Noc a město (1950)

Slušně natočený film povyšuje vysoko nad průměr geniální druhá polovina. Od začátku sledujeme kariérní vzestup obskurního londýnského zlodějíčka, který vyčenichá svou vlastní "velkou věc" - pak se to zlomí a následuje jedna strhující scéna za druhou. Dlouhý, syrový zápas zakončený opravdu dojemnou scénou rozhovoru otce se synem, pak nastolení situace "jeden proti všem", honičky ve špinavých ulicích, spleť vztahů, náhled do londýnského podsvětí, vybroušené dialogy ... "Noc a město" má grády, atmosféru a vtip. Užijte si to.

Mildred Pierceová (1945)

Víc než noirové krimi spíš čekejte intenzivní, temné drama. Joan Crawford brilantně vykreslila postavu ženy, která je roztržena mezi plány ambiciozní businesswoman a touhou po soukromém klidu a štěstí. Mildred je sice rázná a sebevědomá, ale taky romanticky důvěřivá - což se lidé v jejím okolí nebojí zneužít. Rozmazlená dceruška Veda tady funguje jako filmový ekvivalent antikoncepce, tak krásnou zápornou postavu už jsem dlouho neviděl. Vřele doporučuju.

Méďa (2012)

Sethovi fandím, ale tohle je - přes všechny klasické popkulturní odkazy a nabourávání hollywoodských klišé - trochu přešlap. Kdyby MacFarlane vsadil víc na abstraktní humor a ubral na vtipech s prděním, tak tomu nasolím čtyři hvězdičky - Ted se ale několikrát otřel o obyčejnou trapárnu, což se Family Guyi snad nikdy nestalo. Nu nic, tož zase někdy příště. Mohlo to být lepší, nebylo to špatné.

Total Recall (2012)

Zásadní je zde otázka - "proč"? Všem přece muselo být jasné, že fandy původního "Totall Recall" remake nemůže uspokojit i kdyby se tvůrci na hlavu postavili. Ruku na srdce - povídka nebyla natolik světoborná, aby potřebovala dvě nezávislé adaptace, nové verzi navíc chybí šmrnc a odstup, s takhle vážným ksichtem se na to fakt nedá dívat. Takže tady máme další naprosto zbytečnou scifárnu, která prošustí kinem a vydělá zrovna tolik, že se podobné kraviny budou točit dál. Jupí jej.

The Bay (2012)

"Uděláme to jako v blervič nebo klovrfíld, to teď frčí". Kristovanoho, TOHLE by bylo in někdy tak na přelomu tisíciletí. Tenhle typ horrorů mě bavil před deseti lety, před pěti me štval, teď mě už prostě k smrti nudí. Scénář vypadá, jako by ho někdo napsal během jednoho odpoledne, přeskoky mezi "autentickými" nahrávkami úspěšně destruují jakékoliv pokusy o vybudování napětí, toporní herci a chabé CGI jsou jen vrcholným bobkem na kupce hnoje. Úplně vidím, jak někdo nemohl usnout, někdy ve dvě ráno narazil na kabelovce na dokument o bizarních parazitech a hned ráno pelášil do studia s nápadem na nový trhák. Gratulace, potlesk, zahodit a zapomenout.

Skyfall (2012)

Takhle to dopadne, když se dělají věci na půl plynu. Sam Mendes se opravdu snaží - zapojil všechny své kreativní schopnosti a tým tradičních pomocníků, ale co z toho, když musel točit podle cizího scénáře? Co z toho, že se producenti odvážili angažovat tak schopného režiséra, když neměli odvahu na to, aby mu dali volnou ruku? Bond tak má grády a vizuální vytříbenost, nepostrádá naprosto dokonalé a krásné akční scény (souboj ve skleněném pokoji) i jemně zvládnutá dramata, ale každých dvacet minut krásně klopýtne a rozbije si hubu o nějaký stupidní prvek scénáře. Za většinu takových průserů může postava zloducha - ZLO dvacet let spřádá plán na monstrozní pomstu, a když vše propukne, vyvrcholením je krátká a nesmyslná střílečka. Bond připraví scénu pro finální boj, syrový, primitivní a velkolepý. ZLO přijde a završí celou akci způsobem hodným studentského divadelního představení. V závěru filmu sledujeme otevřené dveře pro návrat do staré koncepce Bondovské série. Výborně. Když někdo nemá koule na to, aby udělal pořádné akční drama, tak by se měl vrátit k natáčení pitomých dobrodružných filmečků. Zavolejte Brosnanovi.

Francouzská spojka (1971)

Dosti nevyrovnaná a dnes už trošičku zaprášená legenda. Ve srovnání s "Dirty Harrym" je zbytečně natahovaná a má spoustu prázdných míst, ve srovnání s "Bullitem" nebo "Rozhovorem" zase pokulhává po řemeslné stránce, hlavně interiérové záběry většinou zcela postrádají atmosféru a nápad. Navíc si nemůžu pomoct, ale Hackmanův "Pepek" se po celou dobu chová nejen jako pruďas, ale hlavně jako naprostý pitomec, který se nakonec k rozuzlení dostane jako slepý k houslím a ještě přitom stihne zastřelit špatného týpka. Tyto výtky ale bohatě vyrovná uhrančivá atmosféra špinavých newyorských ulic a několik perel, které nasytí i nejrozmlsanějšího fandu klasických kriminálek - hlavně kultovní sled scén, který od sniperského útoku přejde přes adrenalinovou jízdu pod viaduktem až po závěrečný odstřel. Povinná četba pro každého, kdo se alespoň trochu vážně zajímá o americkou popkulturu a historii krimi a akčních filmů.

Annie Hallová (1977)

Když jsem viděl "Annie Hall" poprvé, bylo mi asi šestnáct - to už jsem začal číst i něco víc než kovbojky a tátovy Playboye, takže jsem si užil i trochu náročnější vtipy a zařadil si film na pomyslnou poličku "do pohody". Proto je krásné sledovat, jak mi vnímání tohoto filmu rozšířilo všechno, co jsem od té doby poznal nebo přečetl. Poprvé jsem sledoval scénu ve frontě na film jako intelektuálštinu se vtipnou pointou v podobě přivolání postaršího profesora. Teď, po 15 letech a dvou semestrech mediální antropologie mi klesla čelist - "ty vole, tohle je fakt Marshall McLuhan!". Na "Annie" bych se mohl dívat každý týden, je to formální perla, která obsahuje tisíce citací a úklon směrem k velikánům filmu, literatury a filozofie, výborná satira na newyorskou smetánku a losangeleskou dutohlavou bohému. Mňam.

Blázni do zbraní (1950)

Nálepka "noir" mi začíná připadat čím dál, tím víc matoucí. "Gun Crazy" je prostě vynikající kriminální drama, toť vše. Bonny a Clyde se skutečně mohou schovat (až na Faye, samozřejmě), Lewis natočil o 17 let dříve film, který dodnes překvapí některými neotřelými postupy. Nejvíc kouzlí kamera - one-shot scéna ze zadního sedadla je naprosto dokonale podmanivá, vynikající je také závěr v mlžném rákosí. K tomuhle dílku se ještě musím vrátit.

Amazing Spider-Man (2012)

S předchozími Spidermany to nelze srovnávat. Naštěstí - protože všichni tak trochu tušíme, že Raimi je parodie na režiséra. Nové pavučákovy lapálie mají kromě záběrů na hopkání mezi mrakodrapy to nejdůležitější - opravdu slušně napsaný scénář. Jistě mu lze vytknout vše, co zmínil ve své kritice J*A*S*M, ale tato škobrtnutí vyvažují opravdu hezky načrtnuté vztahy mezi hlavními hrdiny, práce s vývojem postav a hlavně solidní dialogy. Ještě jednou děkuji za laťku, kterou nasadila třeba Batmanovská trilogie nebo Zrození Planety Opic - dožil jsem se doby, kdy se na blockbustery dá koukat bez pocitu naprosté trapnosti. Tohle je nový standard pro dobrou, řemeslnou práci, a nikdo by se neměl spokojit s filmy, které jdou níž. Dávám tři a ode dneška měním můj systém hodnocení.