• Krátkometrážní
  • Pohádka

Rodič (1975) (TV film)

Film přispívající k hodnotové stabilizaci znormalizované husákovské společnosti tak geniálně, že se to "nedá vymyslet", to prostě muselo být v lidu a jeho kulturní frontě. Ani slovo, ani náznak o socialismu, Straně, společenské, neřkuli politické problematice či protispolečenských živlech. Jen symbióza zodpovědné práce státních zaměstnanců sloužících všem (řidiči, lékař) s osobními živůtky, nějaké ty nešvary jednotlivců, náročnost pracovního procesu, nasazení, moralín v žertovném balení. A na tomto základě konfrontace se zjevy: Dívka asi ještě bez občanky s cigaretou a chuligány. Jakože intelektuální a jakože frackovský synátor důležitě a zmateně tápající v otázce smyslu života, jak to tak u těch mladých taky někdy bývá, než dospějí a začlení se, že soudruzi. Jen pozor, aby se nedostali na scestí.

Barbar (2009)

Původní název filmu mi připadá ještě blbější než jeho česká náhražka, ale jelikož mi údajný ideál starogermánských válečníků stát celou věčnost jako socha ve Valhalle po vidění tohoto filmu už nikdy nemůže připadat tak nepochopitelný a úchylný jako dosud, něco na tom názvu možná bude. Oneeye je tak radikální postava, že mi moji milovaní Kurosavovi strozí hrdinové najednou připadají jako sentimentální užvaněné primadony. (Dál SPOILERY.) Křesťany jsem tam žádné neviděl, umanuté "MŮJ nový Jeruzalém" bylo dost přetažené, ale zase: ten střet "nositelů", náboženská konfrontace na úplně neviditelné úrovni, navíc tak zakonfůzovaná, že nevím, čí jsem a samozřejmě zajížďka místo do Svaté země do Nového světa... No a jeden barevný obrázek za druhým, divačkám se taky našinec nediví, kupodivu nikdo ani slovo na oblíbené téma "děti ve filmu"... bodejť. Koho tento film neuhranul, ten ho neviděl. Hezky o něm referují Radek99 a hirnlego.

Holka 180 (2010) (studentský film)

Vidím pěknou (žel neexistující) beletristickou předlohu tohoto filmu. Vidím pěkné obrazy a výstupy tohoto filmu. Ale nevidím nic mezi tím. Víc než lva jsem nechápal petang. Hned mi bylo jasné, že hlavní hrdina je NEBETYČNÝ ČURÁK.

Muž ve stínu (2010)

Chcete-li se v tomto filmu dostat hlouběji než já, doporučuji zejména lupuscanisův komentář. Pro mne od začátku do konce hloupější verze Deváté brány, s fádnějším (dík Lupe za ten správný výraz) námětem a navíc bez uhrančivého Deppa. Za to nechybí architektonická estetika, automoto na lesních asfaltkách a hlavně fatální blondýna s fatální brunetou kolem groteskně skončícího pseudoalfasamce a fatální spis, v němž vlastně záleží na něčem jiném než na textu - ten "pouze" utváří vládnoucí mínění. Nakonec ale právě proto, jak se ona podobnost prolíná s tématem, dávám místo původně zamýšlených dvou tři, přestože si po četbě oslavných komentářů svých vzdělanějších oblíbenců připadám jako Béda v Kouři: "To je na mě moc."

The Doors - When You're Strange (2009)

Sledovat Doors, tóčo kolem nich a hlavně samotného Morrisona bylo milé, ale proč to všechno, jsem se nedověděl. Co se to v té zemi za mořem vlastně dělo? Kde se tam vzal on? Jak se z muže, o němž v komentáři mluví Morien, stal v posledním období chlapík s tváří druholigových československých kulturákovo-táborákovo-zábavových skoroexistencí?

Země věčné temnoty (2010) (amatérský film)

Land of eternal darkness. Pohádka pro celou Veselovic rodinu. Je to tak čisté, že prostě nedokážu dát odpad, ale hvězdička by byla přece jen moc velký odvaz.

Agora (2009)

Konečně jsem spatřil klíčový obraz: Mladistvý otrok klečí u nohou filosofky Hypatie a podává jí bílý šátek, který ona opakovaně upouští k zemi, aby tak studentům demonstrovala důsledky centrálního postavení Země v kosmu. Zbývá několik otázek, z nichž postavení Země v kosmu není nejdůležitější. http://media0.webgarden.cz/images/media0:510a81013e3f8.jpg/LK02%20kopie.jpg

Ponurá neděle (2011) (studentský film)

Další neblahý pokus o Szomorú vasárnap - ještě větší kýč než jste doufali. On už ten čtený prolog byl dost varovný. Viz xxmartinxx nebo Tom_Lachtan. Matka s igeliťákem docela ušla.

Big Lebowski (1998)

S hodnocením jsem chtěl spravedlivě počkat, až uvidím film v původním znění, ale pořád v sobě nenalézám ochotu tomu věnovat další dvě hodiny. Vcelku jsme se dobře bavili, to nemohu říct. Formálně mě leccos odbouralo, to nemohu říct. Něco na způsob americké verze "kde domov můj" (a tedy i spjatost s jiným viděným filmem bří Coenů) jsem tam zahlédl, to nemohu říct. Ale asi jsem něco zásadního na tomto filmu nepochopil - to mohu říct. A Arbiter mi, jak se zdá, neporadí.

Kancelář Blaník (2014) (seriál)

Čtyři hvězdy pro něco takového? Bohužel, níž se jít nedá, i kdybych se stavěl na hlavu. Substance všech čtyř viděných (konzistentních) dílů je simplexně komplexní až k závrati, takže se každý nechá vidět i vícekrát. Jakoby legendární Česká soda porodila bastarda, který se zřekl matčiny tvůrčí metody programové trapnosti a teatrálnosti a přiklonil se (v tématickém zúžení) k pofidérnímu ideálu adekvátního zrcadlení. Častá přílišná loženost a bulvární prohumorné přehanění nijak nepřekážejíí tématicky přiměřené formální dokonalosti ani obsahové výstižnosti. PR tah na branku odzbrojující, detaily epesně přísné. Drobnosti jako preludace Krylova Anděla jsou neuvěřitelné, ale naprosto sednoucí - česká bramboračka posledních 24 let v kostce. Na Streamu nyní figurují 3 epizody, ale ještě jedna jiná je zde: http://www.youtube.com/watch?v=xDWlOECjfQs.