21 gramů (2003)

Příliš složité na pochopení. Příliš těžké na skousnutí. A příliš depresivní na koukání. Režisér rozehrává tajemnou hru s vaší hlavou a používá především u toho vaše srdce. Celý film je složen z krátkých útržků celého příběhu, které dohromady tvoří mozaiku. Proto je první půl hodina filmu absolutně nekoukatelná. Střih, střídá scénu a scéna střídá střih. Fanoušci možná vrní blahem, my ostatní se snažíme složitě zorientovat, o co ve filmu vlastně jde. Osudy postav se různě proplétají a nakonec utvoří jednu kostru příběhu minulosti a přítomnosti. Sean Penn hraje nemocného člověka na pokraji smrti a Benicio Del Toro zkrachovalého člověka, který se snaží věřit v Krista. Naopak Naomi Watts tady předvádí perfektní Oscarový výkon. A to neříkám samozřejmě proto, že první vteřiny filmu můžu vidět její bradavku. Té a i té druhé se dočká divák během následujících dvou hodin ještě několikrát. Jde o to, že Naomi hraje, tak uvěřitelně, že jsem měl pocit, jakoby skutečně trpěla. Bolest postavy se pak přenáší na diváka a její výkon je prostě neuvěřitelně uvěřitelný. Krom samotné myšlenky filmu, že něco končí, něco začíná, jsem se dočkal velmi depresivní atmosféry, které říkáme život. 21 gramů je tragédie života v její nejděsivější podobě. A to je pro někoho těžko skousnutelné. Milovníci těžkých dramat si klidně můžou připočíst k mému hodnocení dobrých dvacet procent. (67 %)

Moneyball (2011)

Neznám baseball. Nerozumím baseballu. A právě proto jsem chtěl vidět tenhle film. Doufal jsem, že mi pomůže proniknout víc do tohoto amerického národního sportu. A on to dokázal. Moneyball minimálně ve dvou dlouhých scénách dokázal vytvořit napětí ze hry kterou já vlastně vůbec neznám. Brad Pitt hraje manažera, který z mála co měl, tak za velkého risku udělal něco skutečně velkého. Vytvořil světový rekord v počtu výher po sobě. A to jen díky statistice a svojí odvaze. Film ovšem zcela spadá tam, kam většina životopisných filmů. Musíte mít danou tématiku v lásce, a nebo, to musí film podat tak, že to zaujme každého. I když Moneyball dokázal mě laikovi přiblížit hru, tak přesto nedokázal, aby mě po celou svojí dlouhou délku bavil. Tudíž, i když se najdou světlé chvíle, tak přesto je to spíš film, pro fanoušky sportu. Pro ostatní jen další z řady sportovních dramat, které ač jsou dobře natočeny, tak ve výsledku moc neřeknou. Chris Pratt je roztomilý jako v každé roli a nominace na Oscara pro Jonaha Hilla? Proboha za co? (62 %)

Pod zemí (2014)

Jak nahoře, tak i dole. Tyhle labyrintové a podzemní filmy jsem si nějak oblíbil. Možná se mi líbí ta atmosféra tísnivého prostředí, protože já vím, že já bych na jejich místě opravdu nechtěl být. A tím opravdu myslím Opravdu. Pod zemí vlastně po filmech The Pyramid (2014) a Labyrint (2012) zakončuje mojí trilogii filmů found footage a podzemí. Už z traileru to na mě působilo jako mnohem větší psycho, než obojí zmiňované filmy. Navíc, když se Labyrint zaobíral čistým podzemním bludištěm a Pyramida zas Egyptskou tématikou, tak jsem do se do třetice dočkal pekla. Respektivě Pekla. Skupina mladých lidí zavítá do Pařížských katakomb hledat Kámen Mudrců. Zrůdné výjevy z jejich minulosti, děsivé nápisy, vchod do podsvětí a především "Co je nahoře, je i dole". Do samotných katakomb sestoupí skupina až za půl hodiny od začátku. Což bych nebral jako nějaký zápor samotného filmu. Herci nejsou známý a jejich postavy nejsou příliš sympatické. Proto se mi z filmů nejvíc líbí pouze nápad a cesta do středu Země. Atmosféricky je film po vzoru zmiňovaných filmů stále dobrý a dokonce se najde i několik bubu scén. (68 %)

Živí mrtví: Počátek konce (2015) (seriál)

Mladší bratříček The Walking Dead - Živých mrtvých . Je těžký stát v tak velkém stínu velkého bratra. Vím, o čem mluvím. Fear the Walking Dead neměl jednoduchou cestu do televize. A už vůbec ne do srdce fanoušků originálu. (Mluvím především o sobě) Ale po díle No Safe Harbor mohu s čistým srdcem konstatovat, že ta cesta ač nelehká, tak přesto se povedla. Prostředí vody je skutečně "nové" a působí dobře. Postavy jsou vcelku uvěřitelné. Já si oblíbil především Travise a Alicii. Cliff Curtis je sympaťák a Alycia Debham-Carey (Fuj to je dlouhé jméno) je milá a hezká už od pohledu. Samotná myšlenka spin-offu mě docela míjí. Ale juknout na to, jak to vlastně bylo, než se probudil Rick v nemocnici, by nemuselo být tak špatné. Takže první díl druhé série se povedl a já dostal chuť se pustit i do celého seriálu. A to byl snad jeho účel ne? Je jisté, že dřív nebo později se do těchto vod vrátím. A já se docela těším, až ten návrat nastane. Díky AMC za tuhle projekci! [Předpremiéra pilotního dílu druhé série] (88 %)

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Jó prd sci-fi thriller. Ani sci-fi drama. Ale je to rovnou sci-fi horor. Byl jsem, až příjemně překvapen jakou umí film navodit atmosféru. Jednoduše pekelně zajímavou. K tomu velmi podařené smyčce a na "plenkový" film je zaděláno. Trošku vážněji. Ulice Cloverfield 10 přichází s neobvyklou zápletkou a během svojí první půl hodiny se snaží dostat do diváka "cosedonějvejde". Od psychologicky laděného únosu, až po věznění pod zemí. Atmosféra je tísnivá a hlavní hrdinka nemá moc možností. McClaneova dcera, potažmo ta holka co ničí "Věci" na Antarktidě (Mary Elizabeth Winstead) má tyhle role únosu a sci-fi hororů v malíčku. Fred Flintstone alias John Goodman hraje přesvědčivě jak hodného strejdu, tak i zlého věznitele. Sympatie a antipatie se skvěle střídají a divák je v permanentním napětí. Dokonce nechybí ani hororové prvky a nečekané situace. Co film tak neuvěřitelně potápí? Konec. Samotné rozuzlení nechává nezodpovězené otázky a téměř komický závěr je spíše pláči než k smíchu. Otázky ve vzduchu by se daly prominout, protože má divák konečně šanci zapojit fantazii, ale přespříliš akční konec je vyloženě parodie. A atmosféra, o kterou se film snažil celou dobu je tatam. [Csfd projekce12] (71 %)

Spotlight (2015)

Na projekci s čistým štítem. Mám dojem, že už jsem tohle jednou psal. Každopádně od jisté doby přicházím k "Oscarovým" filmům opatrně. U Spotlightu obzvlášť, protože získal vlastně nejlepšího Oscara za rok 2015. Film není drama a ani thriller. Ačkoliv se to píše v profilu. Nene, je to čistě historický film, který na základě skutečných událostí mapuje událost ohledně zneužívání dětí v Bostonu. A posléze i na celém světě. Tudíž nás čeká spousty dialogů a informací. Prověřování a pátrání. Film se muže pyšnit jedinou věcí. Herecké výkony. Ty jsou bez vyjímky skvělé. Miláček publika Mark Ruffalo hraje přesvědčivě, Michael Keaton si napravil reputaci po loňském Birdmanovi a nakonec Rachel McAdams, která po vzoru True Detective hraje další skvělou roli. I když film postrádá napětí, nebo spád, tak i přesto je zajímavé sledovat pátrání Spotlightu po dokumentech, která církev zametá pod koberec. Spotlight je místy zdlouhavý, ale přesto zajímavý film s prvky dramatu a nechutné lidské lži, přetvářky a perverze. No a pak se nám má chtít do kostela? [Csfd projekce11] (76 %)

Krvavý diamant (2006)

"That diamond is my ticket out of this God forsaken continent." Danny Archer (Leonardo DiCaprio) je pašerák diamantů. Uprostřed války v Sierra Leone je muž, který se snáze vylže z čehokoliv. Prodává, pašuje, lže a podvádí. Když zaslechne ve vězení o růžovém diamantu, který je velký jako ptačí vejce, tak neváhá a spojí se s rybářem (Djimon Hounsou), který ztratil celou svojí rodinu, díky povstalecké RUF. Ovšem dojít doprostřed džungle, když kolem zuří občanská válka, to není zrovna jednoduché. Oscarový snímek, který neproměnil ani jednu ze svých pěti šancí. Nezbývá mi než kroutit hlavou. Edward Zwick výpravné a emoční filmy umí. Díky skvělé kameře se podíváme na krásná místa Afriky. Díky hudbě v nás režisér probouzí emoce. Díky příběhu, zas zamyšlení. A díky hercům je to snáze uvěřitelné. DiCaprio hraje skvělý charakter, a jakmile se na scéně objeví Jennifer Connelly, tak se probouzí i vášeň. Tím, že se Zwick zaobírá hledáním diamantu, tak je romantická linka mezi hlavními postavami velmi snadno uvěřitelná a na konci na mě působí až dojemně smutně. Možná i lépe než kdejaký romantický film. Zwick navíc jako v případě Posledního samuraje (2003) tvoří i historické drama s důležitým podtextem. A to vlastně, že v Africe v roce 1999 bojovali děti se samopaly docela běžně. Krvavý diamant je tak skvělým filmem plný emocí a úchvatného příběhu. Navíc podpořený hezkou a dojemnou hudbou. (90 %)

25. hodina (2002)

Od režiséra je tohle první film, co jsem viděl. A asi po Kultu hákového kříže (1998) a Klubu rváčů (1999) jsem čekal další podobnou pecku. Ale pravda je, že tohle je nejslabší Norton. Herecky nezklamal, ale dějově je film prázdný. Myšlenka filmu se rozběhne až za půl hodiny od začátku a až do konce se jedná o sledování posledních činů a nápravy jednoho drogového dealera. Jako drama to u mě v žádném případě neuspělo. Pač, i když mám Edwarda rád, tak ve filmu nejsou žádné hlubší emoce. Nesympatizujete s postavami. Z filmu si budu pamatovat pouze jeho pětiminutový "fuck" monolog před zrcadlem a finále, které podává zajímavou myšlenku. Celkově, ale film nijak zvlášť nebavil. Kromě Nortona jsou herecké výkony mizivé. A krom nosné kostry, která je vcelku zajímavá, tak jak jsem už napsal výše. Film je neuvěřitelně prázdný. (56 %)

Akta X - Série 10 (2016) (série)

"They police us, and spy on us, and tell us that makes us safer... We’ve never been in more danger." The X-files is re-opened! Ano i já se řadím k lidem, kteří chtějí věřit. Kteří STÁLE chtějí věřit. Jsem ten, kterému se klepe srdíčko, když slyší známou melodii. Jsem ten, který má husí kůži, když se ve tmě protnout dvě baterky. A dokonce jsem i ten, který když vidí Duchovného a Anderson spolu, tak má na tváři úsměv. Prostě jsem se na tohle těšil. Šestidílný revival je skutečný narozeninový dárek pro fanoušky seriálu. Máme tu mytologii, máme tu odkazy, máme tu příšery a dokonce máme zpátky i morbidní a sebeparodující humor. David s Gillian vypadají, že nezestárli ani o den a obleky jim stále padnou jako ušité. Carter trošku přitvrdil na nechutnostech, respektivě se s tím moc nemaže. A tak nevadí, roztrhané, spálené nebo sešité torzo. V první epizodě jsou zpátky zelení mužíčci, ve druhé paranormální jevy, ve třetí se dočkáme pověstné humorné epizody. Která je mimochodem naprosto skvělá! Vidět Ducháčka jak místo pistole pronásleduje monstrum se smartphonem je bomba. Nebo když mu začne zvonit mobil znělkou ze seriálu. To prostě ocení jen fanoušek! V páté epizodě se pro změnu dočkáme Davidova tanečku na parketu. No já se prostě musím smát. Chápu, že ten kdo očekával mrazivé napětí, tak je to možná zklamán. Ale Akta X vždycky byly kombinací humoru a temnoty. Jen škoda, že to tak rychle uteklo. Šest epizod je holt šest epizod. Já si svůj narozeninový dárek rozbalil a jsem moc potěšený, co jsem vlastně našel. Pokračování mého oblíbeného seriálu. Jediné, co mohu vytknout seriálu je ten konec. TEN KONEC CARTERE! CO TEN KONEC! (100 %)

Království nebeské (2005)

Slavný režisér historických velkofilmů se před více než deseti lety pustit do Svaté země. O Jeruzalém a Svatou zemi se vždy vedly spory a národy se tam mlátily mezi sebou neustále. Křižácké tažení je historická kapitola sama o sobě. Tady jde spíš o jeden konkrétní spor, kdy Křižáci ještě seděli na trůnu velkého města. Balian (Orlando Bloom) jako kovář, který chce smést své hříchy, odjíždí za moře spolu se svým otcem (Liam Neeson). Vlastně aby se pouze dozvěděl, že politika vládne světu a vždy vládnout bude. Film je krásnou ukázkou, co dokáže moc, bojechtivost, láska a odvaha. Nevím jak u klasické verze, ale v režisérském sestřihu trvá skoro třetinu (tedy téměř hodinu), než se Balian dostane do onoho města. Taky si film vynahrazuje poslední půlhodinu na velkou bitvu. Musím říct, že mě Království nebeské bavilo. Ridley prostě historické eposy umí a tenhle film není vyjímkou. Nejedná se o žádnou rozvláčnost děje, ale v DC spíš smysluplné natahování. (Je to delší taky o tři čtvrtě hodiny že?) Finální obléhání města je vizuálně parádní a snad k němu ani není co dodat. Herecky je film obsazen taky dobře. První třetinu je na scéně zkušený Liam Neeson, kterého v polovině filmu vystřídá krásná a v roli i zranitelná Eva Green. Bloom hrdiny umí, takže o tom se debatovat ani nemusí a Norton je vlastně celý svůj čas pod maskou, ale ani to mu neubírá na roli. Ne tak emotivní a hudebně povedené jako Gladiátor (2000), ale stále parádní historický velkofilm. [Director's cut] (83 %)