• Krátkometrážní
  • Pohádka

Ztratila se Bílá paní (1937)

Kluci, až na sympatické výjimky v sem tam některé scéně, hrají jako ti nejhorší ochotníci, zato zřetelně vyslovují každé jsem a pojď, a to i při volání na psa "Vořechu, pojď sem". Celkově je to film spíš špatný než dobrý, spíš teda dost špatný film s docela dobrými dospělými herci, docela dobrým námětem a některými podařenými motivy, zejména osudy obrazu od jeho zmizení.

Bílá paní (1965)

Počáteční komunální satira přerůstá v blasfemickou dekonstrukci "lidovědemokratického" zřízení reálného socialismu a vrcholí vymknuta v šílené scéně přechodu mostu. Naruby obráceno je tento film - přes pevnou ukotvenost ve své době nadčasovou - příručkou na téma Jak si udržet moc. "Přechodem mostu" je toto téma završeno a současně překročeno, ačkoli manipulovatelnost lidu se ukazuje už průběžně. Filmu by slušelo tímto obrazem končit. Ale ani to ještě tvůrcům nestačilo: končí tedy teprve tím, že Bílá paní za noci vychází do ulic hlavního města Prahy. Dobré ráno, soudruzi. Jo a v komonické hospodě visí Práce a Berliner Zeitung.

Příběh se starou lenoškou (1972) (TV film)

Když už se netrpělivě ptám, jak tedy vrtošivá lenoška hodlá zasáhnout do děje, přichází noční rozhovor s "pravým španělským mahagonem", což je pohříchu jediná neočekávatelnost celé této neproblematickým happyendem opatřené prostoduchůstky, kterou by si milovník starých televizních adaptací klasických autorů nicméně neměl nechat ujít. Podomkův příchod během finálního střetu vzbudí očekávání velmi škodolibé pointy nebo aspoň komplikace (a tudíž ještě i nějakého dovětku s lenoškou), leč opak je pravdou a šťastný konec neodvratným, což je vlastně fajn. No ne? Venkoncem jsem se bavil a Řehoř překvapí zdařilou aplikací teoretických znalostí boxu do praxe. Novák, jenž připravil scénář dle vlastního překladu, má na kontě vícero TV zpracování anglické klasiky a špatné to nebylo nikdy, někdy naopak vynikající. Tudíž mu zde věřím i to ostentativně nespisovné tvarosloví, byť i mě rušilo.

Vlastníci (2019)

Viděno až po předávání těch Lvů, takže něco jako když splaskne bublina. Vlastníci jsou cool, jenže to nestačí. Viz Aristes nebo Niethustra. Ale pokud jde o Voříškovou, tak ta se mně teda líbila.

Hlava-ruce-srdce (2010)

Hluboce vnitřní. Plastici zabili jenom jednu slepici, Švankmajer snad žádnou (!?), o K. Zemanovi ani nemluvím a Meyrink slepicím vůbec nemohl rozumět. A teď nějakej Jařab (nomen omen?) s kohoutama. A vůbec, jdu se podívat, koho vyřadit z topky, abych měl místo na Uhlířovou, tohle už překračuje všecky meze.

O vánoční hvězdě (2020) (TV film)

S "hvězdami" Voříšková, Hádek, Sokol je to jakžtakž zábavné a fajn, hlavně Aňa coby první mrcha to pozvedá o úroveň výš, jako bonus ceremoniář Slovák (!), ale co je to platné, když Janákův tvůrčí potenciál odpovídá leda tak Zlatě Adamovské. A když ve vánoční pohádce nejmíň jedné nezlé postavě (Bílý trpaslík) bezelstně přeju, aby fakt chcípla, tak je asi něco špatně.

Bazén (2001)

Tosime, hledím do obitusova soupisu a žádné "ztotožnění s postavami" tam nevidím.

Recept na milování (1984) (TV film)

Must see pro milovníky Císlera a hlavně Wimmera, bez nějž by tahle směs marnosti a ulítlosti nemohla fungovat. I když počáteční scény s rodinným psychiatrem (Přeučil), jeho kolegyní (Synková) a se slečnou v cestovce taky mají docela grády.