Lepší už to nebude (1997)

Jack Nicholson opäť dostal rolu naňho ako vyšitú. Zo svojím sa popasoval skutočne geniálne, zo psom tvorili nezabudnutelný párik, ktorý si budem pamätať ako ten najlepší, aj keď práve tento film nebude patriť k mojim naj.. Ešte lepšie to bolo keď sa Jack objavil pred kamerou s Helen Hunt, ako dvojici im to naozaj šlo, obaja podali excelentné výkony, s ktorých samozrejme viac utkvel v pamäti ten Jacka Nicholsona. Pre mňa však bolo zaukímave že som nehladal vo všetkom chyby, čo sa nestáva pri vela filmoch, čo bolo už vďaka vymenovanej hereckej dôveryhodnosti. Bol to taký lahký, ťažko sa tváriaci príbeh ktorý však dokázal pochopiť a stráviť každý.

Obecná škola (1991)

Evidentná snaha o zaujatie diváka prostosťou príbehu, čo väčšinou klapne. Tak to bolo i u Obecnej školy, zaujala práve svojou pravdivosťou. Počas celého príbehu som sa z nepochopitelných dôvodov nazdával aj to že Zdenek Sverák opisuje svoje zážitky z detstva, neviem prečo, no príbeh opísal tak skvele že absolútne všetko dávalo zmysel a to by mu asi nevyšlo len z papiera. Štastná volba bol aj Bolek Polívka, objavil sam tam síce možno len zo tri razy ale jeho tragický pohľad bol tak dokonalý že aj nudné pasáže v ktorých sa objavil on mali to čo mali pôvodne mať, zábavny charakter. Zdenek Sverák bol absolútne geniálny, podal skvelý výkon ktorý si určite mnohý ludia pamätajú aj z nálepkou neokopirovatelný. Tříska sa po väčšinu príbehu iba tváril, občas však ukázal že popri Zdenkovi sa nestratí. moju myšlienku že Obecnú školu opisuje Sverák na základe svojich skúsenosti zastávam aj preto že príbeh nebol absolútne umelý, čistý, to bolo určite zásluhou vedlajších rolí a samozrejme Zdenka, no som takmer presvedčený že Ján ma na tom velký podiel. Otec a syn si pri obecnej škole skutočne velmi rozumeli a taký je aj výsledok. V závere už kvalita filmu upadala, najviac ma znechutila tragickosť príbehu v záverečných minútach, hlavne preto len štyri hviezdy.

Zběsilá jízda (2004)

Nič katastrofálne ale ani žiadna pecka a čo si cením že nebola ani trochu poameričtená.

Na pokraji smrti 2 (2007) odpad!

Hanba! O žiadnych hercoch sa nedá ani diskutovať, dej to nemalo taktiež žiadny, len bezhlavé pobehovanie pred kamerami, kopu nezmyslov a bitiek ktoré aj tak boli velmi nevydarené, hudba asi najhoršia akú som kedy vo filme počul, aparatúra bola taktiež nanič, som len rád že som nevidel jednotku.

Dušička (1995) (TV film)

Hudba, základný nedostatok tohto filmu, ovšem nie preto že by jej bolo málo, ale naopak pre jej nadbytok. Hudba nie len Dušičku sprevádzala, či spríjemňovala, ale film sa postupom času menil na hudbu, postavy šli do ústrania, okolie bolo tak či tak velmi slabé a samotný dej zanikal spoločne s ostatnými faktormi filmu. Dá sa teda povedať že to dopadlo katastrofálne a jediné čo mi v tomto momente zostáva je dúfať že Nvotov nový film Muzika bude niekolkonásobne lepší (bohužial už len názov navráva že môžme očakávať niečo podobné).

Góóól! (2005)

Zaujímavý kupodivu americký snímok ktorý som počas celého priebehu cítil ako britský, typický hudobný doprovod, bez ktorého sa nezaobíde žiaden anglický film, navyše hudba v anglickom filme vždy stojí za to, melódia piesní v britských filmoch má vždy charkater klasickej hudby, ktorej sa nevyrovná skutočne žiadna moderná hudba, klasika je skutočne hudobné umenie, všimol som si aj to že po plátne behali samý britský herci, čo ešte viac utvrdilo moju mienku v to že je to britský film, Goal! sa stal mojim objektom aj vďaka Anne Friel ktorú uvidím v Bathory, preto som si chcel preklepnúť jej hereckú zdatnosť, avšak podobne ako väčšina hercov účastnych na tomto projekte, podala slabý výkon. Gary Lewis je samozrejme výnimka, jeho geniálny výkon z Gangov bol nezabudnutelný. Dalo by sa povedať, že Cannon sa snažil o emotívny snímok, ktorý by zaujal širší okruh divákov a zároveň dosiahol takú tu oskarovú úroveň. Cannon však nedokázal to čo iný slávnejší americký režiséry, a druhá polovica filmu bola absolútne umelá, zo slabými hereckými výkonmi a už aj z nudnejším scenárom, film mal aj mnoho iných drobnejších chýb a zaznamenal som celkový úpadok plnosti deja, tiež kratšia stopáž by padla vhod, koniec to pokazil, škoda ináč by to bol celkom pohodový film.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Wright je úchvatný. Jednotka príliš rýchleho nasadenia je fantastická akčná komédia ktorej vtip však musíte hladať, nepredkladá vám ho v plnej paráde ako ostatné komédie. Navyše pochybujem že Peter Jackson bol len hercom absolútne vedlajšej postavy, na tomto filme ma určite ten krvavý podiel ktorý vám môže pripomenúť Jacksonovu rannú tvorbu, hodne umelej krvi, velká porcia vtipnej a rozumnej akcie, pravdepodobne aj jeden z najlepších akčných filmov aké som videl, Amerika môže len snívať, tvorcov ako Wright či Jackson zo svojimi prvotinami, takých nikdy mať nebudú.

Pidilidi (1997)

Viem že je to stupídna komédia ale ked som to poprvýkrát uvidel v TV bol som tým unesený.

Stormbreaker (2006)

Americký film je skutočne v kríze, to je podla mojho názoru veta ktorá absolútne vystihuje súčasný stav zámorského filmu. Filmový trh je prepchatý samými akčnými brakmi ktoré sa ani len nedajú nazvať filmami, taktiež aj vysokorozpočtovými "peckami" a na skutočný plnohodnotný film v amerike akosi zabúdajú, preto je svetová filmografia odkázaná na európsky film ktorý je zásluhou nízkych rozpočtov, to najlepšie čo na svete máme a pozitívny je aj fakt že existujú filmové festivaly ktoré umožňujú európskym tvorcom presadiť sa po celom svete. Prečo to píšem ako komentár ku Stormbreakerovi, pretože tento film je absolútne dokonalou ukážkou zúfalosti amerického filmu, zišla sa tu velká skupinka kvalitných hercov, vysoký rozpočet a aktívna medializácia, no to čo som vymenoval nepomôže tomuto biednemu americkému filmu, bližšie rozoberanie si to teda nezaslúži.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Hroza, otravne dlhý dej do ktorého sa Verbinski snažil natesnať minimálne dvakrát menej materiálu akoby mal. Hrozné herecké výkony zo strany Keiry Knightley, Orlanda Blooma a niektorých vedlajších postáv, viem síce že v týchto pirátoch ani nebolo vela priestoru na hranie, hlavnú pozornosť divákov sa snažil Verbinski upútať na efekty a boje ktorých bolo aj tak po celkovom vyhodnotení velmi málo( to sa však netýka efektov,tých bolo nadmerne vela). Navyše sa takmer všetky scény dali prediskutovať tými najrozličnejšímy otázkami. Aj chyby boli tak doočibijúce že si ich mohol všimnúť takmer každý divák, aj ten ktorý išiel za zábavou. Ja som to nevedel ani obsedieť a v kine ma prinútil zostať iba skvelý komparz (najma ázijský), hudba, Johny Depp, Geofrey Rush a zopár nohaminazemidržiacich sa scén. No a samozrejme Keith Richards s Yun fat-chowom ktorý sa nanešťastie s plátna vytratil velmi rýchlo. Skrátka, dalo by sa zhodnotiť že tretí diel bol len snahou vyštaviť z ludí čo najviac peňazí, dúfam že už nebude žiadne iné pokračovanie, lebo pri ňom by som už asi naozaj nevydržal.