• Krátkometrážní

Neposlušná písmenka (1964)

Asi světový unikát, neznám žádný jiný film, kde by úvodní titulky běžely nejen přes úvod, ale i přes gradaci, vyvrcholení a závěr, zkrátka po celou délku díla. Což ukazuje na velké režisérovo sebevědomí a nedostatek sebekritiky, protože málokterému diváku stačí ke štěstí číst, kdože všechno se to na podílel na výrobě filmu.

Žebrácká opera (1991)

Konečně někdo pochopil, že operu nejvíc kazí zpěv, a tak ji natočil celou bez něho. Tím ovšem bohužel výčet kladných stránek končí, snad s výjimkou zajímavé postavy, kterou ztvárnila Šafránková. Jinak bída a děs, no ostatně co jiného by se mělo vyskytovat ve světě žebráků že. Musím souhlasit s Radek99, který nazval Abrhámovu postavu "neodolatelnou", protože mně se z ní fakt neodolatelně zvedal kufr. Možná, že zabíjení za jistých okolností může působit mile, to ale rozhodně neplatí o způsobu, jakým připravoval Abrhám o život ženy okolo sebe. Když k tomu přidám Popelčino vyznání, kdyže to ztratila panenství, je jasné, že rozpačitý dojem nevzniká jen chybou režisérovou, ale že už to skřípe v literární předloze. Kterou jsem mimochodem nečetl. A navíc mě nenadchlo, jak moc je poselství filmu průzračné a čitelné na sto honů.

Ivan Martin Jirous - 23 záběrů (2002) (studentský film) odpad!

Ožrala blábolí v nemocnici a otravuje tamější personál. Ožrala hajluje na zastávce. Ožrala falešně vyzpěvuje jakési písně. Ožrala ukazuje holou panímandu a koupe se kdesi v rybníku. Ožrala týrá koně tím, že se na něm snaží jezdit, nedbaje svého obrovského břicha. Nevidím ani jeden důvod, proč by si snímek zasloužil vyšší hodnocení než odpad.

Tik tak (1974)

No toto, to by člověk nevěřil, jak jsou všelijaké ty cibule otrlé... vždyť ozubená kolečka a pérka v podstatě představují jejich vnitřnosti. A třeba já bych tedy určitě neocenil pohled na člověka, který by si rozpáral břicho, žongloval s plícema a srdcem a střeva si motal na špejli nebo tak něco.

Psychedelic selfportrait (2010) (studentský film)

Nikoli nezajímavé. Zvláště jak Čech sám se sebou mluví anglicky.

Bambi (1942)

Perfektní film pro ty, co mají problém nedokrvováním jater, přehřátím mozku, špatným vnímáním a kýho výra co já vím, čemu ještě prospívá zívání. Tento snímek ocení tak děti do maximálně 6 let, a to zejména ženského pohlaví, plus jejich maminky, které si se slzou v oku vzpomenou při sledování prvních krůčků toho prince na podobnou činnost svých vlastních ratolestí. Pro kluky tu najdeme jen málo, příběh vůbec neobsahuje nějaká dobrodružství, které spolu zažili králík Dumper (mimochodem maximálně protivný), skunk a tenhleten jelínek, v podstatě ukazuje jenom rané dětství a pak skok a už jsme v době, kdy vše zajímavé končí - období první (a v tomhle případě asi i poslední) zamilovanosti. Navíc se k tomu přidává v některých scénách až přespříliš kýčovitá kresba a barvy.

Žiješ jenom dvakrát (1967)

No myslím, že je Bond až přespříliš optimistický, on bude žít určitě víckrát než jen dvakrát. Aby se totiž vymanil z toho neustálého koloběhu úmrtí a zrození, musel by podle buddhismu dodržovat pět pravidel: 1. zdržet se zabíjení a zraňování živých bytostí - o tom, jak moc tuhle podmínku nesplňuje, se není potřeba šířit 2. nekrást - opět nesplňuje, v tomhle díle ukradl z trezoru dokumenty a taky číslu 1 ukradl iluze, že ovládne celý náš stááát a pak i celý svět 3. zdržet se nesprávného sexuálního chování - ve spojení s Bondem obzvláště pikantní, před ním si není jisté ani prkno s dírou po suku 4. zdržet se zraňující a nepravdivé mluvy (nelhat, nepomlouvat, nemluvit zbytečně...) - Bond je zase mimo, v tomto filmu např. tvrdil, že se jmenuje Fischer 5. zdržet se zneužívání omamných prostředků - protřepaná nezamíchaná vodka do toho moc nezapadá. Takže suma sumárum, je jisté, že Bond bude svojí přítomností oblažovat ještě naše vzdálené potomky.

Bloody Merry Christmas (2007) (studentský film) odpad!

Ti, kterým se to líbí, by se měli spolu s autorem zamyslet, chytit se za ruce a jít vyhledat nějakou odbornou pomoc. Fuj, to jsem si zase pokazil den.

Román mourovatého kocoura (1977)

Podle mě stačilo, kdyby doktoři na ty myši nalíčili pasti, a nemuseli platit těžký prachy za víno kocourovi. Anebo angažovat ještě jednoho kocoura, se kterým by si ten první vychytával v případě potřeby ty myši navzájem.

Ukradená bitva (1971)

Tenhle film poněkud zmírnil můj respekt k Němcům, který jsem měl již od dětství, kdy jsem četl jednu drsnou německou pohádku, kde medvěd dal Honzovi za jeho pomoc chlup, orel vytrhnuté pírko a mravenec, mravenec pěkně prosím vlastní nohu! No a já si říkal, když maj v Německu takhle zocelený mravence, jaký tam teprve budou lidi? Ze začátku byl snímek velice slibný, uvažoval jsem i o čtyřech pěti hvězdách, zhruba od třetiny ale výrazně ztrácí tempo. Předpokládám, že do koprodukčního filmu Němci i naši nasadili to nejlepší, co měli, takže když se tak dívám na Kruga, jestli jako tenhle na východě patřil mezi největší hvězdy, tak těm německým Getrudám a Hermenegildám fakt není co závidět. Já osobně bych si jeho plakát do pokoje určitě nepověsil. Navíc jsem si ze začátku říkal, že ho taky mohli nabarvit líp, občas mezi těmi zrzavými vlasy jasně prosvítal hnědý pramen. Vůbec mě nenapadlo, že by mohlo jít o paruku, protože by se muselo jednat o pěkně zpackaný výrobek. A hele, podíval jsem se do galerie tohohle herce a on měl už od pětadvaceti tři kolena! Dvě na nohách a jedno náhradní na hlavě! Taky mě zaujalo, že tenhleten kézebír měl být stejně starý jako pruský král ztvárněný Grossem, který se ale narodil o 30 let dřív a rozhodně se nedá říct, že by nevypadal na svůj věk. Patrně chtěli socialističtí filmaři ukázat, že život v přepychu člověku škodí, stárne rychlejc. V tom případě si ale opět naběhli s Krugem, protože ten sice hrál chudého, ale taky vypadal všelijak, rozhodně né dobře. Navíc v té rudohnědé paruce a pohledem v některých chvílích připomínal Luďka Sobotu. Zajímavosti: Satoranský v té době natáčel souběžně Osadu Havranů coby Havranpírko, proto se není co divit, že se spletl a ve své první scéně v Ukradené bitvě nastoupil ve svém pravěkém úboru. Stejný omyl udělal i v Osadě havranů, kde ale působil coby novověký sedlák jak pěst na oko. V Ukradené bitvě mu to prošlo, protože režisér Stranka si nechtěl pokazit dobré vztahy se spřátelenou českou koprodukcí a neodvážil se tak Satoranskému nic vytknout, scénu ve filmu nechal. Zato režisér Schmidt si servítky nebral, vzteky roztrhal již natočený materiál, takže se natáčení Osady protáhlo až do roku 1977 a nespolehlivý Satoranský byl nahrazen v roli Havranpírka Bartoškou. ____ Ve filmu zazní asi dvakrát "vole", čili se jednalo o celkem odvážný snímek.