• Krátkometrážní

Obávaná kačena (1972)

Bílá myška v zahradě, ježek nesoucí a žeroucí jablka, kačeny žeroucí jablka.. děcka z toho moc přírodních reálií nenačerpají.

Mezi námi přáteli (2006)

Hned v začátku filmu u mě proběhla dokonalá transsubstanciace - z obyčejného pytlíka se stal ten chechtací. Vlado je prostě úžasný, toho nemůže člověk nemilovat. Se divím jeho manželce, že jí vůbec přišlo na mysl, že by mohla dát přednost slizkému Gondíkovi před tímto ztělesněním ideálem muže. Celý film byl prošpikován hláškami, které jsem bohužel okamžitě zapomněl (jen tak mlhavě alespoň jedna v tom smyslu, že ke spokojené rodině patří velký pták). Ta scéna s večeří u švagrové neměla chybu (míč, klobása, citování veršů, angličtina). Fakt nechápu zdejší nízké hodnocení, copak to šlo natočit geniálněji? A co se týče Gondíka, celkem překvapil. Né že by se z něho stal přímo sympaťák, ale dokázal, že ten neustálý rádobyslaďoučký novácký úsměv nemá implantovaný nastálo, ale že se dokážě zatvářit i vážně. No vida, a to jsem chtěl dát odpad, jen co jsem jeho jméno uviděl v titulcích, neb jsem nepředpojatý a zásadně hodnotím jen pouze podle obsahu! Zajímavost: Právě výše zmíněný Gondík dlouho odmítal ve filmu hrát. Bránil se všem úplatkům od režiséra, ať již v podobě zvýšení gáže, nebo že mu dostaví barák, nebo že dostane sadu nádherných paruk. Nakonec ale přece jen neodolal nabídce nejskvělejší - tomu velkému péru.

Blázni, vodníci a podvodníci (1980)

Skoro jak kdyby to natočila Troska. Ale narozdíl od jeho filmů to nebylo vulgární a sem tam se tu našly nějaké ty vtipné situace. By mě zajímalo, jestli se tenhle film vysílal/promítal v období 1986-89 ("to byl černobýl!").

Levé křídlo (1983)

Druhou světovou sice nepamatuju, ale ten příběh vypadá spíš jako pohádka... což neznamená, že mu člověk nemůže dát vysoké hodnocení, neboť i pohádky na to mají právo. A bylo by to krásné, kdyby to tak doopravdy bylo. Že se nenašel žádný zrádce, který by buď z prospěchářských důvodů nebo ze strachu toho vězně udal, byť se onen hledaný promenádoval za denního světla na malé vesnici. Že každý Čech, který se ve filmu objevil, se ukázal být když už né přímo odbojářem, tak alespoň výrazně protiněmeckého smýšlení. Pravda, Kříž byl pěkně nalomený, ale nakonec se vzpamatoval a zjistil, že ten svůj kříž ještě unese.

Sophia a Richie (2012)

Kdyby to na konci udělal, dal bych za pět. Výborná pohybová kreace holčičky na kuželkách mi připomněla Lavantův běhotanec ve Zlé krvi.

Ošklivé káčátko (2010)

Neodolal jsem pokušení a místo čtyř hvězdiček dávám pět, aby se tento film dostal do zasloužené červené. Obecně tyhle smutné příběhy moc nemusím, protože šťastný konec (pokud vůbec nastane) trvá jen pár minut, takže nemůže spravit náladu po těch nekonečných desítkách minut, kdy byl hlavní hrdina ubíjen fyzicky i psychicky. Ale v tomhle případě hodně potěší dokonalá vizuální a hudební stránka filmu. Jinak mě překvapilo, jak kohout s chutí vysrkne slepičí vejce (=kanibalismus), přičemž z ostatních vajec se ještě ten večer vylíhnou kuřata.

Čapkovy povídky (1947)

Na Čapkových povídkách se mi vždycky nejvíc líbily ilustrace od Cyrila Boudy. Psaný text mě nijak zlášť nezaujal. Vadila mi vymyšlenost, neuvěřitelnost těch příběhů. Čapek se je dále snažil zasadit mezi prostý, bodrý český lid, ovšem prostředky, které k tomu zvolil, mi nepřipadaly zrovna šťastné. Z lidí udělal infantilní, omezené, rádoby rozšafné či dokonce hloupé jedince - např. ve filmu ten Marvanův komisař, který lítá od kočárku ke kočárku, aby zjistil, jak vypadá malé dítě, a sám jako malé dítě moudře žvatlá o skalničkách. Filmové zpracování povídek ale dopadlo na jedničku. Pěkně se svých rolí zhostili Marvan, Bielik, Kovařík, Smolík... i když posledně jmenovaný nemusel nic hrát, protože on zkrátka bůh byl. A propó, když už jsme u toho boha, další věcí, která mi na povídkách vadila, byl ten rádoby filozofický podtext nevalné kvality. Např. bůh podle Čapka nemůže soudit, protože zná o člověku všechno... No co to je jako za blbost? I když soudce bude vědět o všech dobrých činech, stejně má člověka potrestat za jeho zločiny, a ty dobré činy vzít maximálně v úvahu při volbě výše trestu. Čapek má ale pravdu, že bůh skutečně soudit nemůže, ale z úplně jiného důvodu. Za prvé, nemá na to morální právo, protože je tou nejhorší, nepředstavitelnou příšerou ve vesmíru - může zlu zabránit, ale nedělá to. A za druhé, každý špatný čin jde na jeho triko,on je jeho původce - protože prostě takhle ten svět stvořil, stvořil takhle mozek, že člověku našeptává špatné věci, stvořil slabou vůli, že člověk nedovede těm myšlenkám a emocím odolat... A udělal to zcela promyšleně, vědomě, neboťje tou nejvyšší a nejchytřejší, nejdokonalejší bytostí ve vesmíru - takže by za to měl nést plnou odpovědnost. Člověk by tedy měl soudit boha, a né obráceně.

Návštěva z oblak (1955) odpad!

Scénárista může být na sebe právem pyšný, vymyslet takovou ptákovinu, to se jen tak někomu nepovede. Taky by se to dalo vysvětlit pomocí syfilidy ve třetím stádiu, ale ta se předpokládám v socialismu nevyskytovala, tak nevím. Každopádně jaká škoda, že něco takového bylo naplácáno na barevný film, zatímco skvosty šedesátých a dokonce občas i sedmdesátých let se musely spokojit s černou a bílou.

Vandiny trampoty (1938)

Herectví Ferbasové se mi hodně líbí, protože z ní ta veselost a energie jen tryská... Směju se jen ji vidím. Ale přeci jenom, považovat ji za krásku, ze které jsou všichni muži paf, mi přijde dost odvážné. Dvě scény neměly chybu - strážníci s plechovým odznakem "městská jatka" a ten věštčin brunet, který se během pár minut přebarvil na kaštanovo.

Řeka (2005) odpad!

A pak že je návštěva kina dražší než posezení u televize. Mě tenhle film vyšel na 1290 Kč (taxík 500 Kč, pohotovost 90 Kč, 700 Kč rozbitá váza poté, co jsem si při zívání vykloubil sanici a bolestí rozhazoval rukama). Ivana Vyskočila mám rád, ale fakt by to chtělo nové zuby, ať je mu trochu rozumět. No i když... tomu textu by nepomohlo nic.