Kovbojové a vetřelci (2011)

Třetí hvězda z trucu a na protest. Jak můžete zavrhovat takhle zručně napsanou blbůstku, když v žebříčku nejlepších filmů stále trůní scénaristické potraty jako "Gran Torino"? Ve filmu sice není nouze o lobotomizující okamžiky (výstup z ohně, wtf?), kromě toho ale nabízí solidní dávku filmového řemesla - kameru podpořenou vhodně zvolenou hudbou, břitké dialogy, výborné scenérie (surrealistická noc v lodi obrácené dnem vzhůru) a hlavně ostře vysochané a trefně obsazené postavy, které - světe div se - procházejí organickým a uvěřitelným vývojem. Daniel Craig, Harrison Ford, Sam Rockwell i mnou doposud zavrhovaný Paul Dano jedou precizně jako nový šestiraňák. Takhle se mají točit komiksové adaptace, smrdutí kojoti!

Informátorka (2010)

Vážné téma, průměrný film. Je průšvih, že se širší veřejnost dozvídá o tomto skandálu prostřednictvím takto skromného dramatu. Celou dobu jsem si říkal, že to nemůže být pravda, protože bych o takhle monstrózním průšvihu musel něco vědět. A ejhle. Jinak - Rachel Weisz je jako vždy vynikající a přesvědčivá, film má ale někdy dost podivný postsynchron, který kazí dialogy nejen nejen jí, ale také tlupě ostatních takyherců.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Film roven knize. Nenadchl, místy pobavil, místy navodil pocit lehké trapnosti. Hooray pro většinu herců (Rockwell, Nighy), booo pro Zoey, scénografii a masky.

Každý pro sebe a bůh proti všem (1974)

Zážitek z tohoto obsahově krásného, poetického filmu mi kazila především forma (neherci a nudná kamera) a také vědomí, že celý příběh dnes již pozbyl celé své kouzlo. Většina historiků se shoduje na tom, že v případě Kaspara Hausera šlo o mystifikaci vytvořenou jedním nešťastníkem, který se snažil upoutat pozornost. Zase jsme se s Wernerem trochu minuli.

Bugsy (1991)

Horká atmosféra Kalifornie 40tých let utopené ve slunci a pozérském luxusu, nablýskaný svět filmu kontra bahýnko mafiánských kšeftů, výtečná Morriconeho hudba, břitké dialogy a poutavý děj. Budu asi za kreténa, ale bohužel mi lezly na nervy herecké výkony ústřední dvojice - afektované Annette Beningové a toporného Beattyho. Nevím, zda to byl Levinsonův záměr, ale Beatty se zde stává karikaturou sebe sama - panákem zoufale vstřebávajícím poslední záblesky reflektorů, voskovou figurínou dávno zašlé hvězdy, filmového milovníka. Smutné.

Thor (2011)

Čekal jsem větší průšvih. Průměrný blockbuster vytahujou nahoru svižné dialogy a akční scény, u kotníků to má ale uvázanou hordu ochotnických herců (celý Thorův team) a směšné kostýmy. Podívat se, sežrat si svou dávku popcornu a rychle zapomenout. Nechápu, jak k tomu ukecali Kennetha Branagha.

Akira (1988)

Akira je nekompromisní film s řadou strhujících scén, bohužel jsem se ale postupně začal ztrácet v houšti postav, zvratů a retrospekcí - nechám to tedy odležet. Prozatím za tři, po dalším zhlédnutí snad přidám hvězdu navíc.

Erin Brockovich (2000)

Tomuto filmu jsem se dlouhá léta vyhýbal jako čert kříži, ale jak se ukázalo - vcelku zbytečně. "Erin" je velmi zručně natočené životopisné drama, které dokáže zaujmout i pobavit. Překvapivě dobrá Robertsová nezkonila výtečně napsanou roli, mezí ní a motorkářem Eckhartem to hezky jiskří, Finney naprosto exceluje jako dobrácký mrzout. Možná jsem trochu idealista, ale celý ten příběh o boji za práva bezbranných obětí mi pokazil klasický americký happy end, kde se víc než konkrétní dopady řeší prachy, které si na celém soudním procesu nahrabala právní kancelář. Nedělám si iluze, že to ve skutečnosti bylo jinak, ale tvůrci filmu přinejmenším tento přístup nemuseli glorifikovat. Velmi slušný průměr, plus zajímavý pohled na ranou hudební tvorbu Thomase Newmana (kterého už tehdy poznáte po prvních tónech).

Fantazie (1940)

Animovaný výchovný koncert. Jde asi o nejriskantnější a nejoriginálnější Disneyův počin, který přístupnou formou představuje největší šlágry klasické hudby, ale přes veškerou nápaditost a pestrost to má ke genialitě dost daleko. "Fantazie" zcela jistě otevřela mnoho dveří a hlav u dalších generací tvůrců, přesto zůstává z dnešního pohledu víceméně zábavnou ilustrací, která bohužel ani zdaleka nevystihuje hloubku představovaných děl. Snaha se ale cení.

Potíže s Harrym (1955)

Rozkošná a místy překvapivě svěži, jindy zase trošku naivní a škrobená, zkrátka - nevyrovnaná černohumorná taškařice.