• Krátkometrážní

Slunce, seno, erotika (1991)

"Toho bohdá nebude, aby český jezeďák od stolu utíkal." Jídlo je samozřejmě důležité, ale tady se řeší ještě závažnější problém - nudistická pláž v Hošticích. Já tedy nemám absolutně nic proti erotice, nicméně nazí tlustokožci mi kazí chuť na jídlo i sex, takže musím konstatovat, že raději sníst mísu jahod nebo i dostat pár facek než tuto erotiku. Bohužel nejsem majitelem aprobace na to, abych hodnotil, zda se tato nahatá cesta do Evropy vydařila či nevydařila, ale přesto mě mrzí, že jsem se na ni vůbec vydal.

Slunce, seno a pár facek (1989)

"Ať se propadnu do Západního Německa, jestli kecám, velebnosti." Komando drben, jedinečně citlivý farář, první porno i sousedské vyřizování účtů mě opět pobavilo, ale kam se hrabe obyčejná nevěra na vědeckou metodu dojivosti krav v závislosti na kultuře prostředí. To se prostě nedá srovnat. Nicméně jsem se opět celkem pobavil a jelikož se na konci všichni jedinečně poprali, tak se za to zase tak moc nestydím.

Slunce, seno, jahody (1983)

"Cože, brigádník? Bože, tak mladej a už tak odvážnej?" Já jsem tedy o životě v jihočeských vesnicích vyškolen pouze touto trilogií, ale přesto si troufnu napsat, že každý den králíka jíst nebudu, poslouchat zpěv paní učitelky taky nemusím, ale s ožralým Škopkem bych rozhodně rád vedl nějaký ten intelektuální rozhovor, se zlobivou babičkou bych si zazávodil na kolečkových postelích a ten skok z rozjetého vlaku trénuju už přes třicet let. Mě prostě kdysi "Jahody", patrně vzhledem k tehdejší době a mému věku, hrozně rozesmály a tak hvězdami nešetřím, i když si za nimi zase až tak moc nestojím.

Podezřelé okolnosti (1977) (TV film)

"Když se chceš dostat nahoru, tak se musíš rvát aspoň jednou týdně. Když se tam chceš udržet, tak se musíš prát každý den." Sláva zkrátka vyžaduje ostré lokty a já jsem rád, že se herectvím neživím. Nesnesl bych totiž, kdyby mé vysněné role - náplast na zátylku Marselluse Wallace, 165. oběť střelby Toppera Harleyho či retardované mládě Godzilly hrál někdo jiný než já. S rolí Madame Pompadour je to jiné, protože na ni tak trochu nemám figuru, ale vraždí se kvůli ní a to už můj zájem vzbuzuje. Ono to celé hledání pravdy sice není žádný zázrak, ale charisma Ronalda, krása Peggy, roztomilost lovce zvuků strýčka Johna a obavy z nešťastně náhodné smrti nedopustí, abych šel s hodnocením níž.

Columbo - Vražedné stopy (1997) (epizoda)

"Svého muže miluji a nedovolím, abyste mi ho odvedl." Víš Cathy, že lhát se nemá? Že na to ten zapomnětlivý strejda v baloňáku přijde? A že to bude tradičně zábavné? Mě to tedy rozhodně bavilo určitě víc než vražedníky Patricka s Cathy, ale to závěrečné dovysvětlování šilhavého génia mi tentokrát připadalo hodně zdlouhavé.

Už je tady zas (2015)

"Turci jsou v Berlíně? Asi Osmanská říše změnila průběh války." Posunout mě o sedmdesát let v čase, tak bych byl asi taky trošku zmatený, ale rozhodně ne tolik, jako když Vůdce potkal Ronalda z Hitlerjugend. Nicméně nastal čas, kdy Evropská komise svými pomatenými rozhodnutími donutila své poddané přemýšlet o tom, že by silní vůdci zase mohli vést samostatné národy. A do Německa zrovna jeden takový odkudsi přistál, takže ho můžeme poslat do akce. Není to však akce nějak výjimečně komická, ale spíš nutí k zamyšlení nad tím, kolik dobra přinesli ti zbídačení uprchlíci se s svými mobilními aplikacemi do Evropy. Na humor však také došlo, protože mě tedy zastřelení psa, svlékání v čistírně či šaškování s elektrickým ohradníkem donutilo ke smíchu. A označit Německo za zemi, kterou vede trapná, smutná vrba Merkelová ve spolupráci s křesťanskými alkoholiky, to už chce skutečné koule a za ty dávám čtvrtou hvězdu. Jen mě trošku mrzí, že se Vůdce nesetkal s vyvolenými árijskými fotbalisty, protože jsem si jist, že by ho moc potěšil pohled na současné německé reprezentanty se jmény Jérôme Boateng, Jonas Hector, Shkodran Mustafi, Karim Bellarabi, Emre Can, İlkay Gündogan, Sami Khedira či Mesut Özil.

Peklo na bitevním poli (1987)

"První akce, ve které půjde o krk, je vaše." Kdesi v Priorově království se utkala US Army s Красной Армией. Američanů bylo málo, byli vybaveni podivnými špuntovkami a stříkačkami, ale zato Rusů bylo hodně. Sice nevypadali jako Rusové, měli na sobě podivné uniformy, barety nosili s důstojností Pepka Vyskoče a černé výložky naznačovaly, že jsou to možná ozbrojení pétépáci. To by trochu vysvětlovalo stupiditu jejich boje, ale já se přiznám, že jsem se bavil od začátku do konce. Tolik nesmyslů, kýčovité hudby a stupidních mouder nacpat do jednoho filmu, to se jen tak nevidí. Navíc mne zaujaly ty dvě amazonky v maskáčích a střelecké peklo mě zase rozesmálo, takže nevidím důvod být na tuhle steroidově amatérskou sebranku přehnaně přísný.

E!E - Poslouchej (2005) (hudební videoklip)

Počúvaj ... tedy Poslouchej považuju za jednu z nejpovedenějších vypalovaček skupiny E!E a jako taková si zaslouží pořádný klip, i kdyby se mělo jednat o pouhé řádění na koncertě. Ovšem záběry na kapelu, hrající patrně ve zkušebně, jsou hodně slabé a jedno zasunutí kabelu do ucha či pár nesmělých prostřihů na koncert to nezachrání.

Orel Eddie (2016)

"Mě vykopli z každého týmu dřív, než jsem mohl něco dokázat." Příběhy odvážného omítkáře Eddieho Edwardse i exotického čtyřbobu Jamajky jsem sledoval v přímém přenosu a jsem hrozně rád, že byly přeneseny na filmové plátno. OH v Calgary byly totiž posledními, při kterých nebylo důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Na ty další už Eddieho nepustili a já si myslím, že baron Pierre de Coubertin by celý ten slavný Olympijský výbor měl chodit po nocích strašit. Eddieho touha po olympiádě je totiž rozhodně inspirativnější než trapné klipové výzvy k tomu, aby se děti hýbaly. Ale zpět k filmu, ve kterém mě pobavily Eddieho pády, první ustátý skok na sedmdesátce i fantasticky přející maminka. Nejlepší však byl sebevražedný hod kladivem, který by v atletice Eddiemu možná přinesl stejnou slávu jako jeho divoké doskoky těsně pod olympijský emblém. Jen ty skoky Véčkem a zpřeházené startovní listiny se nepodařilo vychytat, ale skutečný Eddie zachrání i tohle - https://www.youtube.com/watch?v=A7MmJIy0bjo.

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (2015)

"Sadistické vynálezy tvůrců Her dělají z naší smrti zábavu." No zase si tak moc nefanděte, protože na nějakou úžasnou zábavu jsem nenarazil. Zato jsem narazil na akci a to je proti fňukání z předchozího dílu docela příjemná změna. Taky pasti mě celkem bavily a poprava přinesla závan svěžího větru. Přesto jsem rád, že celá série skončila, protože to žádný zázrak nebyl a tak jen doufám, že někoho nenapadne, že by nějaký spící agent Kapitolu mohl zredukovat Katnissinu rodinu, čímž by vyvolal další boj mezi kraji, jehož černým koněm by byl nově objevený 14. kraj.