• Krátkometrážní
  • Pohádka

Svědectví mrtvých očí (1971)

Autoři, doba vzniku, deklarovaný žánr... neočekávatelně výborný film (obzvlášť nezajímáš-li se o takové podružnosti jako např. o čem to bude).

Bakaláři - Dvacetikoruna (1977) (epizoda)

Must see. Naše paní Libuše Šafránková akční hrdinkou v psychologickém zápase o dvacetikorunu proti nebezpečnému Martinu Štěpánkovi s žiletkou na krku. Za asistence Synkové, Kořínkové, Veškrnové. Epic. Při finálním momentu (Šafránková-Skopal) sranda končí, ale k tomu se schylovalo celou dobu.

Bakaláři - Lokomotiva (1975) (epizoda)

Bakaláři, aneb nikdy nevíš, jestli se v hromadě hlušiny neskrývá něco cenného. Zvlášť když je to chráněno skořápkou standardně připitomělých dialogů v úvodu a v závěru. Prvním rozloučením na peróně to mohlo končit, celá nastavená část je milá, ale přebytečná. To před tím ale funguje natolik silně a Menšík mě zase jednou tak překvapil, že zprůměrování na tři* by bylo nemístné.

A co ten ruksak, králi? (1985) (TV film)

Zrovna říkali, že na natočení jedné takové studiovky mívali tvůrci tři půldny. Tak tady se to myslím sfouklo i s napsáním scénáře a všecko se utratilo za kostýmy, takže na kulisy už nezbylo. Přesto si nenechte ujít, jak si na genderově nevyváženém dvoře Heřmánek dává krále s batohem moudrosti i bez něj. Milovník papundeklového bizáru bude odměněn mmj. lovem na motýly nebo nenapodobitelným Přeučilovým sakulajda. Ostatně, přes značnou upachtěnost je finální moralismo patřičné a netrapně podané. A možná přijde i princezna Vilma Cibulková.

Osada (2021) (seriál)

Kolečko se polámalo. Postava jako bezduchá, kontakt s čímkoli reálným postrádající karikatura konkrétního typu, statu nebo motivace může i dobře fungovat, ale ne v tomto vegetativním stavu. Prostě ne. I při skvělém obsazení co postava, to trapná mátoha, o dějových posunech nemluvě, dialogy jsou snad z nějakých těch Přístavů a Náměstíček. Viděny asi tři díly a ještě ne celé, tudíž nehodnotím, ale šacuju na odpad (ony údajně lepší díly jsem neviděl, samozřejmě jsou to převážně ty, které nerežíroval Bajgar).

Proměny nože (1969) (TV film)

Způsob členitosti a uzavřenosti prostoru, v kterém se to odehrává, vyvolává neobyčejnou estetickou sílu. Jistě tomu napomáhá i zapouzdření deštěm. Asi hodně dobře zvolená lokace. Ale asi nejen to. Televizní (!) film, který vábí vracet se do něj. Vlastně už obrazový dojem celou dobu napovídá, že odtud hrdinka nikdy neodejde. Název nechápu.