• Pohádka

Tajemství staré bambitky (2011) (TV film)

Pokud byla pohádka skutečně natočena účelově proto, aby jako politická agitka získala vysoký rating, tak je to smutné. Doufám, že tomu tak nebylo. Protože pohádky jsou určeny především dětem a ty by neměly být manipulovány. Ostatně motiv prohnaných rádců není přece nic nového na tapetě a v české pohádkové tvorbě jich najdeme spoustu Pyšnou princeznou počínaje. Děj místy klopýtavý,ale velmi kvalitní herecké obsazení. Trochu šok v úvodním vypravěčském prologu, Zuzana Fialová má přece jen přízvuk (což mně osobně v dialozích nevadí a nevadilo by mi ani, kdyby slovenští herci v českých pohádkách mluvili slovensky) - ale ono to v úvodu působí jako vada řeči. Příjemný zážitek letošních Vánoc.

Micimutr (2011)

No jo, česká pohádka bez logického graduovaného děje s pořádnou zápletkou a bez kvalitních dialogů prostě nefunguje. Můžeme se to snažit ošulit natáčením v super reáliích, se super výpravou či super herci, ale nefunguje to. Přesto budu shovívavá - v tom pohádkovém marasmu posledních let to řadím k těm lepším počinům. Pan režisér nechť nevěší hlavu nad špatným hodnocením a zkusí to jinak a lépe - konkurence je nutná. A jak se ukazuje - chybějí kvalitní scénáře. Jinak: stále půvabná Libuška, škoda, že nedostala víc prostoru. Dyk si to užil, snad mu to nezůstane. Herecké výkony příjemné. Hudba príma. Bartoška mne zklamal - neměl brýle ani cigaretu :-) Děj postupně ztrácel na dynamice, do finiše jsme se tak nějak prokodrcali... Dávám tři hvězdičky v očekávání budoucího lepšího.

Pošli to dál (2000)

Nečekaně příjemný zážitek a kvalitní herecké obsazení, bohužel pro mne zcela pohnojený přehnanou sentimentalitou. Zajímalo by mne, jak by film vypadal, kdyby byl natočen v Evropě, případně v Česku.

Elizabethtown (2005)

Celý film je jak reklama na mazlika Orlanda: O. v autě, O. vedle auta, O. za autem, O. před autem. Orlando se směje, brečí, je smutný, udivený, ustaraný, pobavený... a přece je stále stejný. Bohužel. Nabízel se filosofický přesah, nějaké hlubší poselství (když už na to divák kouká dvě hodiny), ale pusto a prázdno - souhlas s předešlými komentáři. Přeju Orlandovi nějaké charakterní role, aby mohl ukázat, zda v něm vůbec něco vězí (Leonardo to dokázal!). Vzpomínám přitom na jeho téměř první roli ve Vraždách v Midsomeru, kde slibně vystřihl roli veskrze zkaženého mladíka (než ho propíchli vidlemi). Dvě hvězdičky dávám za půvab Kirsten Dunst, stepařskou kreaci Susan Sarandon a mistryni vedlejších rolí Judy Greer.

Rodinka (2011) (seriál) odpad!

Otřes. Odnikud nikam, žádný vtip, trapné dialogy. Herci statují. Pavla poprvé v životě vidí varnou konev (ačkoli nelze přehlédnout, že je původní dům moderně zařízen), Zdeněček zničí, na co sáhne a přitom neustále opakuje repliky z původní verze. Neustálé odkazy na původní sitkom nepůsobí jako svěží aktualizace, ale jako trapná vycpávka, protože čím jiným vyplnit čas, když děj to nemá a jako konverzačka je to naprosto bída. Nevěřím svým očím, že tohle točil Klein. A to přehlížím, že jim to nevychází časově (věk Lucky Vondráčkové). Původní sitkom pokládám za geniální a dosud nepřekonaný z řady důvodů: scénář s dobře vystavěnou kompozicí a gradovanou zápletkou, vtipné dialogy, perfektní herecké obsazení, takže místy se improvizovalo a vůbec to nevadilo, vtipná témata odvozená z (tehdejšího) reálného života. Je mi smutno, že vynikající herci jako Hanzlík, Kolářová a Štěpánková hrají tohle. A to jsem myslela, že mne po letošní premiéře Saxany už nic horšího nečeká. Proč se takové věci točí? Chybí tvůrcům sebereflexe? Zkoušejí, co snese konzumní divák?

Taková normální rodinka (1971) (seriál)

Když teď v TV běží to stupidní pokračování, o to více si vážím tohoto sitkomu, který mne provází od dětských let. Dialogy jsou odvozené jakoby ze života naší rodiny, a i proto je mi seriál blízký. Viděla jsem ho snad tisickrát, znám nazpaměť celé pasáže a pouštím si ho vždy pro povzbuzení nálady. Co herec, to velikán. Pan Dudek z nich dokázal vytáhnout to nejlepší a fantasticky je sehrát. Doufám, že ti z nich, kteří už jsou v hereckém nebi, se na pokračování nedívají.....

Kuky se vrací (2010)

Pro mne perfektní výtvarno, do detailů zpracováno, úžasné dialogy, poetické, prostě koncert! Uvažovala jsem jen nad dvěma oříšky: jak film přijímají dnešní děti (a zda to je primárně pro děti) a zda hlas pana Svěráka ano či ne. Jako dítě jsem filmy o dětech nesnášela - filmy jako Lišáci, myšáci, Jak se točí rozmarýny či Krakonoš a lyžníci jsem si vychutnala až jako dospělá o mnoho let později - mám zkušenost, že děti většinou nebaví sledovat filmy o vrstevnících, kde se řeší nějaké sociální motivy dětem blízké (zde např.: nemocné dítě, bezdomovec a jeho smrt). A Svěrák: On ten jeho amatérismus je pouze zdánlivý, ve skutečnosti je to velmi profesionální, cenná značka, naprosto nenapodobitelná. S jiným dabingem by film pravděpodobně šel úplně jinam.

Saxána a Lexikon kouzel (2011) odpad!

Myslím, že i umělec by měl mít sebereflexi a vědět, kdy odejít ze scény... ráda bych si pana Vorlíčka zapamatovala jako skvělého tvůrce filmů z let dávno minulých.... kromě zmateného děje mě nejvíc urážely stupidní dialogy a prznění češtiny (proměnit se do sovy místo správného "v sovu"). Je mi velmi líto, že film přispěje k dalšímu poklesu vkusu a vzdělanosti českého národa. Jinak naprosto uznávám dobré triky a snaživost českých herců a zejména fakt, že paní Černocká je prostě kočka.

Vraždy v Midsomeru (1997) (seriál)

Tenhle seriál mi vyloženě dělá dobře a často si notuju průvodní znělku. Rovněž oceňuju, že skončil v pravý čas a nedevalvoval v nekonečném natahování... Souhlas s komentářem od Tosim. Osobně mám nejradši první sérky s Troyem. A počet mrtvých? To je přece nadsázka, která nás fanoušky absolutně nerozhodí! Tleskám českému dabingu, slyšela jsem na jiných kanálech v dvou různých obsazeních, a to se moc nedalo. Ale na Primě v jednom díle první dámy českého dabingu jako Zawadská, Dvorská, Syslová, Vránová, Obermaierová, Svobodová, Fridrichová.... fakt paráda!

V peřině (2011)

Příběh chybí a jeho zbytky jsou krkolomné a nelogické. Škoda nevyužitých nápadů. Narážky Dívky-snu na muže příliš na hraně, strčení holčičky do pytle zlým pánem příliš drastické. Zcela chybí dynamika - je to kaleidoskop výstupů, v němž písně sehrávají vycpávkovou úlohu. Nicméně jinak neshledávám žádný závažnější prohřešek. Jako pohádka pro nejmenší je to zábavné, laskavé a bezpečné, umocněno půvabným prostředím Písku. Estetické, hodnotově orientované (např. třígenerační soužití pod jednou střechou). Písně chytlavé, děti v kině tancují s sebou, nevadí, že někteří herci hlasu příliš nepobrali. Zajímavé mi přišlo, že si mužský element poradil sám (a to kluk, táta i děda kolektivně) - bez žen, kouzelných předmětů, zvířat a zaklínadel, což v české pohádce aby pohledal. Půvabná kamera, profesionální výkony i ve štěcích (Mihulka, Steindler, Vašut, Krausová, Vilhelmová).