oběť svých nepovedených pokusů něco vyjádřit, přičemž je jasné, že mimo pár základních bodů nejspíš ani sám přesně nepochopil, proč držela pohromadě povídka (pokud tedy držela) a co všechno zachycovala. Chudák Matulevicius je v tom od začátku úplně ztracený, přerostlo mu to přes hlavu, ale tak už tedy ten nahodilý materiál postříhali, nakonec to nějak dopadlo, a protože při veškeré nejasnosti obrazové, střihové i vyprávěcí (a potřebě malého litevského kinematografického rybníčku ukázat výsledky, zvlášť jestli na to byl od státu grant - a on byl!) se to dalo hajzlíkovsky prosazovat jako "umělecký" (zde to slovo používám s veškerou sarkastičností, jaká těmhle průhledným pokusům využít neurčité hranice umění i tenký přechod mezi genialitou a neschopností v pragmatický prospěch nedoukův, náleží) počin, který není přístupný každému, tak to filištínsky předhodili uměleckým porotám s větší hlavou. A o těch netřeba mít iluze, že si s tou citlivou hranicí umí vždycky správně poradit, navíc mají taky svoje kolonky a statistiky a úředního šimla a grantové a kvótové požadavky). Tady ve vší parádě selhali, tenhle nepodařený paskvil patří do stoupy, a ne do evropských kin. Tím spíš, že si "bere do huby" ta k vážná a velká společenská a lidská témata, jako je vyvražďování, kolektivní obluzení a subjektivní vina atd. To vyjadřovací nedostatečnost filmu nejenže neomlouvá, to z něj dělá přímo spolupachatele. (Febiofest 2020, Slovanský dům) *~

Když rajčata poslouchají Wagnera (2019)

Asi proto, že i díky letitému napojení na festival Jeden svět a své umanutě důkladné obeznámenosti se stovkami celovečerních dokumentů, které JS každoročně vybírá k uvedení (psávala jsem během příprav festivalu anotace k filmům, pomáhala dobrovolně dramaturgické sekci s "nakoukáváním" a mívala tak vždy na několik měsíců přístup k celé interní filmotéce, celé měsíce od rána do večera nasávala dokumenty z celého světa, s nimi různé úhly pohledu, souvislosti a vztahy mezi problematikami, stejně jako dílčí či komplexní řešení - a škoda, že tohle už padlo -, takže jsem si svědomitě mapovala síť strastí a bolestí světa, i když to pohltilo vždycky celé tři měsíce života a znamenalo celkem drastické psychické vypětí), uvažuji celistvěji o tématu globalizace, externalizace nákladů, vyvádění produktů, peněz, péče, práce a životní energie z regionů otevřenými žilami, jsem si předem mylně představovala dokument zobrazující lidi, kteří skutečně našli cestu k harmonizaci života ve své oblasti navzdory stále dravějším a násilnějším nátlakovým metodám zobchodovávání lidskosti a tvůrčího ducha tíhnoucího k vzájemnostnímu dobrému soužití. **** Marianna Economou však žádné takové magické místo neobjevila, jen pár starších lidí v jedné vymírající řecké vesnici, kteří se všemi zbylými silami snaží nějak protlouct světem se svým lokálním produktem, a přesto s teskným pohledem vědí, že to není dobrá cesta a že po nich, až už nebudou moci, bude všechno jen ještě horší. Globalizace tyhle obyčejné laskavé tetky v šátcích nutí zemědělčit ve své liduprázdné vsi na rozlehlých lánech, maximalizovat výrobu (výrobu! rajčat), přizpůsobovat produkty z nich trendy světové poptávce (dejte tam místo své rýže bio quinou z Kolumbie), posílat své výrobky děsivě neekonomickou lodní dopravou na několik kontinentů, a přežívat takhle s vědomím, že to není dobře, ale že oni sami, bezmocně okleštění od poctivějších možností potřebou se uživit, splnit ekonomickou poptávku šíleného trhu, nic lepšího nesvedou. Krásné portréty laskavých, veselých duší s vláčnýma, slzavýma očima, kdykoli se zamyslí nad životní cestou, po níž je nemilosrdné nastavení systému tlačí se ubírat, ač jim ze vsi odešli všichni mladí i téměř všichni muži, ač to, co dělají, nezapadá to žádné přesahující mozaiky, ač jsou z ní jen izolované střípky vládnoucího světového chaosu... **** Film je tak ve své pozorující jemnosti mnohem silnější, srdeční kritikou globalizace, než kdyby odborně argumentoval a vysvětloval... Marianna Economou (jaké to nomen omen!) opět prokázala (její první film uvedený na Jednom světě - https://www.csfd.cz/film/426231-utek-bez-konce/komentare/ - byl za mě výrazně nejlepším snímkem, který se věnoval tehdy festivalem vytyčené problematice uprchlictví a migrace), že přes empatické splynutí s postavami dokumentu nejlépe přiblíží diváky vědomí, či alespoň tušení, že takovéhle zacházení se svěřenými statky a s lidmi o ně pečujícími bychom světové ani tuzemské ekonomice dovolit neměli. Že tahle cesta vede k zoufalému rozpadu a výprodeji hodnot, k bolesti a žalu, jakkoli hrdinně skrývaným, a vůbec k vysílenému tichému zanikání všeho lidského, laskavého a milosrdného, na čem jediném doopravdy záleží. **** Že peníze možná bývaly celkem dobrým nástrojem, ale je velmi zle od chvíle, kdy se z nich stal nenažraný tyran a svrchovaný pán. (Jeden svět 2020, Atlas) *~

Komety (2019)

Zdánlivě jednoduše a náznakovitě vyprávěný, celkem nesložitý příběh jednoho přerušeného intimního vztahu, s nímž nám do vědomí bez varování vtrhává veškerá filosofická a osudová komplikovanost rozlehlosti času a prostoru a tím i danosti mezilidské vzdálenosti a blízkosti a diskontinuit, již způsobuje nejen odluka, ale i shledání. *** Film navozuje konejšivě spolehlivý způsob vyprávění, jak se přítomná chvíle shledání obou zralých žen ve svém významu klidně rozšiřuje a rozlévá novým navazováním intimity a zároveň doplňuje a prohlubuje střídavě vnášenými vzpomínkami ze společného dospívání - zdá se, že nyní je dost času si všechno doplnit, přehlédnout a pak i nově, zrale navázat. K tomu přispívá i vtahující, pomalá kamera, obrazově naplňující, vstřebávající a stejně upřímně odhalující jako diskrétní. --- Díky tomuhle falešnému uklidnění se ale snímku podaří zaskočit a podvést upokojeného diváka stejně zákeřně, jako byly obě nezkušené dívky zaskočeny a podvedeny protahující se odlukou na svém vztahu a na svých navždy už propojených i oddělených životech. Vyprávěný příběh pro nás byl poskládán a v úplnosti nenápadně dokončen dřív, než jsme to my diváci věděli - nemohli jsme vůbec předpokládat, tušit, že nás příští vzpomínka vyvede ze sledovaného děje úplně ven, abychom se k němu už nemohli nijak vrátit, nikudy... **** Zato jsme díky tak subtilně připravenému prožitku mohli o to přesněji procítit a pochopit, co se to stalo Naně s Irinou - a co se to dennodenně do jisté míry děje se životem a s druhými každému z nás. Jakou vzácností je každé pokračování a jak pracně si musíme střežit na čase a prostoru vzájemně vydobyté, silně těkavé poklady, bez nichž ale neznamenáme vůbec nic. Máme potenciál komet, naše bytí může dlouho doznívat, nejdřív ale musí - iniciováno, zažehnuto - silně vyzářit. (Febiofest 2020, Slovanský dům) *~