Ahsoka - Část 1: Mistři a učedníci (2023) (epizoda)

// Kde tahle kvalita byla u Mandaloriana, Boba Fetta nebo i toho Obi-Wana, hm? Vůbec mi tady nevadilo naskakování do rozjetého vlaku, je to pořád samo o sobě nosný, přehledný, i bez znalosti kontextu je jasně cítit, že postavy mají svoji minulost, která jim dává šťávu, a navíc to vypadá a zní přesně jako ty Star Wars, který mám rád, a kterých se mi v poslední době dostávalo už jen ve hrách (Jedi Fallen Order a Jedi Survivor, abych byl přesný). Ne každý může natočit Andora, ale pokud bude ten mainstreamový proud vypadat aspoň takhle, nemám nejmenší důvod brblat. 7/10 po prvních dvou epizodách. P.S. víc té blonďaté padawanky!

Ahsoka - Část 7: Sny a šílenství (2023) (epizoda)

// Funguje to na mě výborně a Ray Stevenson se rychle stává jedním z mých nejoblíbenějších herců ve Star Wars vůbec. Tady fakt svět ztratil strašně moc.

Air: Zrození legendy (2023)

// Subjektivně ten film miluju za veškerou jeho nenápadnou vznešenost i parádně uchopené téma spolu se šikovně vykreslenou atmosférou osmdesátek, objektivně je to maličko složitější, protože se zas tak moc neodlišuje od vcelku bohaté žánrové konkurence. Pakliže máte rádi auru Michaela Jordana a libujete si ve sportovních dramatech, je Air šitý jako na míru pro vás a budete ho považovat za jeden z nejlepších Affleckových filmů, pokud vám tyhle věci nic neříkají, čeká vás jen nadprůměrná konverzačka se sympatickými herci a skvělým soundtrackem. Tak či tak můžete jenom získat.

#annaismissing (2023)

// Cože, progresivně pojatá, PARÁDNĚ napsaná česká detektivka se světovou kamerou, a on na ni nikdo nepřišel? Nepřekvapuje, my si prostě hezký věci nezasloužíme. Za mě ovšem spolu s Úsvitem a loňským BANGEREM. jasný důkaz, že nám tady roste zajímavá generace filmařů, jejichž tvorba aspoň trochu větrá ten smrad, který tady roky uvnitř skomírající české kinematografie hnil. 9/10

Aquaman a ztracené království (2023)

// Neškodná zábava pro masy, která se sice nemůže rovnat zlatému standardu komiksových filmů (a vlastně ani jedničce), ale ve srovnání s většinou těch letošních to byl takřka balzám na velmi ztrápenou duši. Lepší hlášky, míň doslovnosti a delší setrvání v té hororové/lovecraftovské oceánské mytologii, a byl bych skoro i nadšený. Takhle mě to v první půlce namlsalo, jenom abych se později u bizarně sestříhané buddy komedie s Momou a Wilsonem maličko nudil. 6/10 a je dobře, že si teď DC dá rok a půl pauzu. 2025 bude dobrej, věřím.

Barbie (2023)

// Ken sice nejsem, ale rozhodně jsem kenough. Možná i proto jsem v sobě dokázal najít dost pozitivní kenergie, takže mě Barbie pobavila tak akorát, abych si ji dokázal užít, a zároveň nedojala tak moc, abych musel začít pochybovat o své soudnosti. Skvělý camea, chytrý scénář (s revolučním bych brzdil), šikovně natočené a s chutí zahrané (Gosling vládne). Škoda občasné doslovnosti a taky že ve filmu nebylo víc originálních písní a tanečních čísel, které na tom byly to nejlepší. 7/10

Barry - Série 4 (2023) (série)

// Doufám, že Hader okamžitě rozjede kamery na dalším projektu, protože seriálového Barryho ukončil tou suverénně nejkonzistentnější, nejvtipnější a zároveň gilliganovsky nejsurreálnější řadou vůbec, takže mi teď rázem bude tenhle bizarní svět vrahů a herců chybět o dost víc, než bych před tímto čtyřhodinovým maratonem čekal.

Bastard (2023)

// Život je chaos a Mads Mikkelsen utáhne i dvouhodinové drama o obdělávání půdy. Už jsem byl z té ponurosti a nihilistického vyznění málem nadšený, ale ta poslední minuta...come on. I tak silných 8/10. P. S. dlouho jsem k žádné postavě nechoval tolik nenávisti, jako k Schinkelovi. Klobouk dolů.

Blue Beetle (2023)

// DC mainstream se konečně potkal s Marvel mainstreamem, gratuluji a zároveň pláču. Už aby se o slovo zase přihlásili Reeves s Gunnem...

Bod obnovy (2023)

// Český Blade Runner se nekoná ani omylem, na to by ty parádní kulisy a skvělé sci-fi propriety potřebovaly i scénář, který není jen sbírkou těch největších žánrových klišé, nelogického chování postav, směšně průhledných zvratů a zápletky vykradené z tuctu lepších filmů a her. O vyloženě nesmyslných zákonitostech představeného světa raději ani nemluvím. Škoda, protože jak často se stane, aby v Česku někdo chtěl točit něco takového, o to víc se kluci měli snažit, aby jim to celé dávalo smysl už na papíře. 4/10