• Western

Druhá nebo první (1998)

Asi nedovedu být objektivní, píše se tu, že se ve filmu vyskytuje moc sentimentu, snaha rozplakat, snad i jakési poučení... Nevím, tento si mě získal už jako malou holku, brečím u něj pokaždé, když ho vidím, a prostě ho mám ráda, lidsky ráda. Stačí se jen zamyslet, že to může být pravda. A jako film, umělecky a technicky - nemyslím, že má něco vyjímečného, čím by mohl zaujmout. Ale příběh se mě dotýká a ráda se hezkou, okatou Susan nechám dojmout.

Pochyby (2008)

Film jako takový mě celkem zklamal, čekala jsem od něj víc, větší hloubku - ani ne v tématu, jako spíše ve zpracování. A překvapilo mě, jak herec může vyčnívat nad dějem. Meryl se s celým filmem dá sotva srovnat, je o úroveň výš (podle mého neprofesionálního názoru)

Kočičí hra (1982) (divadelní záznam)

Koncert pro paní Danu Medřickou, vždy jsem ji měla ráda, ale až tady jsem si uvědomila jak veliká to byla herečka. Kočičí hra sama o sobě není veledílo (i když je to příjemný lidský příběh). Obě dámy dokazují, že když je herec opravdovský a velký, tak překoná i téma hry (jako tomu bylo pro přiblížení v Pochybách s Meryl Streep). Kdyby důraz zůstal na hře, mohlo by to sklouznout k ulepené nostalgii, zášti a jakémusi průměru, ale naštěstí si ten "důraz" paní Medřická ukradla se spolupachatelkou paní Fabiánovou a hru doslova vyšperkovaly. Až neuvěřitelné,co talent dovede! Nepřeháním,když řeknu, že na paní Medřickou jsem koukala s otevřenou pusou. Lepší divadlení výkon jsem sotva viděla! Většinu mého hodnocení patří hereckému výkonu paní Medřické.

Rozdvojená duše (1945)

Celá scéna snu byla velmi působivá, opravdu jsem po tom necítila nijak dobře.Gregory Peck a Ingrid Bergman mi dohromady nějak moc nešli. Zato Dr. Alexander Brulov byl naprosto bezvadný!

Taková zvláštní rodinka (2001)

Divné, jiné, nepřirozeně symetrické, snad teatrální, barevné, zvláštní.....vlastně geniání! Velice originální styl Wese Andersona mi docela sednul. Život pod vodou mám ráda, ale na Rodinku nedám dopustit.

Taková normální rodinka (1971) (seriál)

Geniálně napsané (miluju Agláju Vopajšlíkovou) a zahrané snad ještě lépe. Můj oblíbený moment je hláška babičky: "Cilkooo,... ŠTUPUJ!" Stačilo pár dílů a nezkazili to ustavičným nastavováním... (ale film se přecejen natočit musel :-( )

Plynové lampy (1944)

Síla! Film je velice působivý, depresivní, nervy drásající...a to všechno i přesto, že je děj podle mě dost průhledný. Ale i přesto působivý - opravdu ve mně vzbudil zlost kvůli té beznaději a křivdě..jak předpokládám -to byl záměr. Zpočátku se mi vztah těch dvou zdá trochu přitlačený, jako by to trošinku drhlo, ale potom, když se teror rozběhl naplno, bylo to tak, jak má být. Boyer byl opravdu úlisný a když se upřeně podíval, až se hrdlo sevřelo.A k tomu ještě se zlostí a intezivnější řečí sílící francouzský přízvuk! Služka Nancy byla nazabití, takže bezvadná! Šílená a o sobě pochybující Bergmanová byla taky velmi dobrá. Líbila se mi scéna - teatrální, přeplácáná - dobře dotvářela atmosféru. Po dlouhé době jsem zas viděla pěkné psycho.

Malí kovbojové (1972)

Naprosto souhlasím s uživatelem RHK! Velice smíšené pocity. Film není nudný, i emoce vzbudí, ale je na něm něco slabšího. Text mi občas přijde nepřirozený, šroubovaný, občas i některé scény se mi jevily jako vynucené nebo trochu povrchní. Černošský kuchař jako moudrý pán byl sympatický, myslím, že role se ujal dobře. Nu, když se trochu člověk povznese nad ne příliš uvěřitelnými prvky, je to celkem zábavný film (ve smyslu, že nenudí, nikoliv, že je to sranda). Trošku lepší 3*

Král Richard III. (2010) (divadelní záznam)

Hru jsem viděla celkem 3x , z toho jednou v TV. Shakespeara mám ráda, hra se mi líbí. Ale právě ta videoprojekce - k těmto inovacím se stavím spíše negativně. Netvrdím, že by divadlo měli hrát, jako za dob Shakespeara (i tak se to povedlo ve verzi s Pavlem Zedníčkem), ale mám ráda divadlo tradičněji pojaté - na projekce jsou kina. A ještě se mi hrubě nelíbila scéna, kdy si vrahové pohrávají s noži. Naprosto nehodící se skládací nože!!! Na oko jinak ale hra působila vábně, chladná atmosféra byla naplněna (ale kdo viděl Dona Carlose z Mahenky, asi mi dá za pravdu, že tam scéna byla ještě lepší! ). Petr Halberstadt byl skvělý - relativně mladý herec a taková role! Smekám! Monika Maláčová je senzační (ale nejsem si jistá, zda se v TV záznamu objevila - kdyžtak mě vyveďte z omylu), její roli alternuje Dana Pešková, která tuto roli podává trochu jinak, ale stejně dobře! Bohužel, ani málo se mi nezamlouvá Klára Apolenářová, přijde mi, jako by si s textem nevěděla rady. A poslední - zmíním dvě scény, které mám asi nejradši: Když Tyrrel přijde oznámit vraždu princů a pak působivá rozepře královny (Zuzana Slavíková) a Richarda. Oceňuji i výkon Michala Zavadila (Jak se píše na stránkách ND Brno: "V roli vévody z Buckinghamu se představí proslulý brněnský lékař v oboru ORL MUDr. Michal Zavadil, který úžasně ztvárnil postavu Reného v inscenaci Královna Margot."

Kladivo na čarodějnice (1969)

" Otče náš, který jsi na nebesích, odpusť nám.... Ne, neodpouštěj naše viny - ani jim, ani mně, protože jsme ve tvém jménu zhřešili proti člověku." Nu, ano! Silný film, ten pocit po dokoukání se nám, myslím, uloží hluboko.