• Krátkometrážní

Alfa samci (2022) (seriál)

4* Sice seriál nemám ještě dokoukaný, ale už vím, že stojí za to a dokáže zpříjemnit volný čas, když potřebuju vypnout a při tom nechci žádnou hloupost. Máme tu partičku čtyř "mačů" se svými běžnými "problémy" a k tomu jejich "nezávislé" partnerky. Občas je to trošku ulítlé, ale přitom docela lidské a tak děkuji za dobrý tip a předávám dál a snad potěší. Zatím zůstávám při zemi a dávám za čtyři alfa samce.  [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] A zase nakonec budu muset trochu blábolit BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA

Bod obnovy (2023)

3* Český sci-fi se jen tak nevidí a bůhví kdy se objeví zase něco dalšího, tak šup na to. Námět mi sice přišel známej, jen nevím, kde jsem se s něčím podobným setkal. A bohužel tohle mě trochu při filmu rušilo, ale jen ze začátku. Na výpravě si autoři hezky vyhráli a upgradovaná Praha se mi líbila. I neotřelé tváře filmu určitě pomohli, ale mohlo jich být víc a nějak mi tam Matěj Hádek nesedl. Ale příběh vcelku drží pohromadě a docela plyne jako voda. Ve výsledku je to na české poměry dobrý výkon a za to si i dobrou známku zaslouží, víc opravdu tentokrát nejde.  [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Dobrá znamení - Série 2 (2023) (série)

1* Po nadšení z první sérií jsem se po objevení druhé pustil rovnou do ní. Ale jaké překvapení, když po prvním díle mi to celé přišlo neslané/nemastné. A navíc druhý díl pokračoval ve stejném sestupném trendu. I když reálie i herci jsou totožní s první sérií, tak jsem se téměř nezasmál a děj stál na místě. Přestal jsem mít chuť pokračovat a když jsem si ještě přečetl komentáře spřízněných duší, tak nad ním postavil kříž. Tentokrát se místo nutného blábolení rovnou pomodlím ... AMEN AMEN AMEN AMEN AMEN AMEN AMEN AMEN AMEN AMEN AMEN AMEN!  [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Dva mrazíci (1954)

-4* Mrazíci je velmi známý Trnkův loutkový film, který patrně bude každý znát, aspoň co se týče naší generace, protože minimálně o vánočních svátcích se vždy objevil na obrazovkách. Samozřejmě i díky tomu, že byl tak trochu poplatný době, kdy vznikl. Ale určitě na jeho úspěch mají vliv i hlasy samotných mrazíků - Burian s Werichem. Nechám čtyři hvězdičky a trochu si na závěr zablábolím ;-) BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Koruna - Série 6 (2023) (série)

-4* Diana byla pro královskou Korunu velký oříšek. Jejím příchodem se změnilo všechno. Jako by se tím vším dostala královna Alžběta na druhé místo pozornosti, na což nebyla zvyklá a tím se v této sérii změnila trochu atmosféra. Zároveň se už potřetí změnila herecká squadra. Lehce taky sklouzla kvalita, ale stále se pátá série drží u mě na kvalitních čtyřech hvězdičkách. U poslední šesté je sešup znatelnější, protože se tu začíná víc tlačit na sentiment, a to hlavně v dílech po smrti Diany. Jakoby se snažili královskou rodinu v očích společnosti rehabilitovat. Ale i tak jsem tuhle kvalitní sérii rád dodíval a nebojím se ho doporučit a autoři se s ní dokázali dobře popasovat.  [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Koruna - Série 5 (2022) (série)

+4* Diana byla pro královskou Korunu velký oříšek. Jejím příchodem se změnilo všechno. Jako by se tím vším dostala královna Alžběta na druhé místo pozornosti, na což nebyla zvyklá a tím se v této sérii změnila trochu atmosféra. Zároveň se už potřetí změnila herecká squadra. Lehce taky sklouzla kvalita, ale stále se pátá série drží u mě na kvalitních čtyřech hvězdičkách. U poslední šesté je sešup znatelnější, protože se tu začíná víc tlačit na sentiment, a to hlavně v dílech po smrti Diany. Jakoby se snažili královskou rodinu v očích společnosti rehabilitovat. Ale i tak jsem tuhle kvalitní sérii rád dodíval a nebojím se ho doporučit a autoři se s ní dokázali dobře popasovat.  [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Stovky bobrů (2022)

3* rozhodně netradiční film, ve kterém nadšení pro grotesky a animáky ze začátku 20.století je cítit z každého filmového okýnka. Podle traileru mi to přišlo jako velká zábava a tak nezbývalo než to posoudit sám. Po deseti minutách jsem si říkal jak je to šíleně geniální skoro na šest hvězdiček a po půlhodině už začínal zívat. Nejspíš opravdu grotesky fungují jako krátkodobá zábava a přehršel všemožných vtípků, gagů a honiček začne nudit. Tím neříkám, že to tak platí u každého, ale u mě jo. Boj zálesáka o přežiti se všemi těmi bobry, zajíci, mývaly, rybami, datly a uprostřed zimy byl náročný nakonec i pro mě. Přesto si myslím, že bylo na tomto filmu uděláno dost práce a svou pozornost si zaslouží - stejně jako tahle upoutávka z našich luhů a hájů ;-).  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Pilíře Země (2010) (seriál)

4* Nepatřím mezi fanoušky historických filmů a naopak se jim spíš programově vyhýbám, ale před nedávnem mi byl doporučen tento seriál a já neodolal. Nelituju toho a dostal jsem další lekci, jak probíhal život ve středověku a o co jsem přišel, když jsem se narodil do poklidného dvacátého století - no, možná v minulých životech ... ale to sem nepatří ;-) . Pilíře země je generační výpověď rodiny stavitelů katedrál se svými úspěchy i ztrátami. A samozřejmě nechybí nezpochybnitelný vliv církve, která tahala za nitky všude. Už si ani nepamatuju, v kterém filmu byla církev  vychvalována ... ale to je zase odbočka špatným směrem ;-). No, ve výsledku se na to hezky koukalo - výprava i obsazení bylo na slušné úrovni.  [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Electra (2023)

+4* Režisérka dala o sobě vědět svým kraťasem už před 5lety na Lvech a pak i na Oscarech a díky tomu měla ušlapanou cestičku pro další projekty. Vývoj jde znát a evidentně i mělo smysl tuto dámu podporovat. Výrazně se posunula a u tohoto už podle mě středometrážního kousku nejde přehlédnout a za výtvarnou stránku nelze dát rozhodně menší než nejvyšší známka. Velmi nápaditý kousek, kvalitně sestřihaný, takže si tam divák při každém opakování dokáže najít nějaký nový detail. Bohužel jsem však úplně nepochopil o čem je vlastně ten Elektřin komplex, asi tím, že nejsem žena ;-). Přesto doporučuji a přeji co nejmíň traumat. Shlédnuto přes Dafilms . [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

+1* Kdysi slavný archeolog teď už paběrkuje na bývalém úspěchu a neumí v tichosti odejít, což je velká škoda. Už minulý díl byl ubohý a tento nedokáže říct víc. Možná kdysi byly honičky a akční scény na Indianovi to zábavné, ale vždycky byly součástí poutavého příběhu, který tady nenajdeš. Sice se furt něco děje až už tolik zvratů nejde unést, ale jsou jen k trapnému smíchu. I když tak nevypadá, tak se chvilkami chová Indy jako senilní dědek. Přiznejme si to, že už nemá co nabídnout a dějově bych to připodobnil k 37.kopii videokazety, na kterou jsme se koukali před drahnými lety ;-). Snad už to bylo opravdu naposled a když už i Indy nudí, tak je někde chyba.  [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]