Upírův pomocník (2009)

Svět, který má obrovský potenciál (také je podle série úspěšných knížek) společně se skvělou partou herců. Co se může pokazit? To by bylo na dlouho... potenciál je bohužel prakticky nevyužitý. Místo krás světa nadpřirozených postav a cirkusu zrůd se příběh soustředí na dětinskou story o rozdělení teenagerského přátelství. Asi je to módní vlna, či co. Velká škoda...

Čtvrtý druh (2009)

Pseudodokumentární horor? Poslední dobou mor v tomto žánru... Čtvrtý druh patří k takovému průměru, dokáže zaujmout, ale žádný klenot to není.

Rebel bez příčiny (1955)

Krásný filmový kousek, náhled do problémů americké mládeže 50. let. Možná že snímek ztratil za těch 55 let něco na své aktuálnosti, ale nic ze své působivosti. Věřím, že ve své době to mohl být šok a zároveň kult pro mládež. Dnes to už spíš pochopíme jako takový pohled "jak to bylo". Ale to nevadí, zvlášť když James Dean je tak dokonalý hlavní herec...

Frozen (2010)

Dobrý nápad a slušná atmosféra. Je pravda, že děj je jednoduchý a moc přímočarý, ovšem na škodu to vyloženě není, námět by asi jinak zpracovat ani nešel. To mi spíš vadilo pár nelogičností, kterým se tvůrci mohli vyhnout...ale celkově zajímavý horor, který stojí za shlédnutí.

Smash Cut (2009) odpad!

"That was it. That was the death of cinema." Na začátku nekecali, vedle Demarbreho vypadá i Ed Wood jako Orson Welles.

Predátoři (2010)

Ale jo... není to sice žádná pecka, ale jako žánrová chuťovka s odkazem na klasiku z 80. let to funguje dobře. Akce pohledná, tempo odsejpá, děj přihlouplý, ale v rámci žánru slušný, herci vesměs obstojní. Pěkné 3*.

Ženy v pokušení (2010)

Je sice smutné, že v současné české kinematografii stačí alespoň trochu ucházející generační komedie, tak neoriginální a tak průměrná, k tomu aby vznikl hit a film s velkým ohlasem. Naštěstí Ženy v pokušení jsou docela zábavné a dobře se na ně kouká, takže zrovna tato průměrnost docela potěší.

Machete (2010)

"You just fucked with the wrong Mexican." Famózní. Machete není perfektní film, ale stejně musím dát plný počet. Už dlouho se mi nestalo, abych ihned po shlédnutí měl chuť si film pustit znovu a vychutnat si všechny nápady, odkazy, chuťovky, které nám Rodriguez servíruje. Ano, Robert to má stále v sobě a natočil neuvěřitelnou jízdu, poctu pokleslému žánru. Možná chybí pořádný příběh (jak v Desperadu) a chytlavé dialogy (jak od Tarantina), Machete nemusí dosáhnout kultovního statusu, ale pro mě tohle bude perla, která mě vždy pobaví a zasytí - hlad po nářezovém béčku, které si může dovolit na stejnou úroveň postavit Roberta De Nira a Stevena Seagala a pobavit nás na jejich účet. Nemožné se zde stává skutečným. Třeba se i Machete Kills a Machete Kills Again objeví právě ve vašem kině, stejně jako Werewolf Women of the S.S.

Poslední vládce větru (2010) odpad!

Shyamalane, kams dal koule...a mozek a oči?! Mistr M. Night Šmoula natočil už pár slabých filmů a nikdy se ani zdaleka nepřiblížil úspěšnosti a kvalitám svého debutu (Šestý smysl), ale tohle už byl moc velký úlet. Spousta jeho špatných filmů mi ani nevadila a něco zajímavého/dobrého jsem v nich našel. Zde není nic. Tak špatně udělaný film si snad ani nezaslouží komentář, ale jak už to bývá zvykem, člověk se u těch nejhorších nejradši rozepíše, aby si udělal dobře... Tak dobře, máme tu fantasy svět, který je až příšerně jednoduchý a přímočarý - zlí vedou válku proti dobrým a daří se jim to, svět čeká na hrdinu, heh, prý nějakého Avatára. Film vykrádá spoustu jiných fantasy, ale to snad ani tolik nevadí. Horší už je, že všichni (doslova a do písmene všichni) herci jsou naprosto příšerní a i v porovnání s konkurencí vysílanou v nedělních dopoledních hodinách na TV Noha bych řekl že tohle jsou ti horší. Scénář i řežie začala se smělými plány na nějakou ságu (určitě trojdílnou s více-hodinovými díly) - alespoň tempo a úvedení tomu odpovídá, ale po hodině stopáže M. Night Šemíkovi někdo řekl, že je to sračka a ať to rychle ukončí, tak se půl hodiny dlouhým skokem bez pořádných návazností dostáváme ke konci. Vizuální stránka je taky špatná, i TV filmy (např. filmy ze Zeměplochy) už dokáží vypadat mnohem lépe. Podtrženo a sečteno, jeden z nejhorších filmů co jsem tento rok viděl a poměrně zasloužený odpad!

Robin Hood (2010)

Nemůžu napsat, že je to špatný film, i když jsem měl k tomu blízko. Vyloženě špatný totiž nový "Robin Hood" není, je to prostě jen další z řady historických velkofilmů bez duše a větší snahy udělat z filmu něco víc než jen mlátičku se špatně vykreslenými středověkými reáliemi. Vězměte Království nebeské a Krále artuše, nějak to zkombinujte a máte Robina Hooda. Russell Crowe se na pozici hlavního hrdiny nehodí, s přimhouřenýma očima si mohl záhrat nějakou vedlejší roli. Podávaný středověk 12. století mi přišel hodně zkreslený a nevěrohodný, ale to se celkem dalo čekat. Akční scény a vizuální stránka slušná, jak už u Ridleyho Scotta bývá zvykem. Navíc s Robinem Hoodem ten film nemá skoro nic společného...