• Krátkometrážní

Expanze - Série 6 (2021) (série)

+2* Dodatek k shrnujícímu komentáři k seriálu: Poslední série (teda aspoň podle produkce - knížky jsem nečetl) se bohužel moc nepovedla a tím pádem u mě snížila celkovou známku celého dílka. Už přechod ze stanice Syfy na Amazon znamenal kvalitativní propad, ale poslední série ho dorazila. Největší zklamání pro mě byl hodně „křečovitý“ a příběh, u kterého je vidět, že ho už chtějí mít z krku. Jednotlivé linky skáčou nesourodě jedna za druhou a některé vyšumí bez vysvětlení a do ztracena. Takové zakončení si opravdu seriál nezasloužil ;-(

Finch (2021)

+1* Tušil jsem už podle traileru, že to bude doják, ale až takový, to teda opravdu ne. Podle hodnocení je jasné, že jsem byl zklamaný a má to jasné důvody. Tak přehnaně a vyumělkovaně sentimentální film jsem už dlouho neviděl. Nejvíc mi připomínal film „Číslo 5 žije”, ale v tom byl aspoň nějaký humor a nebral se tak vážně, pro tento to vůbec neplatí. Vlastně ani nevím komu bych toto melancholické postapo road-movie dokázal doporučit, protože není ani pro děti, ale ani pro dospělé – možná tak pro naivní diváky. A vidím podle hodnocení, že jich je tady dost a moje hodnocení tu bude jak pěst na oko. Nevadí.Chápu, že Hanks a docela slušné provedení většinou zabere [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Hra na oliheň (2021) (seriál)

+3* Opravdu se nešlo vyhnout současné všudypřítomné mediální masáži okolo tohoto Netflixovského seriálu a tak jsem neodolal a zvládl ho v průběhu jednoho dne, když mi budované napětí a zvědavost nedala, abych ho nedokoukal. Jihokorejskou kinematografii považuju za poněkud extravagantní a nejsem rozhodně její velký fanoušek, přesto jsem po skončení neodcházel nijak zvlášť zklamaný. Ve své podstatě to ale není žádné veledílo a veze se na vlně thrillerů s vyvražďovačkama oblíbené zejména u mladších diváků. Já jsem to vnímal spíš po stránce psychologické a sociálně-kritické, a to mě hodně bavilo a jen se mi potvrdilo chování lidí v krizových situacích. Proto se pro mě nijak zvlášť velké překvapení nekonalo a ke konci (poslední dva díly) to mělo klesající úroveň a dojemné scény mě tam spíš vadily a neseděly mi tam. Nepřekvapila ani snaha autorů si nechat otevřená vrátka pro případné pokračování, které mě však už opravdu neláká. Moje konečné resumé je jasné z mého hodnocení a nebojím se, že i bez mého doporučení to bude divácká událost roku ;-). Dodatek: nakonec po debatách jsem se neubránil přidat plusko a tím doporučit dál, ale výš se už nedostane. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Chyby (2021)

4* Asi většina diváků si pod romantickým filmem představuje něco jiného, ale i podobné příběhy se stávají a často zamilovaní mají své kostlivce ve skříni. A proto nevidím jediný důvod, proč bych tento film neměl chválit a můžu se přidat k těm ostatním pozitivním komentářům. Námět je rozhodně zajímavý a scénář stojí na pevných a přesvědčivých základech v psychologii běžných lidí, protože opravdu nikdo není bez chyb. Nejvíc mě potěšily herecké výkony a casting mě neznámých herců, což na mě působilo autentičtěji. Sice se to občas vleče, ale to mi tentokrát nevadilo a tak můžu doporučit a doufám, že aspoň Pavla Gajdošíková si odnese Českého Lva za svůj výkon. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Jako kůl v plotě (2021)

+1* Gay víkend mi ještě přinesl tento vánoční kousek, který podle traileru vypadal lákavě. Byl jsem připraven na kýč a klišé, protože to k Vánocům tak trošku patří a tady jsem ho dostal opravdu nad míru, kterou dokážu ještě zkousnout ;-). Nemůžu říct, že se nenašly žádné okamžiky, které by nebavily, ale nepřebily výsledný pocit z této „laskavé“ a totálně přeslazeně naivní komedie. Herci ani zpracování filmu určitě neškodí, ale k čemu to, když je scénář typicky americký, takže na prd. Dávám mu palec dolů a snad se letos dočkám ještě nějakého příjemného vánočního filmu. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Jak si nevzít princeznu (2021) (TV film)

-2* Podle mého hodnocení je už jasné, jak na mě letošní vánoční pohádka zapůsobila a tak se o tom trochu rozepíšu. Po loňské Princezně zakleté v čase jsem se začal smiřovat se sci-fi prvky i v našich pohádkách a nejspíš se tenhle trend nezmění a děti jsou na ně patrně víc zvyklé z her než já. S příběhem ani tak velký problém nemám a pohádka by mohla být poučná aspoň v tom, že nová generace děti neumí dělat kompromisy a co je nebaví od toho uteče a rodiče je v tom ještě podporují. Ale i tak jsem z ní necítil tu „pohádkovost“ a spíš "vyumělkovanost". Jako mnozí ostatní taky nerozumím tomu, proč tam režisér pozval zahraniční herce, s tím dabingem to byla jak pěst na oko. Třeba v Popelce mi to nepřišlo, ale tady dost. Jinak filmařsky není špatně natočená a herci hrají to co umí, ale když to shrnu, tak mě nepotěšila, ale ještě je to na dvě hvězdičky ...  a na novou opravdu dobrou pohádku si budu muset ještě nějaký čas počkat. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Koňok-Gorbunok (2021)

-3* sice jsem to od této ruské pohádky nečekal, ale přinesla mi nezapomenutelný zážitek, který vysvětlím na konci mého komentáře. Koníčka Hrbáčka jsem možná kdysi v dětství četl, protože se mi při sledování v paměti vybavovaly známé fragmenty. Pohádka je určená zejména pro ty nejmenší, teda pokud bude časem i v češtině, takže my dospělí si ji tolik neužijeme, a proto dávám jen průměrnou známku. Asi tak před rokem jsem viděl jinou ruskou pohádku Stříbrné brusle, tak jsem nebyl překvapený kvalitou triků a animací, která byla opravdu výborná. A teď to hlavní za co bych chtěl tvůrce pochválit, protože díky nim jsem pochopil ruskou duši a naturel. Na této pohádce je totiž krásně vidět, jak je prostý ruský lid vycvičený a nemusí přemýšlet a je pro něj důležité jen souhlasit s těmi, co jsou zrovna tam nahoře. A toto vtloukají dětem do hlaviček už od malička ... [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Kyslík (2021)

+3* spíš příznivější reakce na tuto novou scifárnu mě hodně nalákaly a tak jsem ji ani dlouho neodkládal. Divák se musí připravit na komorní prostředí a pro mnohé určitě i klaustrofobické, což na druhou stranu zvyšuje napětí a pocit bezútěšnosti. Potěší, že se na konci příběhu dopátráte k jasným a logickým odpovědím na otázky, které od začátku visí ve vzduchu, což není v poslední době tak běžné a mnohdy je závěr zamotanější než začátek. Já si tento Netflixovský film docela užil, ale nedokážu mu dát vyšší známku, protože zase to takový zázrak není a své 4 hvězdičky nerozdávám jak na běžícím pásu. Proto doporučuji, ale přehnaně nevyzdvihuji. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1- /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

K zemi hleď! (2021)

+3* Trailer i námět nabízel pořádnou dávku absurdní zábavy a politické satiry, která byla bohužel dávkována velmi stroze a spíš jen oživovala delší nudné a utahané pasáže. Film rozhodně není svým příběhem špatný a nejvíc mi připomínal slavný Vrtěti psem a trochu říznutý s Iron Sky, protože se tu hodně řeší ovlivňování médii nebo sociálními sítěmi a na druhou stranu politické a ekonomické machinace. Největším kamenem úrazu filmu je podle mě jeho délka, která je neúměrně dlouhá a taky, že sám vlastně neví zda se má tvářit jako drama, nebo komedie a všechno se tam mele podivným způsobem. Taky mám výhrady k vyznění, že se vlastně zase vše točí kolem Ameriky. Ve výsledku cítím zklamání a lítost z toho, že film nedokázal využít svůj velký potenciál, ale přesto po delší úvaze dávám nakonec silnější 3 hvězdičky, díky pár velmi dobrým gagům a jeho smysluplnosti a satiře. A asi se neubráním někdy ani repríze, protože svým způsobem je originální a zábavný.  [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Liga mužské moudrosti (2021) (seriál)

1* Docela jsem se těšil s čím novým přijdou autoři SKORO NA mizině a po prvním díle je to u mě velké zklamání, které se ani vzdáleně nepřibližuje humoru předchozího pořadu. Sice chápu, že si chtěli udělat srandu ze současné přehnané korektnosti, ale u mě to nezabralo a vtípky vyznívají do prázdna. Navíc chybí hlavní členové divadla Mír tak je to dost nuda. Zkusím ještě druhý díl a uvidí se …. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] … A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA