Kundo: Čas pomsty (2014)

Tři až čtyři. Délka mi přišla docela přepálená a ke konci jsem se i trochu nudil. Ale jinak Marx by byl hrdý. Třídní boj a rolnické povstání na jih od země vycházejícího Kima bylo zpracováno docela dobře a obešlo se to i bez poetického plachtění prostorem.

Zmizelá (2014)

Určitě bych k tomuto nechutnému drsnému psychu rád něco napsal, ale bohužel mě nenapadá co. Snad jen na pár logických nedostatků na konci.

Morfij (2008)

Příběh o tom, jak se z nadějného lékaře stane feťák, podle Bulgakovových povídek, ze kterých si bere víc, než anglické přepracování. Nutno podotknout, že si film do příběhu přidává další elementy, jak se mu to hodí, což nevadí. Ale místo táhlé a tísnivé atmosféry nás čeká spíš dlouhá nuda a rozdělení na jednotlivé kapitoly je nefunkční a zbytečné.

Jan Hus (2015) (TV film)

Velice solidní snímek, který mě překvapil tím spíš, že jsem si od těchto tří dílů skutečně moc nesliboval. Samozřejmě bych měl několikero výhrad, z nichž jedna by rozhodně byla místy použitá hudba, ale klady je převyšují. Informace a fakta, i ta méně známá, jsou zasazena do souvislostí tak umě, že i naprostý laik to musí pochopit. Počítal jsem s tím, že se jedná o českou a ještě k tomu televizní produkci a podle toho to bude vypadat, ale alespoň reálie jsou zachyceny poměrně vkusně. Především je explicitně vysvětleno, oč se v procesu s Husem jednalo, co byly jeho myšlenky a proč dopadl jak dopadl. Chápu, že to někoho mohlo nenadchnout, protože některé termíny prostě veřejnost nezná. A protože jsme národ neznabohů, chápu i, že se pseudointelektuálům a diletantům na csfd spíš líbil budovatelský Hus a jeho třídní boj od Vávry, než věrně vylíčený reformátor. Ale co se filmu týče, za mě veliké překvapení a palec nahoru a k výročí 600 let od upálení je to celkem důstojný projekt.

Parchanti (2010)

Nebylo to úplně nejhorší béčko. Předlohu jsem nečetl, protože mě nezaujala a proto jsem se taky dlouho vyhýbal i tomu filmu. Nakonec to celkem šlo, i když to mohla být mnohem větší legrace.

Kung Fury (2015)

Tak tady je to buď, a nebo. Pět nebo nula, nic mezi tím není. Líbilo nelíbilo. Dokonalý a ujetý tribute všem akčním filmům který má dost rozumu na to, aby se sám nebral vážně, protože tohle někdo udělat na hodinu a půl, pošlou ho tu všichni do hajzlu. Ale takhle je to super.

Chappie (2015)

Chudáci z Johanesburgu, nejdřív jim z města udělají squot pro mimozemšťany a teď se jim tam nasáčkovala parta debilů. Protože všechny postavy do jedný v tom filmu jednají debilně. "Hele vynalezl jsem fakt opravdickou umělou inteligenci" - "S tím si vytři ten svůj indickej kaďák, hochu. My vyrábím zbraně." Geniální. Nebo "Nemůžete vyhodit mýho zbytečně velkýho, těžkýho, drahýho a neohrabanýho robota jenom proto, že používáte o tři generace lepší andoridy." Netřeba říkat, že ty dva produkty černobylské katastrofy mi lezly krkem skoro celý film, i když tam to bylo možné kvůli dabingu, který stojí za suchý z nosu v celym filmu. Vzhledem k tomu, že jsem v tom viděl trochu Robocopa a hodně z Číslo 5 žije, jsem si z toho teda na zadek vážně nesednul. Takže jediné pozitivum vidím v tom vizuálu. Slabší tři.

Průvodce (2008)

Nemám teď moc slinu na psaní, takže se omezím na to, že je to kvalitní a citlivý vhled do velmi zajímavé profese, japonské kultury a navíc s krásným hudebním doprovodem.