Centurion (2010)

Je pro mne malým zázrakem fakt, jak mohl tak špatný režisér jako Neil Marshall natočit tak výborný horror, jako byl Descent. Zklamán jeho ostatními filmy jsem vcelku napjatě čekal, zda se mu opět jednou podaří vyšvihnout nahoru. To napětí skončilo v okamžiku, kdy jsem viděl první trailer, který dost přesně prozradí, jak velký průser diváka čeká. Marshall na to prostě nemá, ani umělecky, ani intelektuálně, jeho další počiny už mě nezajímají. Centurion je žalostně vyprodukované dílko s mizernou výpravou, kterou se snaží zapatlat barevné filtry. Na rozdíl od vizuálně úchvatného Valhalla Rising tady přelety nad severskými krajinami působí téměř rušivě, protože jakmile se začnete kochat, kamera vás zase svrhne do strnulého, televizně plochého děje a nudných dialogů. Očekávanou záchranu nemohou přinést ani akční scény, které provázejí naprosto příšerně okaté digitální cákance krve. Jediným přínosem filmu tak zůstávají obrovská kukadla Imogen Poots. Vyplatí se vám kvůli tomu obětovat 100 minut vašeho drahocenného života?

Čarodějův učeň (2010)

Filmeček pro prepubertální omladinu, který se snaží svézt na stokrát vycucnuté čarodějnické vlně. Je to sice kravina na entou, nabízí ovšem opravdu záživné souboje a efekty a překvapivě šťavnaté dialogy i nešablonovitou postavu moulovatého hrdiny. Stravitelná jednohubka.

Černá labuť (2010)

Něco jako "All That Jazz" ochucený o horrorové scénky a lesbickou polízanici. Aronofsky s každým filmem roste a dospívá - tentokrát zplodil schizofrenní baletní suitu, v které tepou nebezpečně kontrastní prvky, ale vše funguje jak má. Graciézní hudba a pohyby jsou zhyzděny drobnými rankami a trhlinami, které se postupně rozrůstají, až nakonec propuknou v úžasném finále. Nebýt několika pitomých lekaček a lá Wan, dal bych za pět.

Černá smrt (2010)

Nevím zda za to může nízký rozpočet nebo neschopnost páně režiséra, ale Black Death připomíná seriálovou tvorbu nějaké kanadské kabelovky. Průsečka mezi "krvavými expedicemi" poslední doby - Saunou a Valhalla Rising - s tím rozdílem, že tady chybí jakýkoliv pokus o práci s atmosférou, ploché je to, nudné a fádní. Téma by snad mohlo být zajímavé, dokonce herci ujdou - bohužel ale nemají co hrát. Promrhaný čas.

Čtyři lvi (2010)

"Four Lions" je roztomilé pásmo politicky nekorektních skečů okořeněných černočerným britským humorem, ale někdy mu prostě chybí dráp. Mám rád suchý, neokatý humor, tady to ale prostě nezajiskřilo. Na klasickou komedii je tento film příliš utlumený, na alternativní zase místy příliš tlačí na pilu (rozhovor sniperů na střeše, scénky ve výcvikovém campu). Shrnutí - nelituju času, ale do žebříčku oblíbených komedií si "Lvy" nezařadím. Chybělo málo.

Ďábel (2010)

"Mysteriózní" horůrek o ďáblovi vraždícím ve výtahu. Řemeslně slušný průměr, za scénář a béčkové, seriálové herce tři mínus.

Dantovské peklo (2010)

Koukat se na to dá, je to vcelku energická, akční podívaná se slušnou atmosférou. Tedy - pokud jste nečetli originál a nechce se vám smát pokaždé, když na obrazovku vtrhne Dante coby svalnatá korba s válečnou sekyrou. Hihňal jsem se také u soubojů s příšerami, které na chudáka básníka vyskakovaly. Kerberos a Mínotaurus, fajn - ale král Mínós coby třípatrová polokamenná obluda??? WTF? - že se tak nesměle zeptám. Je to prostě strašný úlet a Dante se určitě obrací v hrobě, ale co - sranda musí být i kdyby dědu věšeli. Štvaly mě akorát pravidelné změny grafického ztvárnění hlavních postav, protože jednotlivé verze byly dost nevyrovnané.

Die (2010)

Tento film má dvě přednosti - jmenujou se Elias a Koteas. Nechápu, v jakém životním průseru se chudák Elias ocitl, že se nechal zlákat do této frašky sjíždějící na vlně Saw. Varovat by Vás mělo už to, že jde o kanadsko-italskou koprodukci, tedy společný výblitek dvou zemí, které jsou pro mě v žánru sci-fi a horrorů synonymy trapnosti a levnosti. Evropskou krev zde zaznamenáte velmi brzy, protože se děj rojí tlupou postav, které svou angličtinu dobarvují příšerným italským přízvukem. Samotný děj osciluje mezi dvěma póly - nudou a trapností. Ach jo, to jsem zase zbytečně promrhal (že to tak slušně řeknu) čas.

Doktor Smrt (2010) (TV film)

Vynikající televizní film/slušný film pro kina. Kevorkianovy lapálie bohužel nejsou natolik akční, aby je někdo mohl přetavit na strhující drama. Jistě, film nepostrádá dojemné okamžiky, Al Pacino je naprosto dokonalý, všechno má hlavu a patu. Děj ale velmi zpomalují hluchá místa, chybí tady nějaký směr, gradace a nakonec i pointa. Rozhodně nesouhlasím s tím, že by to měla být nejlepší Pacinova role - už jen proto, že zde nedostal žádnou strhující scénu, prostor pro pořádný nášup (viz. Kupec benátský, Ďáblův advokát, Carlitova cesta). Zkrátka a dobře - nadšení? Ne. Spokojenost.