Andersenovy pohádky (1968) (seriál)

Zajímavě zpracované pohádky H.CH.Andersena s výbornými hereckými výkony, které ale ocení spíš dospělý než děti. Jinak Andersenovy pohádky jsem nikdy neměl moc rád, patří k jedněm z mála, ke kterým jsem se jako dítě skoro nikdy nevracel. Jou takové ponuré, smutné a příliš dospělácké. A navíc hodně kruté jako např. Děvčátko se zápalky nebo Cínový vojáček. Ale možná právě proto režisérka Jordánová tyto pohádky nezpracovala.

Láska jako trám (1967) (TV film)

Místy trochu nahořklá komedie, kterou František Filip natočil stylem, jakoby se vrátil do předválečných dob a zapoměl přitom na úlitbu bohům. Skvělé herecké výkony vyvažují místy trochu nudný děj, ale to patří vždy k věci. Celkově to vidím na 4*.

Atentát (1964)

Vynikající film zpracovaný téměř jako válečný dokument formou rekonstrukce tehdějších událostí. Jedna z nejslavnějších, ale zároveň i nejtemnějších kapitol českého odboje. Dodnes se vodu spory o smyslu tohoto činu ve světle následně rozpoutaných represálií, které stály tisíce nevinných lidských životů. Režisér nejen stylem, jakým zpracoval historický námět, ale i hereckým obsazením a natáčením na místě skutečných událostí navodil až neuvěřitelně věrohodnou atmosféru toho, co se tehdy odehrálo.

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Jedna z nej českých pohádek, která postupně dobyla srdce všech generací diváků, kteří ji zhlédli. Tato pohádka má vše, co by dobrá pohádka měla mít, od starého krále, přes krásnou princeznu s dobrou chuvou, zlého krále až po dobrého krále, nechybí ani laskavý humor a chvíle napětí a samozřejmě šťastný konec a nakonec zvonec.

Léto s kovbojem (1976)

"...znám všechny krávy v okolí, ale Vás jsem tady ještě neviděl..." předznamenalo tento film jako snímek, na který bude divák rád vzpomínat a vracet se k němu stejně, jako k další spoustě výborných českých komedií. Výborný námět, nesmrtelné hlášky a skvělé herecké výkony zaručují dobrou zábavu, které neváhám dát 5*.

Náš dědek Josef (1976)

Nádherný příběh z typicky moravské vesnice s laskavým humorem a neuvěřitelně svérazným, ale lidským přístupem Dědka Josefa k životu. Zřejmě jedna z životních rolích Bohuš Zíhorského, který v této roli exceloval, a těžko si dokážu představit někoho, kdy by to zahrál lépe. I kvůli němui dávám 5*.

Lidé z metra (1974)

To je ale k podivení, že stavba metra je normalizační látka. Div se světe. To je o filmu skutečně ten nejdůležitější údaj. Jděte k šípku s tou politikou. To si klidně můžete udělat makra o normalizačních snímcích o politických agitkách a pod. a dávat to do obsahu každého filmu natočeného za Bolševika. Ať je tomu jakkoli, tak metro se začelo stavět za Bolševika, tak je samozřejmé, že se za Bolševika o tom natočil i nejeden film. Tento snímek zase není tak špatný, je to celkem slušný průměr. A navíc velmi zajímavý dokument o počátcích stavby metra. Za 3* určitě stojí, takže klidně jdu až na 4.

5 milionů svědků (1965)

Další důkaz, že detektivky jsme kdysi uměli točit líp než dnes, a nejenom detektivky. Pokud se oprostíme od ideologických pohledů a snahy za každou cenu poplivat dobu minulou, tak spousta snímků z této doby má velmi slušnou uměleckou i technickou úroveň a je divácky zajímavá.

Pevnost na Rýně (1962)

Zajímavě zpracovaný námět o nadřazenosti někerých lidí. Vůbec v tom nevidím zákeřný komunistický plivání a uražení západního důstojnickýho sboru, ale prostou realitu dané doby. V americké, ale zejména britské armádě byla po staletí zakořeněná neomezená moc důstojníckého sboru nad kmány. Do důstojníckeho klubu němel obyčejnýá voják ani poddůstojník za žádných okolností přístup, pokud ovšem nebyl zaměstnán jako posluhovač. Obyčejný voják byl prostě jenom potravou pro kanóny. Stejně tomu ale tak bylo i v německé a jiných armádách. Tento snímek je samozřejmě ovlivněn dobou vzniku, ale to v zásadě nesnižuje jeho kvalitu a vypovídací schopnost. hodnotím 3,5.

Vynález zkázy (1958)

Vedle Barona Prášila asi nejlepší trikový snímek Karla Zemana. Román Julesa Verna zpracoval opět vynikajícím způsobem a opět nechal se inspirovat dobovými ilustracemi románové předlohy. Přestože film natočil prakticky s poměrně v té době neznámými herci, nic te neubralo na kvalitě snímku. Naopak geniální režisér dokázal, že když někdo umí, tak umí natočit dobrý film s kýmkoli.