Uprostřed ničeho (2023)

Poměrně uvěřitelně zpracovaná survival záležitost, která zejména v první polovině nešetří syrovou brutalitou, což je občas "naředěno" poněkud plochým zobrazením totalitního světa. V polovině druhé ale začne vystrkovat růžky nedotažený scénář se svými neduhy, kde by nebylo na místě celý snímek třeba o půl hodiny zkrátit, aby se tomuto zbytečnému nešvaru předešlo. Avšak i tomuto atributu navzdory nakonec dostaneme solidní dramatickou podívanou, která v rámci svých možností dokáže velmi slušně zabavit. Dobrá práce! (Netflix)

Ahsoka (2023) (seriál)

Vydařený seriál z milovaného Star Wars univerza, který sice má poněkud vágní start, nicméně pak, když si všechno konečně sedne, všechno začne fungovat jako po drátkách. Ashoka režiséra Dava Filoniho se může pochlubit vtahujícím příběhem a precizně dávkovanou akcí, která působí civilně a uvěřitelně. Za zmínku zde rovněž stojí i samotné obsazení, z něhož vyjma Rosario Dawson markantně vyčnívá i Ray Stevenson či třeba Lars Mikkelsen jakožto velkoadmirál Thrawn. Jsem vážně velmi vděčný za to, že se tvůrci rozhodli tuto trestuhodně opomíjenou postavu přivést do hraného Star Wars světa. Jeho děsivá aura dodává každému záběru zcela nové podtóny, které příjemně navnadí na další sérii. Co tedy dodat na závěr? Pokud máte rádi počiny ze světa Star Wars a jste obeznámeni s dějem animovaného seriálu s podtitulem "Rebels", tak Ashoka je přímo pro Vás. Již od samotného začátku je zde totiž citelný fakt, že seriál vznikl díky přičinění skalního fanouška Filoniho pro nás, další fanoušky. Právě díky lásce a respektu, který látce prokazuje totiž Ashoka vypadá naprosto skvěle a lahodí mým očím, již od dětství upřeným k předaleké galaxii. Skvělá práce! PS: Pomyslnou třešničkou na dortu pak zůstává účast Haydena Christensena, který si užívá každou vteřinu své ikonické role! (Disney+) „Your legacy, like your Master’s, is one of death and destruction.“

Ještěr (2023)

Rozvážně plynoucí detektivka, která místo divoké akce raději sází na pomalé budování postav v čím dál tím hustší atmosféře nedůvěry. Snímek Reptile režiséra Granta Singera rovněž zaujme i precizními hereckými výkony, z nichž markantně vyčnívá tradičně spolehlivý Benicio Del Toro. Co se samotného příběhu týče, tak ten do první poloviny připomíná klasickou severskou detektivku, která se v polovině druhé začne čím dál tím vice zamotávat, přičemž ale tak nějak začnete tušit, jak to vlastně celé asi dopadne. To je dáno zejména drobnými scénáristickými nuancemi a vtahující kamerou, kterou působivě doplňuje civilní soundtrack. Ve finále tedy dostaneme velmi vydařenou komorní detektivku, jejíž nenucené tempo v dnešní uspěchané době působí jako čisté zjevení. Doufám tedy, že podobně střižených projektů bude jen a jen přibývat. Skvělá práce! (Netflix) „Can I Show You Something Strange?“

Podivuhodný příběh Henryho Sugara (2023)

Úžasná povídka, pro níž bylo jméno režiséra Wese Andersona tou jedinou správnou volbou. Právě jenom on totiž dokáže na plátno přenést veškeré, byť i ty sebemenší nuance, což je navíc korunováno i jeho osobitým kompozičním stylem. Pokud jste tedy fanoušky jeho snímků, potažmo i fanoušky povídek Roalda Dahla, tato delikátní jednohubka je pro Vás přesně tím pravým. (Netflix)

Krysař (2023)

Roald Dahl je výborný vypravěč, což v kombinaci s úhledným režisérským stylem a lícujícími hereckými výkony činí z tohoto krátkometrážního počinu výtečnou podívanou s mnoha skrytými významy. (Netflix)

Labuť (2023)

Jímavá povídka v kombinaci s neotřelým režisérským stylem skýtá úhledné vizuální vjemy společně s velkou dávkou empatie. (Netflix)

Otrava (2023)

Kombinace povídek Roalda Dahla a specifického režisérského rukopisu Wese Andersona je něco, co bylo už od začátku předurčené k naprostému úspěchu! (Netflix)

Gran Turismo (2023)

Očekávaný průměr. Na snímek Gran Turismo od talentovaného režiséra Neilla Blomkampa jsem se velmi těšil, jelikož tato legendární hra mě provází celý život, stejně jako láska k autům obecně. Ale i když jsou závodní složky a auta obecně nasnímána skutečně velkolepě a dravě, tak i tak na Vás začne bohužel vystrkovat růžky nedotažený laciný příběh a olbřímí stopáž. Právě tyto atributy chtě nechtě kazí celkový divácký zážitek, což ani skvělé závodní elementy nezachrání. Ve finále tedy dostaneme fajn nenáročnou jednohubku bez větších diváckých výzev, z níž by se dle mého názoru dalo vykřesat mnohem více. Potenciál ikonické značky a atraktivního motorsportu totiž skýtá daleko více než jen plochou podívanou na volné odpoledne. PS: David Harbour je prostě neskutečný sympaťák! „If you miss a line in the game, you reset. You miss it on the track, you could die.“

Nikdo tě nezachrání (2023)

Na první pohled originálně pojatá látka, jejíž výsledné zpracování ale poměrně pokulhává. Lví podíl na tom má zejména chatrný příběh, který po většinu času pouze lacině šustí papírem, což v kombinaci s táhlými záběry a téměř nulovému napětí nedělá zrovna dvakrát velkou dobrotu. Ve finále zde tedy zaujme pouze pár slušně vystavěných scén a výborná Kaitlyn Dever, která prodává všechny emoce i za naprosté absence slov. (Disney+)

Bod obnovy (2023)

Již od prvních vteřin předpremiéry jsem musel v trestuhodně prázdném kinosále hledat spodní čelist na podlaze, jelikož production values snímku Bod Obnovy mohou směle konkurovat velkým holywoodským počinům. Na první pohled na Vás totiž dýchne zjevná inspirace legendárním snímkem "Blade Runner", z něhož si tvůrci vypůjčují monumentální (a milovaný) brutalismus, futuristicky vypadající vozidla a jakousi celkovou "špinavost", která velmi dopomáhá v uvěřitelnosti celého pracně budovaného světa. Musím zde tedy vyseknout hlubokou poklonu architektovi a vlastně i všem, kteří se na této nádherné vizi jakýmkoli způsobem podíleli. Právě oni ukazují všem okolo, že dobře vypadající filmy se světovým puncem lze dělat i u nás. Je tedy trochu škoda, že se v záplavě těchto atributů tak nějak zapomnělo na propracovanější příběh. Nechápejte mě ovšem špatně – Bod Obnovy je ve svém jádru poctivá detektivka ze staré školy, na níž je naroubován oku lahodící moderní háv, nicméně i tak jsem se neubránil pocitu, že scénář by určitě snesl pečlivější dohled. Dialogy jsou občas totiž vážně toporné a některé scénáristické rádoby kličky snad sloužily jen k tomu, aby závěrečné titulky nepřišly moc brzy.  Avšak i přes tento zjevný a občas bolestivý neduh si Bod Obnovy s radostí nadhodnotím a Vám doporučím, abyste zašli do kina, protože za to, jak celý film vlastně ve finále vypadá si tvůrci dozajista zaslouží Váš čas a peníze za vstupenku. A já jen doufám, že podobně ambiciózních projektů bude v naší malé kotlině vznikat čím dál tím více, jelikož Bod Obnovy v mém filmovém srdci probudil naději na lepší zítřky. Skvělá práce! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice)