Ferdinand (2017)

Takřka OK. Sluníčkové, hipísácké, veganské... A těm, co chtějí realitu, doporučuji Hemingwayovu Smrt odpoledne.

Viking Vic (2013) (seriál)

Seriál postavený na stejném principu jako např. Požárník Sam a další oblbováky pro děti. Zobrazovaná společnost se skládá výhradně z jedinců s IQ kolem 30, kteří naprosto nejsou schopni samostatně přežít. A jediná výjimka, zde Vic. Ten má IQ zhruba 70, čili naprosto vyčnívá jako génius, jakkoli je v skutečnosti jeho inteligence přinejlepším mdlá. A kolem tohoto silného základu jsou vystavěny "zábavné" epizody s didaktivním tahem na nevolnost.

Moře klidu (2021) (seriál)

Bývaly doby, kdy mě hrozně iritovalo, že si film/seriál hraje na sci-fi a přitom důkladně znásilní tu část "sci". Tady korejci okázale ignorovali nejen fyziku, ale i chemii, biologii a ostatní hard, ale i soft science. Jelikož se v tom moc neryli a nesnažili se to okecat, ale vyprávěli o něčem úplně jiném... tak to nakonec vlastně tolik nevadilo. Takže atmosféra fajn, nebýt hysterického poštěkávání a štkaní, bylo by to ještě lepší. Slaboučké 4*.

Velká kosmická cesta (1975)

Ten film byl tak divný a schematický až tak moc, až to trochu smazalo jeho hloupost. A jeho naivita byla snad i jeho výhodou. Osobně jsem se jako malý kluk, samozřejmě (jako miliony dalších), zamiloval do Ljudmily Berlinské. Nějaká ta léta poté jsem si ovšem dost zkomplikoval život, když jsem na prahu dospělosti strávil přes čtyři roky s její dosti věrnou českou kopií :-) včetně toho zpěvu a piána. Vlastně mi to tehdy ani nedošlo. Inu, tohle nemohu relevantně hodnotit.

Hlasy (2020)

Celkem dost nepříjemné! Španělé se toho nebojí, řežou do plných od prvních minut a jsou jaksi historicky velmi konzistentní - co fungovalo kdysi, funguje i dnes. Přes moji neúctu k nim hlavně pro ono kdysi (které zatíží karmu navždy) je ta poctivost přístupu velmi chvályhodná. Jako tradičně jejich filmografie nemá skrupule vykročit mimo prošlapanou cestu. (nechtěl jsem spoilovat, no...)

Raya a drak (2021)

Takový vlhký feministický sen s inkluzivními vibes. Inspirace odsypaná odleckde. Docela to bylo i napínavé. Vizuálně daleko za hranicí kýče v neslavném čínském smyslu vkusu (něco jako Sněžný kluk / Abominable) trochu štrejchnutá propadákem Final fantasy. Poněkud zívy zív.

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Obvyklý problém pokračování, kdy hercům stoupne úspěch do hlavy -- je jich tam příliš a všichni chtějí dostat co nejvíce prostoru, takže ho dostanou stůj co stůj k velké škodě celku. Jelikož by s takovým ansámblem bylo těžko udělat funkční zápletku na tolik dílů, vše se dějově a prostorově rozseká na spoustu linek... Tak. OK, i tak by s tím šlo celkem obstojně naložit, ale skřípou nyvé a tklivé banality v hloubavých rozhovorech myšlené úplně vážně. Furt mne to ještě spíš bavilo než otravovalo, ale fňukna Will byl daleko za hranou myslitelného + nebýt povedených nových postav, bylo by to přehrávání o ničem. Světlé výjimky plus minus Max, Steve, Dustin, Hopper.

The Summit (2012)

Pojaté lépe než jsem čekal, vzásadě podobnou metodou rozplétání nesrovnalostí v líčení účastníků jako kniha - pochopitelně daleko méně obsažné. Vizuálně klobouk dolů (hlavní herec hora).

Apokalypsa Stalin (2015) (seriál)

Tomuto dokumentu jakoby chyběl ještě jeden nebo dva díly. Soustředí se jen na vzestup a směřování Stalina k druhé světové válce a dost okrajově přeskakuje z téma na téma. Hlavní, co film přináší, je spousta archivních záběrů, hlavně dobových reálných poprav, ve kterých se autoři vyžívají. Nicméně pomíjí celou poválečnou dobu, Stalinovu roli ve vzniku východního bloku, železné opony, války o nezúčastněné země, nukleární závody, start studené války, zkrátka nejméně třetinu podstatného odkazu Stalina dějinám. Jo, vyhrál válku a byl to protřelý gauner bez zábran, ale to je značně kusé a věděli jsme předem.