• Krátkometrážní

Cesta za živou vodou (2019)

-4* tak jsem letošní vánoční pohádkové žně zakončil dvěma norskými pohádkami, které jsou součástí plánované trilogie. A mě to jen potvrdilo známé rčení "Nejlepší nakonec". My máme za hrdinu hloupého Honzu a Norové asi nešikovného Espena. Hlavní roli tu kromě herců má krásná příroda, úchvatné norské scenérie, ale můžeme se pochválit i za hezké české lokace. Ale i tak mám pocit, že s mnohými záběry jim dost vypomáhaly počítače, jak jsou neskutečné. Vždycky však stojí pohádka na příběhu a když jsou všechny téměř na jedno brdo, tak hodně záleží na pojetí. Této docela sluší moderní háv a naštěstí její atmosféra neztrácí na kouzlu, i když si čeští diváci musí zvyknout na drsnější pojetí. V prvním dílu - Cesta za králem trollů je to vesměs o Espenovi a jeho cestě za záchranou princezny (a nebo kvůli zlaťákům?). Nebylo to špatné, jen trošku jednotvárné, ale chyběl tam ten ženský element, který se projevil až v Cestě za živou vodou (druhý díl). Ta mě bavila už o stupeň víc a jak jsem psal na začátku, tak to byla ta pomyslná třešnička na dortu - teda když počítám jen ty moderní pohádky. Takže za mě palec nahoru a myslím, že si zaslouží být v červených číslech. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Cesta za králem trollů (2017)

-3* tak jsem letošní vánoční pohádkové žně zakončil dvěma norskými pohádkami, které jsou součástí plánované trilogie. A mě to jen potvrdilo známé rčení "Nejlepší nakonec". My máme za hrdinu hloupého Honzu a Norové asi nešikovného Espena. Hlavní roli tu kromě herců má krásná příroda, úchvatné norské scenérie, ale můžeme se pochválit i za hezké české lokace. Ale i tak mám pocit, že s mnohými záběry jim dost vypomáhaly počítače, jak jsou neskutečné. Vždycky však stojí pohádka na příběhu a když jsou všechny téměř na jedno brdo, tak hodně záleží na pojetí. Této docela sluší moderní háv a naštěstí její atmosféra neztrácí na kouzlu, i když si čeští diváci musí zvyknout na drsnější pojetí. V prvním dílu - Cesta za králem trollů je to vesměs o Espenovi a jeho cestě za záchranou princezny (a nebo kvůli zlaťákům?). Nebylo to špatné, jen trošku jednotvárné, ale chyběl tam ten ženský element, který se projevil až v Cestě za živou vodou (druhý díl). Ta mě bavila už o stupeň víc a jak jsem psal na začátku, tak to byla ta pomyslná třešnička na dortu - teda když počítám jen ty moderní pohádky. Takže za mě palec nahoru. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

(Ne)obyčejný kluk (2017)

4* tohoto filmu jsem se bál, že jeho úspěch bude v přehnaně sentimentální atmosféře. V tom mě mile zklamal, ale je fakt, že s jeho tématem se nešlo vyhnout určitému klišé a vlhkému kapesníku. Naštěstí scénáristé to zvládli dobře a díky různým úhlům pohledů dokázali empativně proniknout do duší hlavních protagonistů a tím pochopit motivace, které nejsou na první pohled jasné. Výchovný aspekt filmu je cítit a není na škodu, ale podle mě děti - ti malí spratci, by se filmem nepoučili ;-) Ale kdo ví, zkuste jim to rodičové pustit. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Dámský klub (2018)

+2* I v seniorském věku mají lidi své potřeby a zdejší dámy se odvázaly a jejich jemně lechtivé vyprávění by před pár desítkami let braly jako dost necudné. Naštěstí to holkám stále sluší tak mají stále šanci si okořenit život. Ve své podstatě není tato romantická komedie špatná, jen nejsem ta správná cílovka a tak jsem se tolik nebavil. Proto jí musí stačit jen silnější dvě hvězdičky a určitě si své divačky najde, které jí podpoří víc. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Čertí brko (2018)

+3* Hrozně rád bych této pohádce pomohl k lepší celkové známce, ale opravdu na čtyři hvězdičky nemá. Přesto můžu s klidem v srdci napsat, že je u mě to nejlepší co vzniklo za posledních pět let ve svém žánru. Určitě ji nechybí vtip a a ani originalita, protože politické vzdělávání asi běžně do pohádek nepatří ... i když Farma zvířat to dokázala. Výprava i obsazení slušné i scénář je fajn. S písničkami v pohádkách mám problém vždycky, takže u téhle nemůžu dělat výjimky. Navíc mě tahala za uši čeština u Judit Bárdos, Prostě kvůli několika drobným, ale v mých očích podstatným drobnostem to stačí (jen) na dobrou známku a dobrých pohádek není nikdy dost ;-)! [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Tři bratři (2014)

-2* tahle pohádka byla pro mě trochu utrpením, protože zpívánky moc nemusím a tady jich bylo až až. Navíc jak mám rád Zdeňka Svěráka, tak tady mě v roli vyprávěče ukrutně štval. Pohádkový ráz tím docela kazil, ale myslím, že by to byla pro mě katastrofa i bez něho. Sice výprava i obsazení by šlo, ale k čemu to, když je to vlastně takový galimatyáš ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

O medvědu Ondřejovi (1959)

2* Sice kvalitní výprava, hezky natočené i slušně obsazené jako většina pohádek v padesátých a šedesátých letech, ale to jsou asi všechny klady, co dokážu najít. Prostoduchý a naivní příběh a tak trochu groteska, která nudí i těch krátkých padesát minut. Chápu, že ve srovnání s dnešními pohádkami by mohla vyčnívat, ale ne u mě, takže palec dolů. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Žně lásky (2019)

-3* farmářský gay kraťas s docela originálním pojetí i stylem. Nic světoborného, ale koukalo se na to dobře a za to si mé tři hvězdičky zaslouží. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Policejní akademie (1984)

-4* z nostalgie jsem si chtěl připomenout tuhle starou americkou komedii, která za totality prolétla snad všemi tehdejšími videorekordéry. Vzpomínky nebyly špatné, ale i tak jsem nečekal, že by dokázala po těch letech vykřesat čtyři hvězdičky. Prostě bláznivá komedie s nezapomenutelným hereckým obsazením a kupodivu dobře fungujícím scénářem. Nejspíš trapnosti se začali objevovat až v dalších dílech, z nichž jsem některé určitě viděl, ale není důvod si je připomínat a kazit dojem z jedničky. Proto má za mě palec nahoru. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Kyselé Vánoce (2015)

+3* pokud máte chuť na švédskou rodinnou "gay" komedii a zároveň se nebojíte ukecaného až uřvaného filmu, kde je dostatek místa i pro dramatické scény, tak je to to pravé pro vás. Samozřejmě skončí dobře, jinak by to přece nebyl vánoční film ;-). Mezitím se dozvíte hodně o švédských vánočních zvycích a i když v Čechách se moc s multikulti nesetkáte, tak pochopíte, že rodinné vztahy jsou všude stejné. I přes občasné výhrady, (které vlastně mám skoro vždycky ;-) se mi film docela líbil a tak mu dávám palec nahoru. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]