Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Značka, ktorá svojho času bola neskutočnou peckou. No potom prišla slabá dvojka a absolútne nezaujímavá trojka (aj napriek vačici Simona Pegga). Právom som sa štvorky obával. Zbytočne. Doba Ľadová je opäť vtipná, opäť srší nápadmi a opäť sú mi hrdinovia sympatický. Neskutočná kadencia vtipov, vypiplaný vizuál a zaujímavý príbeh s krátkym, ale o to intenzívnejším, finále. Som veľmi rád, že som to videl.

Madagaskar 3 (2012)

Prvá polovica ma nezaujala. Zopár vtipov, ale na jednotku sa to ani omylom nedoťahovalo. No potom prišlo vizuálne nádherné finále a ideologicky dokonalé zakončenie príbehu a ja som trochu pookrial. Pre fanúšikov je to určite najlepší diel, pre ostatných je to mierne nadpriemerný animák, ktorý neurazí. Teda aspoň pre mňa. Keďže príbeh je už uzavretý dúfam, že štvorka nevznikne.

Útěk z MS-1 (2012)

Určite Vás neprekvapí, keď sa priznám, že mám rád akčné B-čka. Hlavne keď je to sci-fi. Toto je tiež ten prípad. Vlastne je to Die Hard vo vesmíre a s prezidentovou dcérou. Plusy: kopec vtipných hlášok, sympatický hrdina a akcia. Mínusy: málo krvi a výbuchov. Keďže ide o európsky film má to trochu iný nádych ako bežná Hollywoodska produkcia. Až máte tiež radi tieto veci, určite si to nenechajte ujsť.

Temné stíny (2012)

Komediálna pocta americkej hororovej tradícií. Škoda, že tradičný „burtonovský“ vizuál sa akosi vytráca. Vlastne celý film je nemastný-neslaný a prepchatý. Je to ako keď Psíček s Mačičkou piekli tortu. Zopár vydarených vtipov to fakt nezachraňuje. Možno keby to poňali ako trilógiu, dopadlo by to lepšie takto je to lep priemerný film.

Bitevní loď (2012)

Ďalšie akčné B-čko. Ďalší 100x prežutý námet. Plus klon Transformerov. No a čo?! Má to skvelý soundtrack, hlavu aj pätu a hlavne je to napínavé a baví to. Vlastne jediné čo mi prekážalo bol nesympatický hlavný hrdina. Veľmi príjemné sci-fi, ktorého pozretím nič nepokazíte.

Zlo (2012)

Po strašnom Immortalitas, je tu ďalší slovenský horor. Tentoraz naozajstný. Found fotage formát, Zlo v pivnici a „traja pátrači“ ne jeho stope... Klišé ? Hej. Tvorcovia sú si toho vedomí a tak prepašovali do filmu zopár chytrých narážok a vtipov. Zároveň nám však servírujú nadpriemerne natočený horor (na slovenské pomery až vynikajúci!) s dobrou atmosférou – lebo niečo majú napozerané a vedia, čo k tomu patrí. Prosil by som viacej takýchto slovenských filmov, samoúčelných dramatických sračiek bez zmyslu mám už po krk.

Sněhurka (2012)

Ďalší nedocenený film. Gýč sa tu snúb s originálnym prístupom k téme a vynikajúco napísanými, vtipnými dialógmi. Julia Roberts ešte stále má na to aby hrala sexy mrchy, len je zatlačená do úzadia rozkošnou Lily Collins. Mne to nevadilo. Divadelnú poetiku Tarsema Singha začínam mať čím ďalej tým radšej. 5*

Žena v černém (2012)

Veľmi slušný horor držiaci sa ducha klasickej duchárskej literatúry. Má hustú atmosféru a občas aj novátorský prístup k „bububu“ scénam. Radcliffe hrá o dušu, aby nás presvedčil, že nie je len Harry Potter. A darí sa mu to. Nemôžem nič iné len to odporučiť.

Hněv Titánů (2012)

Je mi jasné, že od Hollywoodu nemôžem očakávať „poriadne“ spracovanie starogréckych mýtov. Po prvé; prieči sa to samotnej podstate mýtu a po druhé; čo je vlastne to poriadne spracovanie? Nový Súboj titanov určite nie. Ich Hnev bol ešte väčší prepadák, ja mám však za to, že k poetike/ tematike mýtov sa stavia omnoho zodpovednejšie. Film by teda mohol byť tým poriadnym spracovaním keby prím v ňom nehrali efekty a akcia. Takto mýty ostávajú len na pozadí. Aj tak som bol spokojný, lepší priemer. Finále mi dalo presne to, čo od takéhoto filmu očakávam!

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Pre mňa jeden z najlepších filmov roka. Nedocenená záležitosť oživujúca poetiku B-čkových príbehov a šestákových románov zo začiatku 20. storočia. Na Burroughsových (a jemu podobných) románoch som vyrastal, ale Cartera som nepoznal. Preto ma jeho adaptácia potešila a celý čas hriala pri srdci. Áno, film je v druhej polovici trochu zmätený a nevysvetľuje všetko. Má však tú správnu atmosféru a perfektné triky (aj v 3D). Veľká škoda, že sa pokračovania nedočkáme. P.S.: Aj po tak dlhom čase a niekoľkých pozretiach stále baví... a stále túžim po pokračovaní. A zdá sa, že bude!