Krabi (1976)

Krátkometrážní protiválečný film.¬         Krátkometrážních (tj. do 21 minut) snímků s protiválečným záměrem či náměrem viděl jsem hned několik. Hned na začátku uvedu jejich výčet, neboť je budu později porovnávati. Pořadí je od nejlepšího podle mě po nejslabší.¬                 Chromophobia; Belgie 1966.¬                 Krabi; Československo 1976.¬                 Poligon; Sovětský svaz 1977.¬                 V hlavě; Francie 2008.¬¬¬                 Srovnám-li 'Krabi', o vyvíjení zbraně hromadného ničení na ostrůvku v oceánu, s jinými uvedenými výše krátkometrážními snímky s protiválečným záměrem, které jsem viděl, vychází mi jako jeden z nejlepších z nich. Použito bylo mdlejší, měně prokreslené pozadí s přesněji vyvedenými postavami včetně krabů. Dramaturgie je vskutku horrorová. Pro použití případnější a tím účinnější techniky zpracování námětu se domnívám, že Chromophobie je o něco lepší.¬                 Příběh dílka 'Chromophobie', podobenství o společnosti jako koncentračního tábora, je stejně silný jako Krabi a také je velice dobře zvýtvarněn. Použitý způsob animace je zjednodušení se zachováváním nosných podrobností — pro "výchovný" záměr snad nejúčinnější způsob provedení. Symbolika šášuly je nad míru trefná, neagresivní, ve spojení s malou holčičkou dokonalá. Animace a vyvedení vojáků zrovna tak. Od zcela mimořádného počinu (a tedy hodnoceného nejvýše) odděluje Chromophobii pouze jednoduchoučkost a prvoplánovost příběhu.¬                 'Poligon' je podobenství o vědci, který použije svůj vynález, aby se pomstil. Použit je zde málo účinný způsob animace ztvárňující postavy jako živé herce, pozadí a zbraně jsou prokreslovány podle potřeby; proti Chromophobii nebo Krabům vyvedení nejméně nápadité a nejméně účinné. Dramaturgie za zmíněnými snímky pokulhává také, celkový dojem není silný.¬                 Případem samým o sobě je ateistická slátaninka 'V hlavě'. Nenápaditá "klasická" animace ukazuje potíže, které má mrtvý vojáček s přijetím do nebe. Nápad opravdu hloupý a hodný frantíků, kvalita zpracování zcela průměrná, bez nápadu.¬                 Nakonec uvádím nyní funkční odkaz (některé dříve zde uvedené odkazy už nejsou platné): Krabi (Youtube, volně k přehrání).

Chromophobia (1966)

Krátkometrážní protiválečný film.¬         Krátkometrážních (tj. do 21 minut) snímků s protiválečným záměrem či náměrem viděl jsem hned několik. Hned na začátku uvedu jejich výčet, neboť je budu později porovnávati. Pořadí je od nejlepšího podle mě po nejslabší.¬                 Chromophobia; Belgie 1966.¬                 Krabi; Československo 1976.¬                 Poligon; Sovětský svaz 1977.¬                 V hlavě; Francie 2008.¬¬¬                 Srovnám-li 'Chromophobii', podobenství o společnosti jako koncentračního tábora, s jinými uvedenými výše krátkometrážními snímky s protiválečným záměrem, které jsem viděl, vychází mi jako nejlepší z nich. Použitý způsob animace je zjednodušení se zachováváním nosných podrobností — pro "výchovný" záměr snad nejúčinnější způsob provedení. Symbolika šášuly je nad míru trefná, neagresivní, ve spojení s malou holčičkou dokonalá. Animace a vyvedení vojáků zrovna tak. Od zcela mimořádného počinu (a tedy hodnoceného nejvýše) odděluje Chromophobii pouze jednoduchoučkost a prvoplánovost příběhu.¬                 Příběh dílka 'Krabi', o vyvíjení zbraně hromadného ničení na ostrůvku v oceánu, je stejně silný jako Chromophobie a také je velice dobře zvýtvarněn. Použito bylo mdlejší, měně prokreslené pozadí s přesněji vyvedenými postavami včetně krabů. Dramaturgie je vskutku horrorová. Přes to se domnívám, že Chromophobie je o něco lepší použitím případnější a tím účinnější techniky zpracování námětu.¬                 'Poligon' je podobenství o vědci, který použije svůj vynález, aby se pomstil. Použit je zde málo účinný způsob animace ztvárňující postavy jako živé herce, pozadí a zbraně jsou prokreslovány podle potřeby; proti Chromophobii nebo Krabům vyvedení nejméně nápadité a nejméně účinné. Dramaturgie za zmíněnými snímky pokulhává také, celkový dojem není silný.¬                 Případem samým o sobě je ateistická slátaninka 'V hlavě'. Nenápaditá "klasická" animace ukazuje potíže, které má mrtvý vojáček s přijetím do nebe. Nápad opravdu hloupý a hodný frantíků, kvalita zpracování zcela průměrná, bez nápadu.¬                 Nakonec uvádím nyní funkční odkaz (dříve zde uvedené odkazy na Youtube už nejsou platné): Chromophobia (Uložto, volně k přehrání).

Fantomas V: Falešný soudce (1914)

Mé hodnocení celé řady "Fantomase" v podání režiséra L. Feuilladeho a můj názor na ni jsou ZDE. (Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".)

Fantomas IV: Fantomas kontra Fantomas (1914)

Fantomas III: Mrtvý, který zabíjí (1913)

Fantomas II: Juve kontra Fantomas (1913)

Fantomas I: Ve stínu gilotiny (1913)

Fantomas nekomediální.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za celou řadu Allainova-Feuilladeho "Fantomase". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Uživatelé filmmovier a Wacoslav1 ve svých opoznámkováních nešetří chválou na v jejich očích umné a napínavé filmové vyvedení Allainova Fantomase L. Feuilladem, schopným a ve své době známým režisérem. Já chválou spíše šetřím, dávám přednost rozmyslnému posouzení, při kterém za často musím chtě nechtě odsunouti své city stranou.¬                 Ne jinak tomu je u řady Feuilladova Fantomase. Dal sérii do vínku opravdu dosti "umu a napínavosti", — ale přes hranice svých tehdejších možností se nedostal, němý film a použité dramatické postupy nemohou konkurovati snímkům pozdější, ozvučené aery. Nad to, vzpomenu-li 'Upíra Nosferatu' v režii také Francouze F. Murnaua z r. 1922, neubráním se dojmu, že Murnaův převod Stokerova románu je po dramaturgické stránce vystaven poznatelně lépe, takže Feuilladův Fantomas se mezi špičkovou dobovou tvorbu filmovou řaditi nebude. Při vší úctě k výkonnému profesionálu Feuilledovi.¬                 To, co obdivuje uživ. Wacoslav1, totiž že starší podoba Fantomase je prosta komediálního pojetí Fantomase z 60. roků min. stor. francouzského režiséra A. Hunebelleho, a tudíž že lépe vystupuje bezcharakternost padouchova, je, myslím, připomínka nemístná: brak se totiž dá vyjádřiti dobře právě posunem do karikatury nebo komediálnosti; vyzdvihnouti brakovost Allainova Fantomase se jím použitými prostředky Feuilledovi nepodařilo (a ani to myslím nebylo jeho záměrem, což však je spíše na úkor jeho podání).¬                 Celou pětidílnou řadu Feuilledova "Fantomase" více méně nekolísavé kvality hodnotím za 3 * s přihlédnutím k tehdejšímu rozvinu filmového umění; bez tohoto přihlédnutí bych musel jíti o něco níže.

Nu zi jian yu (1988)

Hotel California a Woman prison.¬         Romantické drama z prostředí ženské věznice Hongkongu, 'Taj lamu'. Slabší, nicméně ještě dobře dívatelný snímek, plný žen, absence mužů je až nápadná.¬                 Pozoru hodné, z pohledu právní úpravy většiny evropských států, je přítomnost kojence — dítěte matky coby vězeňkyně, ve věznici. Další pozoruhodností je použití známé západní písně "Hotel California" skupiny Eagles, v tomto východním, hongkongském snímku. Viděno přes internet ZDE (v původním znění s anglickými titulky).

Kostka 2 - Hyperkrychle (2002)

Mé hodnocení celé řady "Kostky" a můj názor na ni jsou ZDE. (Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".)

Kostka (1997)

Není kostka jako bludiště.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za celou řadu "Kostky". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Mysteriosní horror 'Kostka' má za podklad výborný nápad, kterým je vlastně bludiště; spojení s matematikou se pak přímo nabízí a celkově tento podklad přináší snad nekonečné možnosti jak filosofické, tak i dějové. Jenomže pan Vincenzo Natali (takto tvůrce scénáře i režisér) není ani Jorge Borgesem (narážím na jeho vynikající povídku Babylonská knihovna), ani Stanley Kubrickem (na příklad, horor Osvícení). Nic ve zlém, ale je to tak a vynikající námět to tak trochu "odskákal". Na štěstí pouze "tak trochu", dílo je hodně podařené — napínavé, děsivé i skličující, dobrý vizuál nezastiňuje jiné hodnoty snímku. Kvalitou přirovnávám k tak dobrým snímkům, jako je původní horor Moucha D. Cronenberga z r. 1986 či původní horor Pila L. Whannela a J. Wana z r. 2004.¬                 Výše uvedené platí ovšem pouze pro původní Kostku V. Nataliho z r. 1997. Zbylé dvě pokračování jsou poněkud nepovedenou nápodobou původního snímku a více se o nich rozepisovati tak nepovažuji za nutné. (Mají je také "na svědomí" už jiní tvůrci.)¬                 Původní Nataliho "Kostku" hodnotím za 3 *.