Druhá šance (2014)

To si dám zas na dlouhou dobu od dramat pokoj. Né vážně. Na Druhou šanci jsem se těšil a čekal jsem skvělý drama thriller. Navíc jsem zjistil, že tyhle severské filmy jsou skutečně dobré. Každopádně musím říct, že v rámci dramat, v rámci depresivních dramat, byste se letos nedočkali lepšího snímku. Na tomhle snímku je vidět, jak je tenká linie mezi dobrem a zlem. Detektiv Andreas (Nikolaj Coster-Waldau) je možná hodný člověk a dobrý policista, ale když se mu ze dne na den zhroutí svět, tak nezbývá než dělat rozhodnutí za rámec morálních hodnot. Film má tísnivou atmosféru od začátku do konce a přichází zvraty, které jsou skutečně nečekané. Nikolaj po vzoru Lovců hlav (2011) hraje opět parádně. Deprimovaného a zničeného člověka mu v určitých scénách věříte stoprocentně. Především ty, co se odehrávají v autě. Skvělý dramatický výkon. Začínám mít tohodle dána hodně rád. Film je jako drama tak silné, že stačí vidět pouze jednou. Ne proto, že by bylo špatné, ale protože je skutečně silné. [Viděno v originálním znění] (79 %)

Marťan (2015)

"It's space, it does not cooperate. At some point, everything's gonna go south on you... and you're going to say, this is it. This is how I end." Pro mě byl Marťan jedním z nejočekávanějších filmů roku. Knížka pro mě byla naprosto originálním a vtipným počinem 9/10. Jak moc jsem se na film těšil, když jsem věděl, že to bude režírovat můj oblíbený Ridley Scott. No a taky jak mé nadšení spadlo na bod mrazu, když jsem četl, že hlavní roli bude hrát Matt Damon. Nakonec jsem film v kině vynechal a stejně jsem se nemohl zbavit pocitu, že přicházím o jeden z nejlepších filmů roku. Co na tom, že tam hraje zrovna Damon že? A víte co, Marťan není tak zlý jak jsem mohl čekat. Sice mi chybí ty hlášky a humor z knížky, ale přesto to bylo příjemné pokoukání. Výkon Damona nepřekvapil, za to musím říct, že Michael Pena si u mě získal obdiv. Na to, že ho znám pouze z komediálních rolí, tak tady podává parádní a uvěřitelný výkon. Taky jsem potěšen hereckým týmem. Jessica Chastain, Aksel Hennie a Sean Bean. Prostě parádní herecká sestava! Stylem jakým je film natočený mi taky nevadí. Jelikož se jedná o survival sci-fi, podobný Trosečníkovi na Marsu. Je pravda, že i když mi odchylky od knihy místy nesedly, tak přesto jsem si film užil. Až na závěrečnou půl hodinu, která má skvělou atmosféru, tak mi to utíkalo a neměl jsem potřebu koukat na hodiny. Mohlo to dopadnout lépe, ale i takhle je to podařený uvěřitelný sci-fi se vším všudy. (84 %)

Most špiónů (2015)

Škoda, na spojení Hankse a Spielberga jsem se moc těšil. Myslím, že to mohlo dopadnout mnohem lépe. Skutečný příběh, nebo příběh inspirovaný skutečnými událostmi, chcete-li, je zajímavou ukázkou politiky během Studené války. Je rok 1957 a USA žije ve strachu z tehdejšího SSSR. Tom Hanks jako právník James Donovan je postaven k případu ruského špióna na území USA. Veřejností je případ již předem prohraný, ale Donovan věří ve svobodu slova a snaží se odvolat na Ústavu Spojených států Amerických. Zní vám to nudně? Ne oprávněně. Možná pro někoho, kterého nezajímají soudní spory, nebo diplomacie během válečného stavu. Faktem je, že Bridge of Spies dokáže skvěle reprezentovat tehdejší dobu i situaci. Navíc díky skvělému hereckému výkonu hlavního herce vše působí dobře. Tom hraje opět geniální výkon, ale nic míň, co bychom od něj už čekali. V druhé polovině filmu se ocitáme v Berlíně, kde politika vzala za své. Je pouze na právníkovi pojišťovny, aby vyjednal výměnu dvou špiónů. Film, i když má skvělý námět a zpracování, tak přesto je až zbytečně dlouhý a místy se vleče. Tomu nepomáhá ani fakt, že za celou dobu filmu se napětí nebo atmosféra nezmění. Film se mi líbil, ale znovu bych na něj opravdu nekoukal. Nepřinesl kromě spousty informací vůbec žádné emoce. Jednou to stačilo. (76 %)

Pocahontas (1995)

"Pocahontas, that tree is talking to me. - Then you should talk back." Dva světy. Dva národy. Dva lidé a jedna láska. Pocahontas je pro mě zcela nejoblíbenější Disneyova pohádka. Je to jednoduché. Má nejkrásnější hudbu ze všech kreslených muzikálů. Miluju Pocahontas, nádherná hudba. Příběh o vojákovi, který se plaví do Nového světa, aby našel zlato a pobil divochy. Ovšem jak už to bývá, něco se mu připlete do cesty. A to něco je největší láska, kterou stvořil animovaný svět. Pocahontas je indiánka, která věří svému lidi a nezná jiný svět než ten svůj. Voják John Smith se do ní zamiluje. Mezitím se guvernér Britů rozhodne pro vykácení lesa, zničení přírody a hlavně vyvraždění okolních domorodců, aby získal svoje zlato a drahokamy. Film je nádhernou ukázkou co všechno zmůže a nezmůže láska dvou lidí ze zcela rozdílných světů. Kam lidi dovede zrůdný hněv, nenávist a chamtivost. Vždycky, když vidím Pocahontas, tak si uvědomím, co všechno je člověk schopen. A't už je to lásky, a nebo války. Melodie je krásná a český překlad písniček je parádní. Nehledě na to, že animace je bezchybná a mýval Meeko je dost možná nejroztomilejší a nejvtipnější animované zviřátko z Disney. Pocahontas je velký příběh o neuvěřitelné lásce a já musím říct, že i po tolika letech se mě dokáže závěr a některé scény pořádně dotknout. Ano, film je rozhodně nejlepší animovanou pohádkou a zcela mojí nejoblíbenější. "You never will. No matter what happens to me, I'll always be with you, forever." (94 %)

Tarzan (1999)

Dva světy. Dvě osoby. Jedna láska a jeden příběh. Z Disney trilogie Herkules, Tarzan a Pocahontas bych dal Tarzana na druhé místo. Pro tenhle film jsem měl vždy slabost. Od začátku do konce je to emotivní, krásná a nadčasová pohádka. Od děsivého začátku ztroskotání až po…. No podívejte se sami. I když příběh Tarzana zná asi každý. Život muže, který osiřel na ostrově bez lidí a začne ho vychovávat gorila. Tarzan ač žije s gorilami, tak se cítí odcizený. Dokud na ostrov nedorazí další lidé. A on potká dívku, do které se na první pohled zamiluje. Pohádka od Disneyho má v sobě humor, lásku i napětí. Navíc málokterá pohádka dokáže tak skvěle vykreslit milující příběh o lásce dvou zcela odlišných světů. Tarzan má perfektní hudbu od Phila Collinse, která i v českém podání je naprosto skvělá. Možná už se rozepisuju až příliš. Krásná hudební a emotivní pohádka, která je mojí srdcovkou. (90 %)

Zastav a nepřežiješ 2 - Vysoké napětí (2009)

Tam kde jsme minule skončili, tak hned tady navazujeme. Chev Chelios (Jason Statham) přežil pád z helikoptéry?? a začíná druhá jízda plná adrenalinu a šťávy v podobě (ano hádáte správně) vysokého napětí. Mnohým se líbila jednička pro její nadhled, ujetost a originalitu. Dvojka je ovšem zcela jiný kalibr. Režiséři (oba) se utrhli ze řetězu. A to je pouze slabé slovní spojení. Statham, velmi podobný tomu herci z Kurýra běhá znovu po LA, a když mu náhodou dojdou baterky, tak není problém, autobaterie nebo policejní taser mu hned vrátí sílu. K tomu nechybí přepálená absurdita a nechutnost. Oproti jedničce, kde hrála absurdita a humor prim, tak zde už se jede spíše na parádní ukázku brutalit. (Silikony, sushi, operace, kolo a rozkrok...) Konec mi snad dává za pravdu všem. Pokud bych řekl, že jednička ještě šla, tak dvojka už je absolutní úchylárna krát dva. A lhát teda nebudu. (27 %)

Zastav a nepřežiješ (2006)

Když jsem Stathama poznal v Expendables, hned jsem si ho oblíbil. Z jeho filmů před Expendables vynikali pouze dvě filmové série. Kurýr a Crank. Upřímná moje otázka by byla. „Co je horší?“ Crank je správná adrenalinová jízda plná běhu, běhu, jízda v autě, na motorce, běhu a sexu na ulici. Jason si před natáčením nejspíš dal taky trošku adrenalinu a film natočili mobilem za dva dny. Jinak to nevidím. Film vás nenechá ani jednou vydechnout a mezitím hraje dobrá muzika a semtam i docela vtipná situace. U hudby myslím to, že se tam ty písničky hodí a u vtipu mám na mysli to, že je to až s podivem, že tohle působí líp než kdejaká komedie. Ona se tahle přehnaná jízda ani jinak brát nedá. Neskutečný naspeedovaný a ujetý běh napříč celým LA. [Director's cut](45 %)

Smrt čeká všude (2008)

Za poslední roky konečně Oscarový film, který se mi líbil. Skvělé obsazení herců, kterému vévodí oblíbený Jeremy Renner. Je fakt, že Hawkeye je sympaťák v každé roli, ale přiznejme si to. Mission: Impossible, Jeníček a Mařenka a Avengers nebyly složité role. Naopak jeho seržant James je vcelku komplikovaný charakter a Renner ho zvládnul se vší parádou. Jen tak dál. Taky se tu mihne Evangeline Lilly, Guy Pearce a Ralph Fiennes. Musím říct, že i po docela dlouhý době je tohle válečný film, který mě bavil. Prostředí, výprava i kamera. Vše naprosto lahodné oku. Špína války v Iráku je tu správně cítit. Tentokrát se vžijeme do týmu tří mužů z pyrotechnického oddílu, kteří mají na starost (ano, hádáte správně) zneškodňování bomb. Snímek je vlastně o ničem a o všem. Nemá nosnou kostru příběhu, a přesto dokáže vytvořit správnou atmosféru války, emocí a napětí. Já osobně si asi nedovedu představit líp napsaný děj o zneškodňování bomb před budovou OSN a v ulicích Bagdádu. O co víc mě pak překvapí, že tohle vlastně natočila žena (Tím to nemyslím vůbec nijak zle). Ale předpokládal bych, že takhle dobrý válčený film spíše natočí muž. Ale je vidět, že Kathryn se to povedlo lépe než dobře. Ano, tím narážím na tebe Clinte a toho tvého snipera. Smrt čeká všude je po všech stránkách lepší a naplnil to, co se tobě loni vůbec, ale vůbec nepovedlo. Takže pár slovy - Mě se to moc líbilo. (84 %)

Taxikář (1976)

Tady se vážně nechytám. Jako by vám promítali jiný film. Možná? Chápu, že De Niro je skvělý herec. A taky i chápu nadšení vidět Jodie Foster jako mladinkou herečku. Ale vlastně jinak vůbec nechápu, o čem tenhle film byl. Taxikář Travis je evidentně znuděný životem a propadne jedné dívce, která pracuje na volební kampani. Něco se nevyvede a nechybí už moc k tomu, aby si Travis, nyní už naštvaný na celý svět, nakoupil pistole a stal se šerifem uprostřed Nového Yorku. Možná vlastně ten konec chápu, že jeden muž chtěl změnit svůj život a postavit se proti špíně, kterou vidí dennodenně okolo sebe ale... Ale pořád se nějak nechytám. Tenhle film mi proběhl před očima a nevím, o čem to mělo být. Co hůř, na mě to působilo neskutečně únavně a nezáživně. Jak už poznamenal kolega - Tenhle film je vážně divný. (40 %)

Rudý kapitán (2016)

„Potrebujem vedieť kto to bol!“ Než začnu o tom jaký film je, tak bych rád podotknul to, že knížky pana Dána čtu již od roku 2010 a díky knize Červený kapitán, jsem se do této série knížek naprosto zamiloval a dodnes zůstávají mojí nejoblíbenější četbou. / Začal bych jednoduše tím, že na filmu je dokonale poznat dělnická práce každé scény. Auta, kanceláře, byty, tužky, oblečení. Vše je naprosto perfektní a dobové. Úvodní titulky jsou naprosto skvělé. Následuje první překvapení a to, že se tvůrci rozhodli přidat do filmu i drobné pomrkávání na čtenáře knížek. Příběh totiž nezačíná podle knihy, ale ukazuje rekonstrukci starého případu, kteří znají fanoušci knížek. A sice drobných pár sekund Bestie je pro mě osobně velmi příjemné překvapení. Film jsem měl možnost vidět v originálním jazyce a mohu říct, že jsem opět velmi rád. Slovenský jazyk k tomu zkrátka patří a dodal filmu správnou atmosféru. Za herce mohu říct, že Maciej Stuhr je jako Ríša Krauz velmi dobrý a Maciej dokázal vystihnout jeho povahu více než obstojně. Tedy až už jako otec od malé Laurinky, tak manžel a i jako drsný policista s horkou hlavou. Taky už asi začnu mluvit o srovnání s knihou. A to bohužel tak, že tento film nemá s knihou vůbec nic společného. Jména, prostředí, nález kostry s hřebíkem v hlavě, ano. Ale zbytek je důmyslná práce autorů vytrhnout důležité pasáže z knihy a ty předělat, zkombinovat, a nebo, jednoduše překroutit pro filmové plátno. / Rudý kapitán je skvělý film. Atmosféra ve filmu je parádní. Co se týče výpravy a kostýmů, tak jsem jednoduše neviděl lepší tuzemskou práci. Nikdy. Je pravda, že samotný děj má svoje chybky, ale ve výsledku se skutečně jedná o ryzí krimi thriller z prostředí Československa. / Jako adaptace knihy pana Dána je to bohužel naprosto strašné. Postavy z knih mají ve filmu zcela jiné role. Kancelář 141 a její osazenstvo jednoduše nemá žádný prostor a tak z mordparty Kuky, Váňa, Hanzel, Burger a Krauz. Je to pouze poslední zmiňovaný, který je na scéně. K mému překvapení jsem se tedy nedočkal žádných brilantních dialogů z knih, které jsem si tak moc oblíbil. A vlastně jsem se nedočkal ani toho nádechu atmosféry této kanceláře, která je v knihách popisovaná s tvůrčí dokonalostí a s nadšením. (Dokonce i chybí moje oblíbená část knihy.) Nehledě na to, že příběh stojí na těchto postavách a tvůrci filmu vytvořili vlastní one-man show. / Další, co by se dalo vyčíst je postava Ivana Canise, ze kterého tvůrci jednoduše udělali zcela jinou charakterní postavu, než ve skutečnosti je. Fanouškům knih se tedy alespoň může líbit prostředí Našeho města a samotná budova U dvou lvů. / Jaký je tedy můj názor na Rudého kapitána? Film jsem si v kině maximálně užil a jednoduše říkám, že film se mi líbil. Snímek totiž jako sám o sobě je skvělý. Ale jako adaptace knihy Dominika Dána je to s prominutím velmi mizerné. S knihou to tedy nemá vlastně vůbec nic společného. Vím, že to bude pro mnohé matoucí, ale já v tomto případě dokázal odlišit od sebe knihu a film. Snímek si totiž rozhodně znovu pustím. A to ne pouze jednou. Ale bohužel ho nikdy nebudu spojovat s knihou. Jestli to je tak správně, to nevím. Vím, ale jistojistě, že knihy budu stále hltat se svojí vizí kanceláře 141 a film si rád pustím, až budu chtít vidět výbornou detektivku z našeho prostředí, které je neskutečně autentické. A vypadlo jako z oka roku 1992. [Viděno v originálním znění](90 %)