Jackie Brown (1997)

Vpravo vidím spoustu hnězdiček od Tarantinových příznivců. Já k nim nepatřím, takže se budu držet víc při zemi. Je mi jasné, že tenhle film je spíše o hláškách a dlouhých pohledech a nájezdech kamery, než o akci. To bylo to, co mi vadilo zhruba dvě třetiny filmu - povídání o ničem, zmatečný děj, za chvíli jsem nechápal kdo má komu vlastně co předat a kolik. Nicméně Pam Grierová je pořád pěkná dáma, byť od známé "žiletkové" scény z Pevnosti Apačů v Bronxu už nějaké to filmové políčko uběhlo. Neseděl mi Batman-Keaton, další herci jako Jackson či De Niro pochopitelně nezklamali. Zejména druhý z jmenovaných dokázal i s úsporou grimas přesně vystihnout jednoduchého a tupého kriminálníka. Dvě hvezdičky tak pro mě představují výbornou složku filmu. Po shlédnutí jsem se začal okamžitě pídit po OST.

Šest pohřbů a jedna svatba (1998)

Nevím, jestli to měla být komedie nebo drama, ale ve finále to není ani jedno. Na drama je tam pár černohumorných scén (scéna "nákupu" v supermarketu nemá chybu, stejně jako závěrečná scéna na zahradě), na komedii je tam zase plho rádoby dramatických scén hádek mezi hlavními představiteli, které mě však svou hysteričností a "ukecaností" lezly pěkně na nervy. Přikláním se spíše k tomu, že mělo jít o černou komedii tarantinovského stylu, ale dech bohužel došel scénáristům brzy po startu. V Las Vegas to ještě šlo, ale jakmile se u naší partičky objeví "výčitky", je zle a film jde (až na pár zajímavých scén) do háje...

Tajemná řeka (2003)

Zajímavý námět, prostředí, dobré herecké výkony, velmi slušná hudba. Bohužel mi to celé zkazil závěr, byť je možná reálnější než by se nám mohlo líbit.

Gympl (2007)

Jestli to takhle na gymplu chodí, potěž pánbu... jak se zpívá v jedné písni "to máme mládež". No, od doby, co jsem tam chodil se asi patrně hodně změnilo. Nicméně jsem od filmu mnoho nečekal a příjemně se bavil. Ať už "autentickými" hláškami puberťáků, či různě zkarikovanými typy profesorů, od zarostlého podivína Schmitzera, přes neurotičku Holubovou až po sympatický výkon Tomáš Matonohy ("už vím co udělám, rozloučím se se třídou").

Rytíři nebes (2006)

Tešil jsem se na to kvůli letadlům a leteckým bitvám a těch se mi zde dostalo celkem vrchovatě. Nicméně digitálně natočené scény mě přivedly k úvaze, jestli méně není příliš. Dříve si člověk v kině říkal "jak to jen ti tvůrci udělali", dnes každý zazívá a řekne si "hm, počítač". Na reálnosti soubojů v "Rytířích" však příliš nepřidají krkolomné pohledy kamery, ani několikrát opakované odletující kusy křídel přímo na kameru... Nemohu si pomoci, ale právě tohle můj dojem z bitev celkem kazilo (ale zase ne natolik, abych druhý den nezapátral na netu po nějaké bitevní strřílečce s dvouplošníky). Milostný motiv se celkem dal přežít, typicky patriotské hlášky - no, točili to přece Američané, a co také čekat od producenta mustru všech patriotských filmů a "heroických" filmů (ano, mám na mysli Den nezávislosti). A ještě jedna věc mi vadila - úvod. Příliš rychlý, příliš klišé a křečovitých dialogů. U loučení na nádraží jsem si nebyl jist jestli nejde o parodii na staré romantické filmy z dílny Zucker-Abrahams-Zucker. Sama instruktáž létání byla nějak poněkud rychlá, stopáž zase zbytečně dlouhá, na tom se asi shodneme všichni. Nicméně celkový dojem dobrý.

Zkurvená noc (2003)

Tak tohle je hodně dobré "scénáristické cvičení". Trochu mi to připomínalo "Identitu", ale tady se složitostmi nebýváte. Všechno je jasné, a přesto je spletenec osudů několika lidí během jedné noci vystavěn geniálně. Navíc je to celé protkáno černým humorem a to mi sedlo.

Hitler: Vzestup zla (2003) (TV film)

Skvělý výkon Roberta Carlyle, mrazivá atmosféra. film, kde se člověk i přes relativně dlouho stopáž nenudí. Syrové vystižení doby, pražské aj. exteriéry a nezbytný Marek Vašut ve vedlejší roli.

Pustina (2006)

Bezduchá, často předvídatelná vyvražďovačka, plná syrových brutálních scén, s nesympatickými postavami, kde není komu fandit (např. dva vyholení, primitivní vypatlanci). Poněkud pochybné morální v závěru vyznění tomu nepřidá. Jedna hvězdička je za krajinu.

Seabiscuit (2003)

Tyhle typy filmů "můžu". A hodně. Čas strávený sledováním pro mě byla exkurze do krásné přírody, pohled na jeden z nejkrásnějších sportů a v neposlední řadě i výlet do doby, kdy chlapská čest a fair-play něco znamenaly. Některé scény mě dojaly, jiné strhly k fandění, jako kdybych na té dostihové tribuně seděl také. Ti, co měli na starost choreografii závodů, odvedli spolu s kameramanem výbornou práci!

Drsnej Shaft (2000)

Tenhle film inspiraci filmy a seriály 70. let nezapře. Teď jsme ale v New Yorku na přelomu Milénia a všechno je v jiném, modernějším, svižnějším kabátě. Přesto jsem si nemohl nevšimnout občasných hluhých míst a na konci filmu jsem přemýšlel, proč vlastně chci dát tomuhle filmu čtyři hvězdičky, když de facto dějová linie nic nového nepřináší (snaha uchránit svědkyni před začátkem soudního procesu). Snad pro příjemný výkon Samuela L. Jacksona, snad pro ten nadhled a vtip a v neposlední řadě kvalitní soundtrack. Škoda jen, že Christian Bale (vzpomínám na jeho excelentní výkon v Americkém psychu), coby "hlavní záporák" nedostal více příležitostí. Zpočátku to vypadalo, že bude Jacksonovi důstojným soupeřem, že to nebude jen ten hodný hošík z Harvardu, co se bojí soudního procesu, ale když musel nakonec s schlíplými uši prodávat na ulici drogy (copak nenaznačili tvůrci v úvodu, že je zazobaný až dost?), to už bylo opravdu ulétlé.