Rebelka (2012)

Film nemá také do neba vynášajúce recenzie ako väčšina pixaroviek, ale podľa mňa za nimi nejako extra nezaostáva. Veľa vecí sa mi na ňom vyslovene páčilo, a to zasadenie príbehu do stredovekého Škótska, hlavný motor rozprávania (premena na medveďa), hudba Patricka Doyla a ohnivé vlasy hlavnej hrdinky :) Niektoré scény sú vyslovene skvelé (medvedia pantomimická nápoveda pri Meridinom preslove pred lordami, záverečný medvedí súboj) a záver ma aj trošku dojal. 7/10

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Finále trilógie je naozaj veľkolepé, postará sa o to najmä Bitka o Stredozem, ktorá ponúka snáď najväčšie bojové scény aké okúsilo strieborné plátno. Z Froda, ako sa blíži k Hore Osudu, je už hotová troska (kompliment k výkonu E. Wooda) a finále v útrobách sopky, keď Frodo zahlási "The Ring is mine" a do toho diabolské zbory, naozaj stojí za to. Hudba je opäť špičková, famózny je motív Gondoru, ktorý v scéne s majákmi vynikne až tak, že sa dostavia zimomriavky :) Je pravda, že rozšírená DVD verzia má 4 hodiny a to je trochu moc (na druhej strane ponúka viacero výborných scén) a určite si viem predstaviť, že by v súboji so zlom prišlo o život viac našich hrdinov (pokojne aj Frodo, jeho sebaobetovanie by dávalo zmysel), ale to je výtka skôr k Tolkienovej predlohe. Zápis do filmovej histórie má však Pán prsteňov istý a na konci Návratu kráľa som bol nefalšovane dojatý (symbolická slzička sa mi skotúľala po tvári). 10/10

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Aj keď sú Dve veže mojou najmenej obľúbenou časťou trilógie, stále sa jedná o prvotriedny film. Jadro rozprávania sa upiera k Rohanu, ktorému hrozí Saruman, a tak do centra diania vstupuje Aragorn. Trošku zamrzí menší priestor pre Gandalfa, ale aj tak Gandalf Biely už nie je tým, čím bol Gandalf Šedý :) Rozprávanie tejto dejovej línie vyúsťuje vo veľkolepú bitku v Helmovom žľabe a je to paráda, zvlášť záver, keď si to Gandalf z Rohirmi mieri dolu strmým úbočím za doprovodu majestátnej hudby. Nezabudnime na Froda, na ktorom sa začína prejavovať zhubná moc Prsteňa (ešteže má Sama), no a nesmiem zabudnúť na triumf digitálneho herectva - Gluma. Z nových postáv sú výborní hlavne Eówin a Faramir. Rozšírená DVD verzia ponúka veľa nového - topom sú flashbackové scény s Boromirom. Ako však hovorí Gandalf v závere filmu, bitka o Helmov žľab skončila, ale bitka o Stredozem sa ešte len začne, takže pome na Návrat kráľa :) 10/10

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Po prvom zhliadnutí Spoločenstva prsteňa v januári 2002 som síce bol spokojný, ale nemôžem povedať, žeby ma vtedy film vyslovene odrovnal. Úplne najviac som si celú trilógiu užil až vďaka skvelej rozšírenej verzii, ktorá vyšla neskôr na DVD... Už prológ dáva tušiť veľký zážitok, idylický Hobitov je krásna pasáž a road-movie magickou Stredozemou začína. Film má ohromné množstvo skvelých scén, s ktorých vyberiem aspoň Elrondovu radu, Balroga, Boromirovu smrť a z postáv najviac zaujali Frodo a Gandalf. Všetci herci, ktorí postavám Stredozeme vdýchli život sú takmer na 100% presní, iba Liv Tyler mi tam úplne nesedí. A najprísnejšie kritériá znesie určite hudba Howarda Shora, jeden z top soundtrackov vôbec s fantastickými zbormi. Spoločenstvo prsteňa mám z celej trilógie najradšej, a to aj preto, lebo práve táto časť sa najviac točila v exteriéroch a naplno ukazuje krásy Nového Zélandu, kam by som sa po stopách Pána prteňov raz rád vybral :) 10/10

Pán prstenů (1978)

Na moje prekvapenie je to len adaptácia Spoločenstva prsteňa a Dvoch veží, Návrat kráľa mal prísť na rad až ako druhý diel, ktorý sa však realizácie nedočkal. Animovaná verzia Pána prsteňov z konca 70.rokov tak ostavá nedokončená, čo je trochu škoda. Zmestiť košatý príbeh dvoch knižiek do 2-hodinového filmu bol však príliš ťažkou úlohou, a tak sledujeme rozprávanie ako z rýchliku využívajúce príliš časté skratky, medzi ktoré sa nezmestil priestor pre detailnejšie vykreslenie postáv a ich vzťahov. Film je tak najviac zaujímavý ako materiál na porovnanie s majstrovskou trilógiou Pána prsteňov v réžii Petera Jacksona, ktorý sa určite nechal trošku inšpirovať, keďže niektoré scény v animovanej verzii sú takmer totožné s tou hranou verziou. 6/10

Bourneův odkaz (2012)

Prvá polovica je veľmi sľubná, zvlášť scény na Aljaške sú špičkové, ale ... Ale finále nestojí za veľa, a to ani po obsahovej stránke, ani po stránke vizuálnej prezentácie akcie. Tony Gilroy nevie točiť akciu optikou Paula Greengrassa a tej akcie je vlastne vo filme po hriechu málo. Možno by stálo za to venovať viac času vyobrazeniu výcviku super agentov, prípadne ich nasadeniu v prvej akcii, pár krátkych flashbackov na to však nestačí. Film vzbudzoval určitú nedôveru kvôli absencii tandemu M.Damon a P.Greengrass, ale mohlo to fungovať, keby bol k dispozícii lepší scenár a parádna moderná akcia. Takto je trochu škoda talentu výborných hercov ako J.Renner, E.Norton a R.Weisz. Po priemerných komerčných výsledkoch tohto filmu je to tiež zrejme posledná bournovka. 6/10

Total Recall (2012)

Total Recall s Arnoldom Schwarzeneggerom je stále dosť dobrý film, ktorý nezostarol natoľko, že by bolo žiaduce robiť remake. Nový Total Recall tak sprevádzala nálepka zbytočného filmu. Výsledok však určite nie je tragický, film má spád, stále sa niečo deje, tvorcovia sa realizovali aj po vizuálnej stránke (čo už, že si veľa požičali z iných filmov) a známe scény uvidíme v novom šate, prípadne v príjemnej variácií na pôvodnú verziu (chýbajú akurát taxíky s tými panáčikmi a variácia na kultovú hlášku z pôvodného filmu "consider that a divorce"). Mínusom je prepálené finále, absolútne nevyužitý Bill Nighy a fakt, že sa film neodohráva na Marse ako pôvodná verzia. A Colin Farell na poli akčného filmu nie je tým, čím bol Arnold v 90tych rokoch. 7/10

Temný rytíř povstal (2012)

Zatiaľ najlepší film roku 2012. Aj keď sa veľa písalo o tom, že Temný rytier bol predsa len lepší, ja to vidím na remízu. Návrat Temného rytiera je veľmi ambiciózny, prichádza so zaujímavými témami a predstavuje viaceré nové postavy, a robí to na moje potešenie majstrovsky (drobné pripomienky samozrejme sú, ale to sú vždy:) Nová akvizícia Bane bol v niektorých recenziách kritizovaný, ale ja nechápem prečo, je to fascinujúca postava, také čisté anarchistické zlo a má výborný hlas. Navyše Hans Zimmer mu zložil výbornú hudbu, také zlovestné chorály. Najviac ma dostal záver, nemyslím tým len konečne poriadny súboj - Batman vs. Bane v uliciach zasneženého Gothamu, ale najmä úplný a odvážny záver. Presne takto som si predstavoval, že by mal Batman skončiť (aspoň ja ten koniec takto vidím, internet je plný aj iných výkladov). 10/10

Temný rytíř (2008)

Už Batman Begins bol príjemným prekvapením, ale Temný rytier ho prekonal a dotkol sa pomyselnej hranice dokonalého comicsového filmu alebo skôr filmu natočeného podľa comicsu:) Úvodná prvotriedne natočená lúpež dáva tušiť, že sa začína niečo výnimočné a ako film graduje len sa utvrdzujeme v tejto pravde. Nové akvizície do hereckého ansámblu fungujú na jednotku, Jokera v podaní H.Ledgera právom každý stavia na piedestál, ale výborný je aj A.Eckhart ako Harvey Dent. Jediné maličké šrámy sú (skoro úplná) absencia hudby v akčnej scéne s náklaďákom a trochu nedopovedaný osud Jokera. Ale inak som to od začiatku sledoval ako prikovaný a po treťom pozretí boli pri top scénach (Batmanova snaha o záchranu Rachel a Denta a skoro všetko s Jokerom) aj zimomriavky. 10/10

Méďa (2012)

Fuckujúci Macík Ted má body za originalitu, množstvo popkultúrnych odkazov, sexy Milu Kunis a za to, ako si to na päste rozdá s Markom Wahlbergom :) Popkultúrnym odkazom ešte venujem moment, pretože tu nechýbajú narážky na moje obľúbené Star Wars (premiéra Epizódy I, Imperiálne zvonenie mobilu), na Indianu Jonesa, ale aj E.T.-ho, Horúčku sobotňajšej noci atď. Vedú však odkazy na Flasha Gordona, ktorého herecký predstaviteľ dominuje jednej z top scén filmu. Rozmýšľal som, či prisúdiť Tedovi aj štvrtú, takú slabšie svietiacu hviezdičku, ale nakoniec som sa rozhodol nebyť prísny, keďže celkový vysoko pozitívny dojem a úsmev na tvári k tomuto filmu určite patria! 8/10