• Krátkometrážní

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

"I skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále." Průmyslovka pro starši a pokročilé nikdy nemohla mít lepší zasedací pořádek, než který byl naservírován pány Lipským, Svěrákem a Smoljakem. Co na tom, že Hliník je stále nepřítomen, Mareček se ke svému jménu nehlásí, Plha toho Vergilia v originále nikdy nedá, Kroupa bude neúspěšně bít hlavou o mříže, Hujer meteleskum bleskum a Šlajs s Tučkem nikdy nedospějí. Mně bylo mezi zarputile memorujícími pracovníky vždycky skvěle.

Amadeus (1984)

"Kladete příliš velké nároky na královské ucho." Jako zasloužilý kulturní barbar, který se při pouhém vyslovení slova OPERA mění v psychopata, jsem se tomuto snímku dlouho vyhýbal. Po několika přípravných terapeutických sezeních a mobilizaci svých psychických sil, jsem ty tři hodiny přežil snad jen silou vůle. Při operním vřeštění jsem totiž pociťoval potřebu užít nějaké uklidňující pilulky, ale skvělé střety génia se snaživcem mi leccos vynahradily.

Vetřelec (1979)

"Vy nechápete, s čím máte co do činění. Je to dokonalý organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost." Atmosféra nahuštěná k prasknutí i koncentrovaná hrůza z neznámého jsou již jen dávnou vzpomínkou na prehistorickou návštěvu kina. Nemám odvahu se mrknout k vetřelci na další návštěvu, protože se bojím ... moc se bojím, že už ztratil svou sílu a já si ho chci pamatovat takového, jako když na mě poprvé vycenil tesáky.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

"Mrtvola si peníze neužije. Útočit na bitevní stanici může jenom šílenec." Když se přede mnou poprvé rozsvítily světelné meče, tak jsem z toho měl radost jako malý kluk. Možná to bylo tím, že jsem tehdy byl malý kluk, ale to je pouze spekulace. Prostě jsem hned měl rád naivního Luka, praktického Hana, dědu Kenobiho i obě žvatlající plechovky a nesnášel jsem účes princezny Lei. To všechno mi zůstalo až do chvíle, kdy se Epizoda I změnila v Epizodu IV, legenda se změnila ve stroj na peníze a začal jí unikat smysl někam do hyperprostoru.

Vetřelci (1986)

"Možná, že jsi nesledoval poslední události, ale dostali jsme na prdel, kámo." Atmosféra strachu z neviděnýho přerostla ve strach z viděnýho. Tak to mám rád. Za každým rokem totiž klapou hladový čelisti, mariňáci si nemohou stěžovat na nedostatek terčů a troufalá snaha o přežití nápadně připomíná skvělej akční nářez, kterej mě dokáže kdykoli uspokojit. A kdysi v kině jsem se jednou dokonce i leknul. Nekecám. Fakt.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Fantasy knihy nečtu, v cizích světech se necítím moc dobře a ve velkém množství namaskovaných postav se snadno ztrácím, takže se nelze divit, že jsem si desetihodinovou cestu z bodu A do bodu B příliš neužil. Přesto ani na chvíli nepochybuji o velkoleposti viděného, jen na to nejsem ten správný divák.

Leon (1994)

Leon, jako očekávaný potomek Viktora Čističe, si svou cestu na filmové plátno musel najít. Menším překvapením je to, že po této cestě nejde sám, neboť vedle něj, se zarputilým výrazem v tváři, cupitá školu flákající Mathilda, což v součtu dává netradiční, výškově i věkově zcela nesourodý pár. Ačkoli na sobě obvykle nepozoruji sklony k voyerismu, tak do domácnosti této dvojice nakukuji často a rád. Za jediný Bessonův prohřešek považuji skutečnost, že mi director's cut v českém jazyce doposud zdárně uniká a s náhodně viděnou německou verzí jsem měl nepatrné jazykové problémy.

Spalovač mrtvol (1968)

"Nic není v životě jisté. Jenom smrt." Nehodlám zpochybňovat genialitu filmu ani zábavnou ujetost pana Koprfingla, jen jsem se přitom tak nějak nedokázal pobavit. To si radši dám rakvičku s věnečkem (a pak pochopitelně zabiju celou svou rodinu) u něčeho poněkud méně morbidního.

Sedm statečných (1960)

"Já ho chci pohřbít, vy ho chcete pohřbít a kdyby on mohl mluvit, taky by chtěl pohřbít. Tak v čem je problém?" Že by v nějakejch těch bouchačkách v oknech na cestě na hřbitov? To jen tak hádám. Co však vím jistě, je skutečnost, že na širokém plátně kin nikdy nenacválala banda, která by lépe dokázala ochránit zájmy slabejch proti přesile koltů těch ozbrojenejch. Tady někde se v mým mládí formoval smysl pro čest, chlapáctví a suchej humor, což jsou nemoci, kterými trpím dodnes.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

"Banky jsou přece bezpečnější než vlak. Nehejbou se a přitom je jistý, že v nich prachy jsou." To dává smysl, ale já nejsem bankovní lupič, takže tuto informaci nehodlám využít. A asi nevyužiju ani zjištění, že vykrádat banky ve španělštině je takovej problém. Já vlastně nemám rád desperáty, ale kdybych měl být okraden, tak bych byl rád, kdyby to spáchali Butch se Sundancem. Jsou to prostě sympaťáci. A Sundance dokonce není vybíravej. To je mi na něm sympatický. Stačí mu, když žena bude chytrá, pěkná, jemná, milá, něžná, elegantní, příjemná, starostlivá - takovejch je plnej Divokej západ. Tak směle do akce, kluci. Kryju vám záda v Oklahomě, Bolivii i v Austrálii.