Precious (2009)

Tento film na mne zafungoval dokonale. V určitou chvíli jsme zmáčkla stop, šla do dětského pokoje a vzala svou spící dceru do náruče. Být v kině, musela bych utíkat domů. :-) Myslím, že Gabourey Sidibe měla dostat Cenu americké akademie. A když by náhodou nikdy v ničem jiném nehrála, zůstane pro mě stejně nezapomenutelná jako například Náčelník v Přeletu nad kukaččím hnízdem. :-) Mimořádný výkon.

Krajina s nábytkem (1986)

Vladimír Javorský si mne tímto filmem získal. A po celá léta spokojeně pozoruji, kterak se jeho herecká dráha a výjmečný talent vyvíjejí. Krajinu s nábytkem jsem viděla po dlouhých letech a opět mě dostala! Silný příběh o studentovi v těžké životní situaci. Drsný, lidský, dojemný. Dle mého názoru nejlepší film režiséra Smyczeka.

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Navzdory četným kritikám se mi film velice líbil a své kouzlo neztratil ani při opakovaných projekcích. Pan Menzel umí! Dávám plný počet. :-)

3 sezóny v pekle (2009)

Film, který mě původně neoslovil jsem si pustila s odstupem let a filmu se to vyplatilo. Po skvělém Standovi Pekárkovi jsem přišla na chuť Hádkovi, takže jsem dokázala vnímat nádhernou kameru, taky parádní hudbu Filipa Jelínka, fantastického Martina Hubu i zajímavé pojetí filmu. Egon Bondy, sprostý udavač, červ, vychcanec, pozér a samolibá kreatura toužící být v učebnicích, je vyobrazen věrně, po únoru nastalo bez debaty peklo, jen bych si dovolila dodat, že ne každý statečný a rovný člověk nedopadl jako aktivní spolupracovník KGB. Jsou tací, kteří si své odseděli, odrubali v uranových dolech a bonzovat (nebo střílet do nevinných) nikdy nezačali, protože měli úroveň, důstojnost a vkus. Tento film, aby byl správně pochopen, doporučuji pouze divákům znalých všech podrazů, které Bondy napáchal. Nejen na Plasticích. Život zničil mnoha dalším, udával i na svou družku, byl to mimořádně odporný hajzl, v podstatě opět takový Standa Pekárek. Buran, který to schovával za svou extravagantní aroganci. Prý uhořel v posteli. Počítám, že dosti lidem odlehlo. Filmu sice zvedám hodnocení, ale pokud má být řečeno A, musí zaznít i B.

Babí léto (2001)

Tento krásný film vnímám jako jakousi rozlučku s paní Stellou Zázvorkovou a panem Vlastimilem Brodským. A tím myslím důstojnou. Vždycky se s nimi loučím v slzách. :-)

Kajínek (2010)

Dobré to bylo. Kupodivu. Bavilo mě to od začátku do konce, Táňa dobrá, V. Dlouhý odporný ( v tom nejlepším slova smyslu), kamera skvělá, myslím, že se český krimi thriller vydařil. ...a jestli to Kajínek udělal nebo ne, ví asi jen on, takže tohle téma mě nechává naprosto v klidu. Dodatek: viděno a psáno v době, kdy jsme ještě netušili, že mu Eman udělí milost a z Kajdy se stane celebrita.

Černí andělé (2001) (seriál)

Některé díly lepší jiné slabší. Ale vzhledem k tomu, že se realizovali různí režiséři, lze to chápat. Mi osobně dobře padnul díl Azyl. Bára Hrzánová a Vladimír Dlouhý neměli chybu... až mě mrzelo, že jim to nedopadlo. ;-)

Oběti - Hadí tanec (2005) (epizoda)

Při vší úctě, postavu pana Švehlíka bych zabila jistojistě také. Ale mnohem dříve. :-) Obdivuhodný herecký výkon! Dokonce mě sestřelil tak, že když slyším pana Švehlíka dabovat, vždy se mi vybaví Hadí tanec. Cyklus Oběti je povedený, no tento díl nejpůsobivější.

Soukromé pasti (2008) (seriál)

Cyklus se velmi zdařil, soudě i dle bouřlivých diskuzí probíhajících jak na netu, tak v běžném životě. Miroslav Etzler v díle "Tatínkova holčička" mi byl ještě o ždibec odpornější než stokrát prokletý vážený pan Alois Švehlík v Tv filmu Hadí tanec (kde týrá Chýlkovou). A to je co říct. :-)

Zemský ráj to napohled (2009)

Knihy Terezy Boučkové jsou mi sympatické a srozumitelné. Filmy Ireny Pavláskové rovněž. Tragikomický příběh jedné vskutku atraktívní maminky a jejích dvou dospívajících dcer ve složité době 70. let hodnotím kladně. Je mi jedno, zda některé postavy vykreslují nám známé politiky, dramatiky či herce. Je to přece film. V knize Boučkové je psáno, že v ložnici maminky přespal i herec, kterého pár týdnů na to, spatřila na kinoplátně, kterak letí na dělové kouli. A představuji si snad hned někoho konkrétního???! :-) Navíc... nevšední ženy mívají nevšední životy, čili proč ne?