Matrix Reloaded (2003)

Podruhé a jdeme přebíjet. Neo (Keanu Reeves) je zpět, aby zachránil svět, zastavil nábojnice, zkopal desítky agentů a hlavně naštval pár programů. I když jednička způsobila revoluci v žánru, tak dvojka si dláždí cestu mnohem větší akcí. Choreografie akčních scén je prostě neskutečně parádní. Dost možná jedna z nejlepších v celé kinematografii. Proto dozajista potěší právě zmiňovaný souboj Nea s desítkami Smithů (Hugo Weaving) nebo scéna s dálnicí. I po letech, je na co dívat a efekty jsou pořád báječné. I když ve vysokém rozlišení, někdy působí příliš animovaně. Reloaded je parádní sequel, který dal jedničce zcela nový rozměr. Matrix byl pouze vytvořený počítačový svět plný lidí, kteří čekají na odpojení a Agentů, kteří se tomu snažili zabránit. Teď je už jasné, že je velká válka mezi stroji a lidmi a poslední lidské město Sion nejspíš dostane brzy na frak. Reloaded přinesl spoustu nových postav a rozšířil tohle universum o příběh, který sic dokáže stát sám o sobě, tak spíše tvoří skvělou mozaiku trilogie. Nesetrvá dlouho a film začne být tobogánem plný akčních scén. Někde by to možná bylo na škodu, ale u tohodle Matrixu je nekončící akce jen pořádnou výhodou, která dělá čest názvu. Rozhodně nejakčnější díl série, přesto, že v Revolutions se jedná o finální bitvu. Otevřený konec je mi i vcelku sympatický a jasně mi říká, že Reloaded a Revolutions prostě patří k sobě. (94 %)

X-Men: Apokalypsa (2016)

Apokalypsa je přesný opak čím byl Days of Future Past před dvěma lety. Singer uchopil trilogii X-menů zcela z opačného konce. Tak jak Poslední vzdor (2006) zakončil nedůstojně původní trilogii, tak Apokalypsa vůbec nekráčí v úspěchu První třídy (2011) a Budoucí minulosti (2014). Největším problémem je scénář a špatně napsané postavy. Nováčkové jsou nezajímavý a nesympatičtí. A starší skupinka nedostává téměř žádný prostor. Wolverine (Hugh Jackman) se jen mihne, aby rozpáral pár krků, a zmizí do divočiny. Zbytečné camao, které ve výsledku ani nepotěší, tudíž by bylo snad lepší, kdyby tam vůbec nebylo. Obvykle vynikající Fassbender má minimum prostoru a tak nezbývá nikdo jiný než Evan Peters jako Quicksilver, který zachraňuje od nástupu skoro každou scénu. Sekvence s Eurythmics Sweet dreams mi dala vzpomenout na Pentagon a já si uvědomil jak skvěle a vtipně se dá ještě natočit slow motion. Přehnanou digitální projekci na konci já komentovat a hanit nebudu. Je to trend dnešní doby, a pokud to režisér chtěl použít, tak to beru. Spíš mě překvapila zbytečná délka a absolutně nevyužitá bitva mezi Apokalypsou a týmu X-menů. Nový X-men nejsou špatný, ale že bych se vyloženě bavil, to bohužel říct nemůžu. Jsou přesně jako Poslední vzdor. Příliš natahované, postavy nemají charaktery a vývoj. Příběh pak vůbec negraduje a ve výsledku je to pouze prázdná bublina. [Csfd projekce15] (70 %)

Doom (2005)

„Maybe it doesn't need air, it could've come from another planet or something. - What, like an alien? – Look at that Thing!“ Většinou se snažím být k filmům podle videoher velmi shovívavý. Pokud bych bral filmový Doom jako přesnou kopii Doom 3, tak bych byl jistojistě zklamaný. Tím, že beru film jako akční sci-fi na motivy Dooma, tak nemůžu než hodnotit pěti hvězdami. Já si totiž film maximálně užil. (Asi každý máme svojí Achillovu patu, když přijde na filmy že?) Filmový Doom mi dal vzpomenout akční klasice Aliens (1986). Na vzdálené planetě Mars dojde k útěku nebezpečného tvora a je ihned zahájena karanténa a vyslán SOS signál na Zemi. Parta mariňáků vedená Sargem (Dwayne Johnson) je vyslána na výzkumné centrum s cílem najít a zníčit. Jak se říká, tak v jednoduchosti je krása. Tím, že je scénář velmi jednoduchý, tak já si můžu dosyta užívat soundtrack, atmosféru a Karla Urbana v roli Reapera. Doom 3 jsem hrál mockrát a vždy mě to bavilo. Ve výsledku mi teda moc nevadí absence pekla a lekacích, hororových scén. Ty herci, co nejsou známý, tak jsou zcela sympatičtí, včetně Rosamund Pike jako Reaperovi sestry. Odkazy na hru jsou super, nějaké ty lehce gore scény a first person pohled na konci filmu už je jen lahůdka pro fanoušky. Navíc tahle sekvence z pohledu první osoby je natočena a vymyšlena naprosto skvěle. Za mě velmi povedené hororové akční sci-fi. Se vším co k tomu patří. (94 %)

Matrix (1999)

Matrix je film, který definoval žánr akční sci-fi. Snímek, který způsobil určitou revoluci v tom jak se dívat na film. Ať už si říká, kdo chce, co chce (Včetně samotného aktéra), tak pro Keana Reevese je Neo prostě jeho životní role. Spolu s Laurence Fishburnem a Carrie-Anne Moss vytvořili jistou trojici hrdinů v černých kožených oblecích s brýlemi a kung-fu triky. Na druhou stranu taky sourozenci Wachowski po této trilogii nenatočili nic lepšího. Matrix je prostě první a doslova ultimátní snímek plný futuristické a hnusné budoucnosti ovládané stroji. Svět, který známe, již není. Je to jenom součást počítačového programu, ve kterém je limit pouze naše mysl. Neo přijde na to, že zastavovat kulky, létat vzduchem, šlapat po hlavách, a nebo se vyhnout kulce je prostě stejně reálné, jako pro nás přejít ulici. Film jsem viděl mnohokrát a pořád u něj mám silný pocit, že sleduji téměř perfektní film, který má propracovaný a přesto jednoduchý scénář. Herce, který si vytvořili životní role, filmové triky, které způsobili velký boom a hlavně choreografii akčních scén, která se stala naprosto legendární. A hlavně i po dlouhých sedmnácti letech je stále jedna z nejlepších. (98 %)

Nikdy to nevzdávej 2: The Beatdown (2011)

Co má tohle společného s prvním dílem? Vůbec nic. Že bych byl nějak zklamán, to se říct nedá. Já jsem čekal, že se tohle sveze na oblíbenosti jedničky a že to bude pouze nastavovaná kaše. Ovšem výsledek je opravdu dost tragický. Herecké výkony nejsou žádné. Chápu, že jsou to mlátičky v UFC, ale pak nevidím důvod je cpát před kameru. Krom toho, že jsou abnormálně nesympatičtí. A to teď už nemluvím o Timmovi z filmu, ten alespoň připomíná Marva ze Sin city. Mluvím o tom boxerovi a hlavním kašparovi. To jsou snad už herci ne? Nebo alespoň se tak tváří. Příběh má víc postav než zvládne utáhnout a sympatie, nebo nedej bože city, tu nejsou žádný. Strašný střih jen posouvá scény ke konci, které tentokrát je předvídatelné a co hůř i k smíchu. Hlavní borec, co za celý film dostává nejvíc ran a nejvíc leží na zemi, tak najednou poráží všechny. Ani si nevzpomínám, zda se mu povedlo udělat pěstí díru do papíru. (I když trenér tvrdí, že bez toho se do další lekce nedostane). Zvláštní. Celý film směřuje k tomu, aby ukázal, že to největší pako vyhraje nad jiným borcem, co umí skvěle capoeiru. Nemluvě o tom, že snad není ve filmu jediná kapka krve a po zápase nejsou protagonisté ani odřený, ani zpocený, ani nekrvácej. Naopak mají skvěle nagelovaný vlasy a zvládnou telefonovat a líbat všechny holky okolo sebe. To, že si jednu holku předávají dva frajeři už mě pak ani nepřekvapuje. (30 %)

Symptom Pandorum (2009)

Chtít dalšího moderního Aliena (1979) je asi moc že? Přitom se prvních dvacet minut tváří Symptom Pandorum podobně. Máme vesmírnou loď daleko od Země, chodby prázdné, nikde ani živáčka. Svojí sci-fi špinavostí mi to docela připomnělo videohru Dead Space. Ale tady se na nějakou atmosféru nebo horor nehraje. Ben Foster je anti-sympatický, Dennis Quaid leč sympatický tak zbytečný. Jedinou hereckou ikonou co to zachraňuje je Antje Traue. A to říkám jenom proto, že se mi docela líbila. Vtipné je vidět Normana Reeduse, co se tu mihne v jedné kapitole. A mě pouze napadne: "Vždyť nemá kuš!" Ať už chci koukat na film jakkoliv, tak mě to prostě vůbec nebavilo. Druhořadová (možná třetiřadová) scifárna, která vykrádá jak Vetřelce, tak i Planetu Opic. Závěr neposkytl skoro žádné odpovědi, co se týče oblud na palubě a otevřený konec jen zamrzí. Tedy podle toho, co jsem četl zde v zajímavostech. Trilogie by nemusela být zrovna marná. Trošku škoda. Sci-fi ve kterém by byla parta lidí na exotickém ostrově ve stylu Lost by mě nejspíš bavilo. Nebo ta myšlenka je aspoň naprosto tuze líbivá. (40 %)

50x a stále poprvé (2004)

Přišel jsem na to, že je docela těžký najít dobrou romantickou komedii. Taková, která by bavila zástupce obou pohlaví. Taky aby byla vtipná a protože píšu romantická, tak i krapet dojemná. A víte co? 50 First Dates je přesně taková. Adam Sandler to v sobě prostě má a dokáže bavit po celý film. Jako ošetřovatel zvířat ve Vodním světě na Havaji se zdá, že má vše na háku a může být do konce života spokojený. Jednou mu ale zasvítí u kafe do očí odraz ze lžičky jedné krásky. A najednou Henry nedokáže myslet na nikoho jiného. Ona kráska se zdá však, že nedokáže myslet na něj ani jediný den. Nebo lépe řečeno - jeden den. Lucy (Drew Barrymore) není sklerotická nebo zapomětlivá. Trpí zvláštní nemocí a v krátkodobé paměti dokáže udržet pouze jeden den. Henry se však zamiloval a tak dělá to, co my zamilovaní děláme nejlíp. Nechceme se vzdát. Proto Henry každý den zkouší další, další a další cesty aby si s ním Lucy promluvila a posléze i zamilovala. Krom toho, že je tohle podařená komedie, tak romantická linka funguje na sto procent. Láska ústřední dvojice je smutná, citlivá a hlavně velmi snadno uvěřitelná. Na pár místech i dojemná. Tenhle film je přesně tím, jaký by měl být každý romantický snímek. Navíc se dostaví před kameru i Dan Aykroyd (Krotitelé duchů) a Sean Astin (Pán Prstenů). Mrož a tučňák jsou roztomilý. (85 %)

Captain America: Občanská válka (2016)

"You don't deserve that! My father made that shield!" Bylo jen otázkou času než si superhrdinové, hrdinové a další lidé se super schopnostmi začnou jít po krku navzájem. Svět si po událostech v New Yorku a Sokolovii vyžádá zákon ochraňující lidi a kontrolu týmu Avengers. Jeden souhlasí (Iron Man) ale druhý ne (Captain America). I přes svojí delší délku mě Občanská válka bavila každou scénou. Sice se přiznám, že smát se hláškám jsem začal až téměř ke konci. Ale přesto humornou složku chválím. Většinou se o ní staral můj oblíbenec Ant-man (Paul Rudd). A propo, vidět všechny superhrdiny v jednom filmu už jsem si zvykl (Avengers 1,2). Přesto jsem měl ale neustále s každou novou postavou ve filmu, čím dál větší úsměv na rtech. Možná až teprve v CW mi docvaklo, kolik hereckých obsazení se sešlo. A krom herců i oblíbených filmových postav. Ant-mana jsme viděli loni ve vlastním filmu a tady jeho camao působí perfektně. Spider-man se konečně odpoutal od Sony a může si potřást ruku se Stevem Rogersem. Navíc mi přišlo, že tvůrci byli věrní původní trilogii a Peter Parker jakoby omládl a vrátil do dob, kdy se houpal na pavučinách uprostřed NY. Zkrátka jo. Za mě je třetí Kapitán rozhodně krok kupředu. Spor mezi dvěma stranami je skvělý a střed na letišti je prostě vynikající. Přiznám se, že tím, že mám oblíbené charaktery na obou stranách, tak bylo těžké fandit či sympatizovat s jednou ze stran. Vážně mě ale film bavil. Je vidět, že si Marvelovský film dokáže poradit i bez záporné postavy. A to se mi líbí! „Shit! I thought it was a water truck. My bad!“ [Csfd projekce14] (88 %)

Nymfomanka, část II. (2013)

Přesně jak jsem si myslel, tak druhá Nymfomanka si schovala všechno zlo a zvrácenost do druhého dílu. Rozhovory mezi Joe (Charlotte Gainsbourg) a rybářem (Stellan Skarsgård) jsou stále dobré. Proto první třetina filmu ještě újde. Pak přijde na řadu sado-maso, domácí potrat a pedofilie. Na to, že jsem si první část užil a ještě jsem tím byl překvapen, o jaké intimní drama se jedná, tak dvojka je nechutnou perverzí všeho možného. Rozšířená verze je téměř o hodinu delší, což mi připadá, že má logicky o spoustu obsahu navíc. A jelikož se o nějaké porno scény ve dvojce moc nejedná, tak by mě docela zajímalo, co tvůrci museli vypustit z kinoverze. Upřímně taky doufám, že v krátké verzi je vystřižen potrat a bezduché mlácení zadku do krve. V týhle Nymfomance skutečně nevidím vůbec nic kladného. Možná snad jen, že Bacha a Rammsteiny vystřídal Wagner spolu s Mozartem. A je to opět zdařilá kombinace. Domácí potrat (ano zmíním ho ještě jednou) je naprosto odporná scéna se vším všudy a já doufám, že mi jednou zmizí zcela z paměti. Finále filmu není dojemné, je upřímně zcela divné. A pokud měl závěr mít nějaké vyznění. Tak já ho popravdě nepobral. [Director's cut] (24 %)

Nymfomanka, část I. (2013)

Studie ženské sexuality? To si vsaď! Jedná se o můj první film od tohoto režiséra. Pro neznalce jako já, mě samozřejmě zaujalo otevřené erotické téma. Obsazené skvělými herci. (Upřímně bych Umu Thurman nepoznal!) Viděl jsem por.... Chci říct režisérskou verzi. No, která upřímně v jistých momentech nemá do porna daleko. Joe (Charlotte Gainsbourg) je nalezena zmlácená a napůl v bezvědomí uprostřed uličky, kde jí najde rybář (Stellan Skarsgård). Co se jí přesně stalo je záhadou. Ani dvě a půl hodiny nestačili na to, aby mi to režisér osvětlil. Tak snad v dalším díle? Rybář vezme Joe domů a udělá jí čaj. Ona mu na oplátku začne vyprávět svůj příběh. Pět kapitol plných sexu, trápení, deprese a lásky. Abych ale řekl pravdu, tak první díl Nymfomanky není depresivní. Ano, je to smutná zpověď ženy, která si razila život mnoha milenci, ale příběh mi nepřišel příliš násilný nebo depresivní. Naopak musím říct, že mi první část příjemně rychle utekla a skončila otevřeným koncem. I když má film (velice) otevřené scény, tak přesto je vyprávění citlivé a plné emocí. Nevím tedy jak cenzurovaná kino verze, ale tenhle DC obsahuje přes plejádu penisů, ženských prsou i felaci a soulože. Nezbývá než pochválit burácivé Rammsteiny na začátku i na konci a skladbu od Bacha si už asi navždy budu spojovat s filmem Nymfomanka. PS: Proč mám pocit, že tu největší depresi a zvrácenost si režisér nechal až do druhé části? [Director's cut] (70 %)