Válka Bohů (2011)

Tarsem Singh bohužel směřuje s každým dalším filmem do filmařského pekla a takřka zločinně promrhává naděje, které do něho byly kdysi vkládány. Je jasné, že jde o výjimečného tvůrce s úžasným výtvarným citem, co ale z toho, když nedostal do vínku taky cit pro rovnováhu. Tuto harmonii mezi surrealistickými výjevy a normálním dějem se mu podařilo najít v "Cele", "Pád" už scenáristicky hodně kulhal, ve "Válce Bohů" je Singh už naprosto nepříčetný. Obrazy, kostýmy a scénografie někdy doslova vyrážejí dech, ale co z toho, když je to venkoncem stupidní, béčková slátanina? Sním o paralelním vesmíru, ve kterém Singhovi někdo zaplatí tolik peněz, aby se mohl vykašlat na příběh úplně a mohl točit dvouhodinové surreální jízdy bez děje. Obávám se ale, že v tomto vesmíru nás čekají jen další a další lobotomizující mučírny.

Tajemství starého hotelu (2011)

Na rozdíl od většiny zdejších kritiků bych klidně vystříhal všechny ty "nejdrsnější" scény a udělal z toho jen konverzační černou komedii s horrorovými prvky. Slibný, neotřelý rozjezd totiž zprznily právě zelené kukly plandající u stropu a stupidní lekačky (ta poslední byla tak trapná, že jsem chvíli uvažoval o dvouhvězdičkovém hodnocení). Bod za plíživou kameru, roztomile potřeštěnou Saru Paxton a scénu s nahráváním ve sklepě. Bod mínus za řeznický přístup k atmosféře a maskám.

Ocelová pěst (2011)

No ty vole. Když jsem viděl v úvodních titulcích Spielberga, připravil jsem se na umorousané dětičky s nosy jako pršáčky. Ono to ale bylo ještě mnohem horší, než očekávaná směska Transformers a AI. Blbá, klišoidní, sentimentální podívaná pro diváckou obec do 13 let.

Nebojte se tmy (2010)

Z filmu se zajímavým potenciálem vznikl prapodivný kočkopes. Krvavý dětský film nebo infantilní horror? Od každého trochu, dohromady nic. Viktoriánskou atmosféru bohužel likviduje fakt, že hned od začátku přesně víme, jak "zlo" vypadá, celý film tedy jede na obyčejných lekačkách. Závěr filmu na facku. Nechte si ujít.

Perverzáci (2011)

Asi bych si ty povídky mnohem víc užil v tištěné verzi, protože jde opravdu o malé horrorové perličky. Bizarní a vulgární, ale svěží. U filmu mě bohužel rušila amatérská formální stránka. Tu lze sice částečně omluvit směšně nízkým rozpočtem tohoto projektu, ale na druhou stranu - už jsem viděl několik ultralevných filmů, které se z technického hlediska nemusely za nic stydět. Takže tentokrát - nie, radšej knihu.

Single Man (2009)

Na závěr filmu mě napadlo, zda nejsem trochu homofob, když se mi nelíbil tak úspěšný snímek. Přehodil jsem si to tedy do heteroverze a s úlevou jsem zjistil, že bych byl rozhořčen do naprosto stejné míry. Je to zdlouhavé, nudné a přesycené trapnou manýrou. Režisérský debut módního návrháře se zvrhl v přehlídku retro kostýmů, zcela bezúčelně zpomalených záběrů, typicky začátečnickou přehlídku barevných filtrů a špatně sestříhaných scén. Metafory a reminiscence ladné jako hroch v jarmilkách. Na závěr jsem si už-už myslel, že se to přece jen trochu vybarví, ale poslední, zcela zbytečně protahovaný, polopatický záběr to dokonale zkazil. Colin Firth je vynikající herec, nemusel by proto brát každou kravinu, která mu skončí na stole.

Karanténa 2: Terminál (2011)

Souhlasím s každým písmenem, které k tomuhle filmu napsal J*A*S*M. Původně jsem chtěl nasolit jednu hvězdu, ale když vezmu v potaz, že jde o straight-to-DVD release a uvědomím si, s jak směšným rozpočtem museli tvůrci pracovat (a zároveň rezignovat na low-costový blairwitchovský přístup), tak musím přece jen smeknout. V kinech to nemá co dělat, ale jinak je to jeden z nejzručněji natočených béčkových DVD horrorů, jaké jsem viděl.

Volver (2006)

Když budu sprostý, tak ty dvě hvězdy jsou za dva bohatě exponované poklady z výstřihu Penelope. Film jako takový je těžkopádný a neohrabaný jako novorozené slůně - ještě do poloviny by to snad stálo za průměrné hodnocení, jakmile se ale do černé komedie smíchané s dramatem, duchy, mrtvolami a rakovinou navíc zamotá nevěra a incest, celek se definitivně promění na jihoamerickou soap operu. Levnou a afektovanou jako madridská poběhlice.

Věc: Počátek (2011)

Hm, tak na tohle jsme čekali třicet let. Bohužel se nespokojím s výmluvou "jsou i horší remaky", když jsem před týdnem nadšeně výskal u nové "Planety Opic". I když je tedy tento prequel vcelku solidně natočený horror, který se nesnaží slepě kopírovat kultovní předlohu, "The Thing" by si zasloužilo mnohem víc. Chápu, tlak producentů je sviňa. Nemuseli ale narvat do norské stanice amíky a dusit jakékoliv pokusy o vytvoření atmosféry rozmáchlými CGI efekty. Na nějakou psychologii postav můžete rovnou zapomenout. Nová "Věc" ale postrádá ještě jeden velmi důležitý aspekt, a to černý humor - všichni jsou k po*rání vážní, kromě kostrbatého vtipu na začátku se v celém filmu nevyskytuje ani jedna hláška, kterými se stará "Věc" tak hemžila. No nic. Laťka byla vysoko, náš sportovec to asi vzdal hned na rozběhu.

Hello, Dolly! (1969)

Legenda, ke které se jednou za čas vracím a která mne vždycky stejně zklame. Myslím si, že za to může právě Gene Kelly - člověk s geniálním citem pro choreografii a rytmus, ale s dřevěným uchem na melodii. Vždycky u toho trpím jako pes. Dvě hodiny křepčení a choreografických vychytávek bez jediné zapamatovatelné melodie - pak jeden chytlavý titulní song, pak dalších deset minut a je po filmu. A to se vyplatí :/