• Krátkometrážní

Bob Kick, l'enfant terrible (1903)

No vidím, že Marek1991 měl při sepisování obsahu vlčí mlhu, přitom děj filmu je nad slunce jasný: ženy si vyjdou na procházku se svým DÍTĚTEM, které hraje chlap s vousama, což by myslím ale minimálně od Bruknerova výkonu v Cimrmanově Záskoku nemělo nikoho překvapit, přece se nebude kvůli jedný pitomý roli holit že, a zkracovat ruce, nohy, tělo. Notabéne, když ten muž hraje l'enfant terrible, tedy strašlivé dítě, a co může být strašlivější než dítě s fousama, s maskou na obličeji a stejně vysoké jako normální dospělý. Tohle DÍTĚ se napije z flašky, kterou našlo, opije se, a má samozřejmě vidiny, vcelku příšerné (no jo no, holt má smůlu, kdyby bylo l'enfant belle, tak se za prvé vůbec z flašky nenapije a za druhé by mělo představy krásné). Chvíli s nimi bojuje, pak se pro něj vracejí ty ženy, a vše je zase dobré.

Právě začínáme (1946)

Marvan s Plachtou vytvořili dvojici, která ohromila svou perfektní aviváží. Marvan byl silnější, Plachta hubený, Marvan nižší, Plachta vysoký, Marvan výřečný, Plachta spíš introvert, Plachta lidem lámal fajfky, Marvan zase prodával lepidlo na jejich spravení...

Satan en prison (1907)

Fajn poučný film. Odteď, když mi zase někdy bude nějaký stařeček cpát ubrousek, nejdřív vyzkouším, zda prostírá jen jídlo, pak je ok, nebo i jiné věci (krb, židle, partnerku dokonce), pak ok není, jedná se o dílo ďáblovo. Tenhle test se samozřejmě dělat nemusí, pokud dědovi čouhají z pod čepice douhatánská tykadla, pak je vše jasné.

Le Tripot clandestin (1905)

Policie příjemně překvapila, trvalo jí pouhou minutu, než jí došlo, že je přeci jenom divný, když obchod s textilem otvírá až do dvou v noci.

Les Bulles de savon animées (1906)

Film poskytl jasný důkaz, že Meliés je víc než bůh. Zatímco bůh potřeboval ke splácání ženy Adamovo žebro, Meliésovi stačí ke stvoření hned třech žen pouhopouhý dým z cigarety.

Výbuch sopky na Martiniku (1902)

Svět je fakt nespravedlivý. Zatímco já dostal za skvěle zpracovaný požár balónu - papírového modelu z abc - pár facek (a to ještě byl ten stůl odřený už předtím, takže to propálení už mu nijak neuškodilo!), Meliés za podobný kousek sklízí vcelku vysoké hodnocení na csfd.

Un miracle sous l'inquisition (1904)

Film je nevhodný pro slabší povahy, protože obsahuje velice drastické, naturalistické záběry upálení. Zajímavost: Meliés byl jak známo velký puntičkář, perfekcionista, opakoval každou scénu několikrát, což se mu speciálně v případě tohoto filmu nevyplatilo, musel zaplatit pohřebné 25 hercům (naštěstí výrazně ušetřil za žeh).

Hydrothérapie fantastique (1910)

Na filmu krásně vidíme, jak je moderní doba zvrácená. Zatímco dřív inkvizice upálila člověka humánně během pár vteřin, soudobé salony krásy ho mučí dlouhé hodiny. A to ještě přitom hlavním problémem onoho pacienta nebyla tloušťka, svým bříškem rozhodně lidi neodpuzoval, zato svým extravagantním účesem a vousy bezesporu ano.

Le Locataire diabolique (1909)

Nejvíc mě zaujal ten pan domácí, takoví hrdinové se už nerodí. Dnes by se nikdo neodvažoval požadovat nájemné po silákovi, který je schopen nahňácat veškeré vybavení pokoje vč. manželky a synka do malého kufříku, s kterým si při odchodu lehce jednou rukou pohazuje.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

V dětství se mi nejvíce líbily scény, bohužel vcelku řídké, ve kterých je golem v pohybu, svítí si červeně hlavou na cestu, chrlí páru a nezastavitelně kráčí vpřed. Veškerý ostatní děj jsem považoval jen za takovou zbytečnou omáčku okolo. No a teď v dospělosti mi už ona postava golema až tak geniální nepřijde. Nevím, jak ho chtěl Russworm (mimochodem, jeho jméno znamená v překladu ruský červ, to se divím, že to soudruzi neodchytili) postavit do čela armády a porazit s ním celý svět. Vždyť samotného golema v pohodě porazí rozlité leštidlo na podlaze, má naprosto tragický průchod terénem, je schopen se pohybovat pouze po naprosto rovném povrchu. Nevím nevím, jak by se nepřítel tvářil na Russwormovu žádost, že veškeré bitvy se musí konat na rovině, dost možná, že by s tím až tak úplně nesouhlasil. Ale jako beranidlo k prorážení hradeb by se hodil výborně, ovšem hrady by nesměly stát na kopci, viz výše, což tedy zrovna nevím... Ale i přes tuhle chybu byl golem bezesporu vrcholným dílem, se svým šémem se hrdě řadí po bok takových skvělých vynálezů, jakým je kuličkové ložisko, kuličkové pero nebo kuličky na cvrnkání. Tajemství jeho oživování pomocí šému nám bohužel zůstalo zahaleno, určitě v tom bylo nějaké kouzlo, nějaká alchymie. No a tím pádem se dostáváme k tomu, jak byl vlastně pekař Matěj vrcholně hloupý - alchymii se vysmíval, a přitom na příkladu golema mohl na vlastní oči vidět, že je něco mezi nebem a zemí, co věda svými metodami nepokryje. A jeho omezenost se projevila ještě na konci, protože vymyslet vytápění pecí, takové přízemní a ponižující využití pro tak skvělou věc, to se jen tak nevidí. On v dnešní době dostat ferrari, tak z něho vymontuje motor a vytuní si s ním traktor, aby se mu líp oralo.