• Krátkometrážní

Eva Nová (2015)

+3* po opravdu dlouhé době jsem dal šanci i slovenské tvorbě, když už se tu dostal film do červených čísel a samozřejmě i ze zvědavosti. Dostal se mi citlivý, ale syrový snímek a depresivní, který docela věrohodně dokumentuje situaci po návratu z léčebny a navozování vztahu s nejbližšími. Nebyl špatně natočený, ale přece jen příběh nedává tolik možnosti na vyšší hodnocení a vyšší známku si zaslouží díky obsazení v hlavních rolích, protože podobných lidských příběhů bylo a je natáčeno spoustu a obsahově mezi ostatními nevyniká. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Svatební cesta do Jiljí (1983) (TV film)

nostalgické 4* tento velmi známý televizní film vidělo většina starších diváků a já si ho nedávno zopakoval. Duo Abrhám & Šafránková tu dokonale představují běžně zavedou mužskou a ženskou roli ve vztahu a ta je zdrojem veškerých vtípků. Jeho kvality vůbec čas neohlodal a stále dokáže pobavit. V rámci televizní komedie je to určitě nadprůměr, a proto 4 hvězdy si tu ode mě zaslouží. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Dogville (2003)

+4* Jelikož filmy režiséra Triera buď miluju a nebo je nesnáším, tak mi trvá někdy hodně dlouho než si na jeho film udělám náladu. A až teď nastala ta pravá chvíle na jeho experiment Dogville. Experiment se týká hlavně stylizace, která je hodně netradiční, ale zajímavá. Přesto právě za ni nedám 5 hvězd, protože tyhle "velké divadelní kulisy" nebyly pro film podstatné a víc bych si ho užil v tradičnějším pojetí. Hlavně proto, že příběh je výrazný a smysluplný a trošku mi připomínal jeho existenciální "Tanec v temnotách". Z toho důvodu "jen" silnější 4 hvězdičky. A budu rád, když mi někdo dá tip na jeho "pilot" s českými titulky. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Gandahar (1988)

4* s Divokou Planetou se svezlo, že jsem zkouknul i tenhle kousek od stejného režiséra, který je o 15let novější, ale stylově hodně podobný svým fantastickým světem. Tady se objevují ještě divnější bytosti a zrůdy a zároveň má v sobě i velký kus erotična, takže má podle mě hodně blízko k japonskému žánru anime a manga komiksům. Propracovaným sci-fi příběhem mi byl bližší a působil na mě zajímavěji než starší bratříček. Oba byly v průběhu dalších let určitě hodně inspirativní pro další filmy, a proto si zaslouží vysokou známku za originalitu. Zub času však i tu působí čím dál víc, ale tady své 4 hvězdy určitě dám. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Divoká planeta (1973)

+3* Vidím, že po těch letech to není nikterak známé dílo, jak by si zasloužilo i díky tomu, že na ní spolupracovalo hodně českých animátorů a dá se najít v kvalitním dabingu. Z dnešního úhlu pohledu už tato klasika působí poněkud staromódně, ale stále má své kouzlo díky fantaskním výjevům i podivuhodným tvorům, kteří se tam objevují. Jinak sci-fi příběh se točí kolem záchrany lidského rodu na zvláštní planetě, kde mají lidé podstatně menší vliv na její chod než na Zemi. A ten musel ve své době působit hodně vyjímečně. Dnešními očima ho můžu však hodnotit maximálně silnějšími 3 hvězdičkami a doporučuji zvídavým.[ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Otec Mrazík (2013)

-4* jednou za čas si dám i pohádku, ať vidím co se točí v současnosti pro děti milého. Tento animák patří podle mě k tomu lepšímu díky příjemné atmosférře, zajímavé animaci, nenuceně veselé náladě a v neposlední řadě krapet fantazie, i když si hodně z inspirace pobral z vícero jiných pohádek. Bavil jsem se na lepší tři hvězdičky, ale chci podpořit k vyšší známce, aby to tu nezapadlo. Dětem to můžete stáhnout třeba odsud. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Fantastický pan Lišák (2009)

-3* Moje bývalé 2 hvězdičky tu byly mezi mými spřízněnými dušemi jak pěst na oko a tak jsem chtěl dát po 5 letech mému oblíbenému režisérovi s tímto animákem znovu šanci - jestli jsem třeba tehdy neměl svůj den. Jak vidíte, tak se hodnocení mírně zvednulo, ale stejně žádná sláva. Andersonův typický vyprávěčský styl mám rád, ale tady mi to s těmi figurkami nějak nešlo a ani příběh mi moc neříkal. Nejvíc na mě zapůsobila hudební stránka, ale na film je to opravdu málo. Proto znovu už opravdu ne - maximálně soundtrack. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Strážci - Watchmen (2009)

+2* Jelikož na komiksy nejsem, tak se nemůžete divit mému nízkému hodnocení. O superhrdinech si myslím své, ale přesto se najdou i takové filmy, kterým dávám víc hvězdiček, ale ty musí brát tento žánr z nadhledu a z té veselejší stánky. Rozhodně příběhy o "nadlidech", které jsou natočeny vážně, mě připadají poněkud úchylné ;-) a tento mezi ně patří. Nepopírám, že Strážci mají svůj styl i kouzlo, které působí pro ostatní, když tu vidím tak vysoké hodnocení. Také kombinace akčního děje s dost drsnými scénami a k tomu občas filozofující rozhovory mi k sobě moc neseděli. Ale konec měl cosi do sebe, tak k těm dvěma hvězdičkám dávám malé bezvýznamé plus a dám si od tohoto žánru na chvíli pokoj. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1- /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Hilary a Jackie (1998)

4* občas se dostane i na dramata, kde se místo pro humor moc nenajde a naopak se dá z něj odnést i nějaké poučení. Toto k nim rozhodně patří, protože nabízí silný příběh a velmi kvalitními hereckými výkony. Pro zvýšení účinku nabízí pohled na stejné události z pohledu obou sester, tak lze více proniknout do chápaní různých osobností. Proto nezbývá než tento film dál doporučovat, hlavně těm, co mají rádi vážnou hudbu a životopisné snímky. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Total Recall (1990)

nostalgické 4* srovnávací komentář mezi originálem a remakem ... na původní Total Recall s Arnoldem mám nostalgické vzpomínky a rozhodně jsem ho na videu už několikrát viděl. Vím, že se jedná jen o akční béčkový film, ale jeho sci-fi námět i provedení ho u mě vyzdvihlo do výšin mého hodnocení. Sice původních 5 hvězdiček to už nebude, ale 4 hvězdičky si z nostalgie určitě zaslouží. V posledních letech jsem občas pošilhával po remaku a konečně se na něho také dostalo, i když mě to podle zdejšího hodnocení ani moc nelákalo. Sice je to remake, ale autoři si s ním vyhráli a co nebylo pro základní linku příběhu podstatné, tak pozměnili. Vzniklo z toho ještě akčnější a efektnější béčko, které mě už v současnosti moc nebere. Takže ani přes zajímavou vizáž, která připomíná hodně Minority Report, nemůžu dát vysokou známku, a proto si odnese jen 2 slabé hvězdy. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]