• Krátkometrážní

Jazykové lekce (2021)

Language Lessons, který vznikl jako režijní debut herečky Natalie Morales v produkci bratrů Duplassových spjatých s tzv. mumblecore filmy, jsou sestaveny ze série videohovorů movitého Američana (Mark Duplass) a mladé učitelky z Kostariky (Natalie Morales), která mu na dálku dává lekce španělštiny. Jejich vztah učitelka-žák se však hned od začátku odvíjí netradičním směrem, kdy spolu během online setkávání sdílejí emocionálně silné momenty, které mě osobně pro jejich nečekanost a spád bavily od začátku do konce. Ke dvojici protagonistů jsem si našla platonické citové pouto stejně bleskově, jako oni sami k sobě, a to pro přirozenou lehkost jejich interakce a nenucené herectví obou představitelů, komediálního nadání Marka Duplasse obzvlášť. Takže jsem se upřímně smála a vzápětí plakala a pak se zase potěšeně culila. V jednoduchosti je krása!

Je suis Karl (2021)

Vzhledem k závažnosti aktuálního tématu neustále sílících, radikálně smýšlejících nacionálně orientovaných politických skupin je super, že film vznikl, nicméně mu dost škodí jistá tezovitost – chyběla mi tam hloubka širších kontextů, komplexnějšího společenského vhledu a reakce protistran. Herec Jannis Niewöhner v roli vůdce Karla sice má přesvědčivě zhoubné charisma, kterému lze velmi snadno podlehnout a nechat se jím manipulovat a zfanatizovat (celou dobu jsem přemýšlela nad tím, co bych já ve své nedospělosti a zranitelnosti ve věku a situaci Maxi dělala a dost jsem pochybovala o správnosti svého eventuálního nerozumného rozhodování), nicméně za celou dobu se nedostaneme dál než za zdi „meetingů“ skupiny, takže když se v závěru filmu jak lusknutím prstu spustí vlna pouličních nepokojů po celé Evropě, publikum z té nepřesvědčivosti rozhodně nemrazí tak, jak by mělo. Škoda promarněného potenciálu...

Pan učitel Bachmann a jeho třída (2021)

Přesně jak píše Marigold: tří a půl hodinová stopáž není nijak úmorná – filmová série „návštěv“ hodin svérázného učitele na základní škole jednoho provinčního německého městečka mě natolik vtáhla, že čím více času jsem s panem Bachmannem a jeho třídou strávila, tím víc jsem nechtěla, aby film skončil. Škola hrou! – O filmu jsem se rozepsala na 25fps (link v ext. recenze).

Balada o bílé krávě (2020)

Musím přiznat, že mě už ty íránské filmy, v nichž se stále dokola řeší otázky morálky a viny nad zločinem, který někdo (ne)spáchal, trochu přestávají bavit. Dávkování informací o tom, kdo je kdo, bylo završeno dost brzo na to, aby mě film udržel v nějakém dramatickém napětí. V tomto je zkrátka mistr Asghar Farhadi.

Les - vidím tě všude (2021)

Šest miniatur – situačních hovorů o bolesti a smrti a emocionálně vyhrocených názorových výměn dvou až tří postav, které všechny shodně probíhají ve stísněném prostoru pokojů, do kterých se nedostává denní světlo, protože všechno se děje pod rouškou noci. Temnota se tak skryje v temnotě. Promyšlená struktura vyprávění, extra účinná vizuální stylizace. Film jako koncept. Skvělý koncept!

Noční jezdci (2021)

Pokud jste viděli seriálový Příběh služebnice s Elisabeth Moss a k tomu i Světlo mého života v režii Caseyho Afflecka, pak vás Night Raiders – odehrávající se v militantním severoamerickém prostředí post-apokalyptické budoucnosti, kde jsou děti násilím odebírané rodičům brány jako státní majetek a převychovávány v posluhovače totalitního režimu – ničím nepřekvapí. A to nejen možnostmi, které téma filmu nabízí, ale i z hlediska postav, jejichž příkoří vás vzhledem k jejich plochosti vlastně nezajímají.

Smolný pich aneb Pitomý porno (2021)

Radu Jude se toho nebojí. On a Gaspar Noé si můžou dovolit všechno. Úvodní nepřikrášlené domácí porno je přímá a nečeká rána do ksichtu a mě těší, že si to berlínští dramaturgové dovolili vybrat do soutěže. Česká kina, třeste se!

Šeptající fantom (1975)

Detektivka říznutá giallem. Mizogynie, šovinismus a sexistické hlášky ("má žena je jalová"), ale je tam boží kapitánka Sylvia Turbová, která strčí do kapsy Emilku Vášáryovou z Prípadu krásnej nerestnice (ok, ale na jedoucí vlak z mostu neskáče, takže možná fifty-fifty). Sice není těžké se dovtípit, kdo je vrah, a je otazné, do jaké míry to celé byla nadsázka a do jaké se to bralo vážně, nicméně je to campy zábavná perla normalizační čsl. kinematografie, a to bohatě stačí!

Lištičky (2009)

Hloupé chování se hlavní postavy nerovná se hloupý film, ale když je to hloupé chování hloupě (ne)vysvětleno, pak je to fakt hloupost.

Panna zázračnica (1966)

Jeden z těch největších československých novovlnných skvostů. Interpretační volnost a hravě promyšlená surreálná scénografie a nápaditá mizanscéna, na kterou člověk nezapomene.