Skyfall (2012)

Musím říct, že ač zarytý odpůrce moderního Bonda, který se obejde bez výbušnin v plnicím peru a omezuje se jen na své rychlé nohy, je Padající obloha moc pěkně natočená. Sice to má jednu dvě dějové dírky, ale jinak si nemůžu stěžovat na nedostatek čehokoli.

V nitru Llewyna Davise (2013)

Musím říct, že jsem se na film docela těšil, ale rozkoukal jsem ho asi na třikrát a vůbec mě nezaujal. Občas se v něm něco vtipného stalo, ale idiotský smolař Oscar mě prostě neoslovil. Dopadl jsem tak, že jsem film nedokoukal a zatím mě nic nepřesvědčilo, abych to udělal. Takže si hodnocení asi nechám pro sebe.

Zabijáci (2014)

Druhý případ oddělení Q je drsnější, zamotanější a musím říct, že i děravější než jednička. Carl je tady snad ještě větší kretén než v prvním díle, což mu odpouštím, protože ta postava je prostě kreténská, ale jinak je to pořád docela slušná švédská krimi produkce a slibně naťuknutá série.

S kuchařem kolem světa (2007) (seriál)

I když se ten Frantík směje strašně idiotsky a v jednom tahu se pohihňává, jeho přístup k práci, vaření a kulturám je docela sympatický a zajímavý, stejně jako místa, která navštíví a kuchyně, kterou zkouší. Občas z toho pomrkává, že interakce s domorodci je trochu strojená, což mu velkoryse odpouštím. Pokud už máte plné zuby těch našich českých klohnilů nebo všech profláklých Britů, zkuste Freda. Třeba vám přijde k chuti.

Žena v kleci (2013)

Surovější severská kriminálka, jak jsme na ní od skandinávských sousedů zvyklí, tentokrát balancuje mezi tři a čtyři. Příběh je veskrze průměrný, což ale neznamená, že je zákonitě špatný. Motiv a vyšetřování se mi celkem líbilo. Jenom to krapet zavání klišé zhrzeného poldy a to mi trochu vadilo. Ale vcelku to bylo docela pěkné a rozhodně to nebyla ztráta času. Počkáme si na další díly série.

Kmeny - Rainbow (2015) (epizoda)

Konečně se našel v Kmenech někdo, kdo pochopil, jak se dělá dokument. Jak po stránce kamerové, zvukové, informační nebo prezentační je to prostě správně. Ukázalo to subkulturu lidí, o kterých málokdo ví, nastínilo jejich myšlení a motivace, nahlédlo do jejich akcí a vyslechlo různé členy. Objektivní dokument, v sérii jeden z nejlepších.

Kmeny - Tattoo (2015) (epizoda)

Čím víc Kmenů vidím, tím je to horší. Jako je mi jasný, že Češi sotva natočí výpravný velkofilm, rozmáchlou fantasy nebo kulervoucí akční film. Ale tvl že nesplácáme ani dokument s elementární výpovědní hodnotou, toho jsem se nenadál. Takže děkuji panu Vodrážkovi, že mi během půl hodiny vyjevil tu úžasnou pravdu, a totiž že existují lidé s tetováním a někteří z nich si chodí zaběhat. Opravdu, vhled do subkultury jak fík.

Ex Machina (2014)

Naivní mladíček přijíždí k protřelému superinteligentnímu miliardáři a rázem se z pracovního sci-fi stává komorní superdrama, ve kterém atmosféra přímo bije na dveře a vy tušíte, že něco se tam stane šeredně špatně. Asi to nepatří mezi filmy, který bych si pustil znovu, ale rozhodně kvalitka.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Konečně film, který má v názvu šílený a skutečně je šílený. Což říkám jako někdo, kdo z původních Maxů neviděl ani prd. Rychlejší a zběsilejší než všichni Dieslové a Wolkeři Texas Rangerové dohromady. Když jsem viděl trailer, nenapadlo mě, že to bude celé o honičce aut. No... aut je trochu zavádějící pojem. Náklaďák, jehož jediná funkce ve filmu je nést čtyři bubeníky, šíleného kytaristu a deset mega repráků... Na pět hvězd to vyloženě nevidím a aby to byl cca 40. film v žebříčku csfd taky asi ne. Ale nedá se tomu upřít, že je to šílená a v podstatě NON-STOP akce, kde v jednom kuse něco jezdí, lítá, vybuchuje, střílí, řve, padá, kutálí se a vůbec nevadí, že Max by tam být vůbec nemusel a za celý film padnou tak tři věty. K tomu připočtu tu naprosto geniálně dekadentní a zmagořelou vizualizaci prakticky všeho, co ve filmu je, svižný a řízný soundtrack a máme akční postapo blockbuster jak má být. I když nevím, možná až se na to podívám znovu, a pak tomu těch pět dám.

Kmeny - Meatheads (2015) (epizoda)

Já jsem debil. Já jsem vážně čekal, že se něco dozvim. Ne, ukázali mi vhled do života dvou lidí, kteří zvedají břemena. A režisér je navíc taková lemra, že jediná fakta, která se dají z dokumentu přijmout, zobrazil jako text na začátku videa. Takže pak v podstatě slyšíme jenom vzpírací zvuky hmmmm ts, hmmmm ts, hmmmm ts.