Havran (2012)

Toto bolo veľké prekvapenie. Po slabých reakciách som čakal niečo iné, nie však napínavú detektívku, ktorá brnkla presne na moju strunu (hra o čas). Nápad spojiť to s otcom tohto žánru - Poeom - bol dobrý, rôzne citácie a narážky krásne doplňujú atmosféru a pridávajú jej temnejšie odtiene. Takže nie je to len svižné a napínavé, ale aj blízke hororu s hustou atmosférou. Koniec len podčiarkuje to čo bolo v Poeovej literárnej škole najdôležitejšie - temná romantika gotických príbehov. A to v modernom looku. Trošku šikovnejšia réžia (+ neexistencia Downeyho Sherlocka) a bol by to hit. Ale ja som aj tak spokojný. P.S.: Možno je to ako s Brownovkami - čím menej kontextu tým je to lepšie.

96 hodin: Odplata (2012)

Je to ako vojsť do reštaurácie, objednať si rezeň a dostať Cézarov šalát. Prvá polhodina je rodinná dráma, ktorá je dobre natočená, ale nikho nezaujíma, lebo všetci chcú akciu, sakra!!! Tá príde, ale je hlúpa až to bolí. Nie len záporáci sa správajú ako blbci, ale aj Neeson má zopár uletených nápadov (Kim, pohľadaj maminku a ocinka, ale hlavne NENÁPADNE. Ozaj a cestou rozhadzuj po uliciach GRANÁTY!). Ono by to neprekážalo, mnoho akčných filmov je blbých a stále sa na ne dá pozerať. Lenže tu pred tým bola nejaká "jednotka", ktorá mala realistický look, veľmi nepríjemnú a naturalisticky poňatú tému (únosy mladých báb...brrr... stále ma mrazí keď si na to spomeniem) s jednoduchou ale napínavou akciou. V Taken 2 nič také nie je! To je proste zlé. Jediné co naozaj stojí za to je hlavný zloduch, celkový nápad a Maggie Grace pri bazéne.

Očista (2013)

Nedotiahnuté, veľké sklamanie. Tento film je niečím iným ako sa tvári.

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Surová animálna divokosť vs. precízne racionálne plánovanie. A uprostred toho ľudia, ako spojenie oboch týchto pólov. Z nejakého dôvodu mám rád Andersonove filmy. Možno to robí ta detinská hravosť (a nahlúplosť), alebo jeho slušná réžia...neviem. AVP som si užil, nie ako horor, ale ako dobrodružný film (takto nejak som si predstavoval sfilmovaného Tomb Raidra). Jediné čo mi vadilo, že Anderson tlačil na pílu v snahe zapísať sa do Votrelcovského / Predátroského kánonu.

Rychle a zběsile 5 (2011)

FAST FIVE - Niekto skĺbil Need for Speed a Call of Duty :) Až na pár miest to skvelo funguje. Scenár je o niečo prepracovanejší, postavy sú sympatické a občas to pripomenie staré "klasické" žánrovky (Italian Job, napríklad). Rozhodne lepšie ako tri predchádzajúce dieli dokopy. Len občas zamrzí povrchnosť toho všetkého a neustále mokrý The Rock (prečo vlastne?). Lenže, na to sa rýchlo zabúda, lebo stále sa niečo deje a človek sa baví. Parádička.

Patrola (2012)

Gyllenhaal a Peña podávajú vynikajúci výkon v najľudskejšom filme o policajtoch aký som doteraz videl. Len akcia je občas kvôli "found fotage" forme neprehľadná. Na druhej strane - bez nej by to bol len ďalší film o policajtoch. Možno lepší ako iné, avšak z rady by nevytŕčal. Takto je to nevšedný, napínavý zážitok. PS: Skvelo zvolený soundtrack! 85%

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Najviac zatracovaný diel série... tak trochu neprávom. Väčšina filmu je zábavná dobrodružná akčná jazda, ktorá proste baví, nenudí a hlavne pripúta k obrazovkám. Záver je nelogický a podivný, to je pravda. Ale pravdou je aj to, že ide o poctu "monster movies" (čo v podstate JP je). Z T-Rexa sa stala Godzila 90tych rokov, Spilberg nám to názorne a sebaironicky (scéna keď dinosaurus prejde colnou kontrolou bez povšimnutia a rýchlejšia ako ľudia je na nezaplatenie) ukazuje. Som spokojný, a chlapec vo mne (ktorému sa to pred 10timi rokmi nepáčilo) je nadšený :)

Bídníci (2012)

Celkom odvážne a krásne prevedené dielko, ale...miestami príliš skratkovité, inde príliš popisné a v závere príliš naťahované. O 20 min. zostrihať a bol by som spokojný.

Sinister (2012)

Nuž, atmosféra perfektná (hlavne scéna, keď okolo hlavného hrdinu pobehujú tie decká), desivé, mrazivé.... len scenár mi prišiel odfláknutý. Zápletka so synom samoúčelná a zbytočná a pri finále som si hovoril: WTF? To sa kedy stalo? A prečo práve ona? Takže: po formálnej stránke áno, je to jeden z najdesivejších a najlepších hororov aký som videl. Ale po obsahovej je to sklamanie. Váham preto medzi 3(kvôli obsahu) a 4* (kvôli forme). P.S: Urobiť henten soundrrack je geniálny nápad. Tvorí viacej ako 50% atmosféry filmu.