Černobyl (2019) (seriál)

Strašně silnej zážitek! Atmoférické, sugestivní, dechberoucí... Závěrečné soudní přelíčení mi uštědřilo těžké K.O. Dlouho mě nic takhle nerozsekalo. Rozdýchávám... Dokonalé...

Léto 84 (2018)

Příjemnej a velmi povedenej film nesoucí se na dnes tak módní retro vlně 80. let. Za pochvalu stojí jak výběr herců, tak hudba a dokonalá iluze amerického předměstí, kde nikdy nemáte jistotu, kdo žije vedle vás. "Every serial killer lives next door to someone..." Doporučuji.

MOST! (2019) (seriál)

Od Čtvrté hvězdy jsem se takhle s Českou televizí nebavil. Tohle je tak neuvěřitelně vtipnej a nahláškovanej seriál, že to nemá obdoby! Čtvrtou epizodu (Chánov) jsem si vzápětí co skončila musel pustit ještě jednou - dokonalost sama! Výborně obsazenej seriál, kterému vévodí GENIÁLNÍ Martin Hofmann. Pecka!!!

Žár (1981)

Mám rád horory 80. let. Zejména pro slasher to byl zlatý věk, který odstartoval poněkud slavnější Friday the 13th. Tohle je sice jeho další klon, který člověka znalého podobných filmů ničím nepřekvapí, ale řemeslně tak dobře zvládnutý, že ho nelze nemít rád. Malebné prostředí letního tábora přímo vybízí k nějakému pěkně krvavému masakru :-). Hlavní slovo tentokrát mají zahradní nůžky. A protože je pod speciálními efekty podepsaný renomovaný Tom Savini, je jasné že o brutální mordy nebude nouze (scéna na voru vévodí). V malých rolích potěšili Fisher Stevens a Holly Hunter.

Prokletí čarodějnice (2017)

Neprávem poplivanej a zašlapanej v bahně. Tenhle film spolu s The Witch řadím k vůbec tomu nejlepšímu co jsem na téma čarodějnic dosud viděl. To že má film hodně pomalé tempo je naprosto pochopitelný záměr režiséra jak vybudovat tak reálně tíživou a temnou atmosféru. Ano, není to snadné sledování a pokud nemáte rádi minimalistické filmy, které vsází víc na atmosféru a pocity než na nesmyslné CGI, tak se tomuhle filmu obloukem vyhněte. Já naopak velmi oceňuji realističnost, které se film drží. Prostředí alpských hor je už jen třešničkou na dortu.

Morgiana (1972)

Je strašně osvěžující vidět herce obsazené do typově úplně odlišných rolí než jsme si za ta léta u nich zvykli. Iva Janžurová v naprosto vážné poloze a navíc v dvojroli. Tohle je její životní výkon. Její Viktorie je jedním slovem STRHUJÍCÍ. Vizuální stránka filmu je také úchvatná. Nádherná stylizace, výborná Fišerova hudba. Moc pěkná práce! Hororové prvky potěšily. PS: Zvedám palec i za Ninu Divíškovou.

Záhada Silver Lake (2018)

Jsou filmy, které vás hned v úvodu pohltí a už nepustí. A tohle je přesně můj případ. Každou minutu jsem doslova visel očima na plátně a s napětím očekával věci příští. Film nakousne celou řadu zajímavých témat a nemůžu říct, že by se mi v závěru dostalo plného uspokojení. Ale je-li film brán jako mysteriózní, tak je asi na místě některým věcem ponechat auru nedotknutelnosti. Navíc atmosféra tajemného Los Angeles je vykreslena naprosto dokonale. Film baví a Andrew Garfield neštve :-). Pro mě rozhodně nejzábavnější film roku a už dlouho mi žádný film neudělal takovou radost! PS: Pro fanoušky Lynche povinnost.

Venuše v kožichu (2013)

Herecký koncert Emmanuelle Seigner a Mathieu Amalrica. Skvěle napsáno, zahráno, zrežírováno. Polanski to má pořád v paži. Jo a pozor, o komedii se rozhodně nejedná jak je tady chybně uvedeno.

Halloween (2018)

Možná ještě lepší než kultovní originál. Přestože se nejnovější Halloween nevyžívá v zobrazování nechutností, nedá se mu upřít poměrně slušná brutalita. Scénám nechybí údernost a hlavně film od začátku do konce šlape jako hodinky. Obsahuje sice pár nelogičností, ale který slasher jimi netrpí? Ne, vůbec mi nevadili. Já se nad ně povznesl a moc dobře se bavil. A ta hudba... ta hudba... naprosto excelentní !!! Jeden z nejlepších hororových soundtracků poslední doby. Při skladbě "The Shape hunts Allyson" (ve filmu moc dobře zasazená) mi běhal mráz po zádech. Takhle si představuju důstojné pokračování legendy.

První člověk (2018)

Damien Chazelle je jeden z nejtalentovanějších režisérů současnosti a každý jeho nový film se pro mě stává filmovou událostí. Po hudebních filmech Whiplash a La la land se vrhnul dobývat vesmír a znovu mi dokázal proč se na jeho filmy těšit. Komorní drama nabízející celou řadu velmi silných momentů, které se mi i po týdnu stále vracejí. Ryan Gosling i Claire Foy to odehráli fantasticky. A hudba Justina Hurwitze opět nemá chybu. Nefalšovaná husina! Jeden z nejlepších filmů roku.