• Krátkometrážní

Zrzavá veverka (1993)

Celou dobu jsem čekal, kdy Emma konečně ukáže svůj potenciál... No nakonec jsem se dočkal, ale trvalo to jen cca 2 vteřiny, takže pro mě jednoznačné zklamání. Když k tomu přidám vykonstruhovaný, nepravděpodobný a nelogický děj a několikrát opakovanou písničku jak od Evy a Vaška, víc jak dvě hvězdičky to být nemůžou.

Nestyda (2008)

Kdyby neměl Oskar dítě, byl by jeho styl života jistým způsobem fascinující... Ta nezodpovědnost, žití okamžikem, nepodřízenost konvencím. Ovšem coby otec by si to dovolovat neměl.

Kanárek (1999) odpad!

Málokdy člověk vidí film, který by se dal označit za krystalicky čistý odpad. Kanárek jím bezpochyby je. Celý snímek je pojednán jako hitparáda, kde si má člověk vybrat, který z účinkujících se mu jeví jako nejnechutnější. U mě to vyhrává hlavní představitel, těsně následovaný Hlavsou a párkem Čížkovou s Křenem. Tauš mě štval od první minuty, co se ve snímku objevil. Lehce trumfnul ony sebevědomé české kapely, které si navlečou triko se svým zahraničním vzorem a jdou natočit originální desku; neboť jen za prvních dvacet minut zaznělo ve filmu 8x jméno jeho oblíbeného režiséra, pak jsem to přestal počítat. Pravda, na tričku ho neměl, ale na ponožkách nejspíš ano, anebo to minimálně zachraňovaly spodky tarantinovky. No a kromě toho projevoval fascinaci krví, násilím a smrtí, takže prostě blbeček non plus ultra, zvlášť když si uvědomíme, že začal brát drogy jen proto, aby se znechutil té postarší stíhačce, co ho chtěla mermomocí svést. No Hlavsa se taky ukázal, před a po koncertech bublalo na scéně to nejprimitivnější hospodské bahno, pomyslného dna dosáhl "nezávislým a nespoutaným" bouráním popelnic za řevu rolingstonovské satisfaction. Člověk tak nějak začíná ty komunisty chápat. Zkrátka, pro mě naprosto zbytečný film, perfektní tak maximálně pro lidi s nízkým tlakem, kteří jsou líní udělat pár dřepů.

Krakonoš a kukačky (1978)

Jak Krakonoš pomocí kukaček nakukal vykukovi, že je lepší se polepšit než pořád pokukovat, kde co čmajznout. A Matematička má výborný postřeh, podle mě Krakonoš ty dva jen tak zkoušel. Zaklepal na jejich dveře v ono svatební odpoledne a čekal, co se bude dít. Protože mu novomanželé přišli otevřít, bylo zřejmé, že jsou v jisté oblasti nezkušení a Krakonoš tedy u nich musel zůstat přes noc a ukázat jim jak a co. Kdyby mu otevřít nepřišli, bylo by jasné, že leží v posteli, že zapomněli na svět a žádné poučení tedy nepotřebují a Krakonoš by se pak jen tak potichu vypařil.

Leonardův deník (1972) odpad!

Každý výtvor chcoucí být nazýván estetickým by měl prokazovat jistou jednotu v rozmanitosti, ovšem já jsem našel jediný znak spojující filmovou a kreslenou část tohoto díla - nebetyčnou blbost. Vím, jsem náročný, ale přijde mi to tak nějak málo.

Habermannův mlýn (2010) odpad!

Film jsem neviděl a nikdy vidět nehodlám. Odpad dávám za tu neskutečnou drzost, že Herz použil skutečná jména a doopravdickou událost, ale vůbec se nedržel skutečnosti, příběh si v podstatě vymyslel, a ještě si na něm ukájel své perverzní sadistické choutky (Haberman byl ve skutečnosti zastřelen). Takovou ohavnost si nedovolili ani komunisti v majorovi Zemanovi, Botostroji a podobných svých veledílech.

Rekvalifikace (2011)

Od té doby, co jsem shlédl těch několik málo filmů s Vlado Štanclem vím, že v budoucím životě nechci být ani mouchou, abych mohl koukat na ženské v koupelnách, ani slavnou zpěvačkou, ani vítězem tour de france, ale jedině Vlado Štanclem. Ten člověk je prostě bůh, jeden z nejlepších komiků, co se kdy narodili. Už jeho image je k počůrání se smíchy, a co teprve když promluví svým nářečím, a co teprve když pronese nějakou tu hlášku. Například z tohohle filmu si pouštím jednu scénu pořád dokola (já se nezlobím... já jsem nasranej!) a chechtám se, až sousedi bouchají na topení. Čili 50x shlédnutá dvouminutová scéna, to znamená 100 minut maximální zábavy, i kdyby všechno ostatní ve filmu byl odpad (což ani náhodou není), je to jasných pět a né že né.

Pamětnice (2009)

Magnusek je génius, na mrňavé ploše dokáže poukázat na veškeré problémy vesmíru. Zatímco si dědové v domově důchodců vyprávějí, že měli k obědu mrkev, paní pošťačka se omlouvá za pozdní donášku, protože jedno psaní zapomněla na stole čtyři týdny, v pozadí se perou skini a nezdárný syn si půjčuje od otce tisícovku, neboť "ty ji stejně už nepotřebuješ". Myslím, že Magnusek fakt marní svůj talent, měl by se nechat zaměstnat v nakladelství, které vydává zhutněná díla klasiků. Myslím, že by celého Shakespeara dokázal vtěstnat do tří, maximálně čtyř vět a ještě by mu pár slov zbylo. Narozdíl od spousty uživatelů zde nevidím nic kladného na tom, že ve filmu účinkuje tolik hereckých "legend" pohromadě. Naopak je to hodně tristní podívaná, kterou bych si rád odpustil. Stáří je strašné, jak člověku smaže rysy, vezme energii. Vezměme si jen Švormovou, jaká to bývala kdysi kočka. Navíc tyto legendy nijak výjimečný herecký výkon nepředvádějí, i když se samozřejmě zdá, že září v porovnání s poněkud prkenným Magnuskem a zejména individui typu nevrlá sousedka, a už vůbec nemluvě o nakupující v krámě, která svou kreací téměř dosáhla dokonalosti nezapomenutelného Arnoštka z Kouře. No a ten Brabcův začátek, ten byl hodně, hodně laciný.

Modrý drak (2012)

Herecké výkony sice poněkud rozpačité, ale příběh, byť působíc poněkud vycucaně z prstu, hezky ubíhá a člověk se nenudí. Navíc u nás středněvěkých vyvolává naději, že i na nás můžou za jistých okolností brát mladé vcelku krásné dívky... I když těžko říct, jestli se chytila na ten moped nebo na tu uniformu. Možná na tu maminku, ale o tom pochybuju, holky většinou z nějakých neznámých důvodů mamánky nesnášejí. Asi by to chtělo prakticky vyzkoušet.

Pasáček vepřů (1958)

V podstatě veškeré pohádky vyznívají poněkud divně a poučení z nich plynoucí je silně diskutabilní, ale panečku, ty Andersenovy se propracovaly do jiné ligy, jsou ještě daleko šáhnutější než ty od konkurence. Princezna odmítne chudého prince, jeho jediné vlastnictví - růži, zahodí. Princ se převleče za pasáčka s kouzelnou káčou, princezna strašně chce tu hračku, pasáček ji vyhandluje za sto pus, král je při aktu přistihne a princeznu vyhodí. Podle mého názoru si princezna žádný trest za odmítnutí nabídky ke sňatku nezasloužila, naopak by byla na místě pochvala, protože ukázala již ve svém mladém věku velkou zodpovědnost. Neboť jak by to dopadlo, kdyby se za něj vdala? Přijela by se svým ženichem do jeho království a tam by celý rok měla k jídlu pouze jednu růži, neboť princ je evidentně budižkničemu, ručičky mu jdou od sebe, když se za svůj, byť krátký život, na víc nevzmohl.. vlastně první rok by musela držet hladovku, musela by čekat, než znova na keři vyroste nový květ, leda že by si sežrala svůj svatební dar... a v dalších letech by vlastně měla k jídlu pouze půlku růže, protože z té druhé by musel být živ její povedený manžílek. Navíc, kdyby ten princ byl alespoň nějaký ryzí charakter, tak by to třeba tu chudobu nějak vyvážilo, ale to on tedy určitě nebyl. Každého normálního člověka by první odmítnutí od vyvolené vyburcovalo, zvlášť když by si uvědomil, že ho princezna vůbec nezná... snažil by se ji nějak zaujmout. Ale né, tenhle princ hned vymyslí pomstu. Jak zákeřné! A navíc jakou odplatu, vyžaduje od princezny hubičky za úplatu, jak nechutné! Jak říká klasik, kdo kupuje si ženu, je ďáblův muž a otrokář. Né tak Andrsén. Zkrátka, celá pohádka je naruby, princezna se jeví jako dobrá či maximálně neutrální, zatímco princ představuje jednoznačně zápornou postavu. Nahnat ho do Kolbenky a po večerech do kurzů správného chování, ať se trochu zcivilizuje!