ambron

cinefil

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 28.4.2017  22:46
    Uteč (2017)

Hádaj, kto príde na večeru v šate Wes Cravena. Hororová udalosť roka.

• 7.4.2017  11:07
    Sedmilhářky (TV seriál) (2017)

Tri dôvody nenechať si ujsť seriál: štruktúra rozprávania, dievčatko s playlistom, výkon Nicole Kidmanovej. Ženy, ktoré povstali proti patriarchálnemu kolobehu násilia. Táto šou ma odrovnala.

• 1.12.2016  18:25
    Underworld (2003)

Taká bezzubá upíria jednohubka.

• 31.10.2016  13:09

Je to príbeh o dospievaní, príbeh o láske, kapitalizmus ako nočná mora, komentár k dnešnej mládeži zmiešaný so zbesilou energiou nočného šialenstva. Prehodnotenie amerického sna, kde mládež namiesto moci a postavenia hľadá stabilitu. "We are the saviors!" American Honey je meditatívna, zábavná, srdcervúca divoká jazda a najdôležitejší film mladej generácie posledných rokov.

• 20.10.2016  23:07

Revenant zo Sibíri. Jedny z najúchvatnejších záberov krajiny v histórii kinematografie.

• 19.10.2016  21:16
    Démon (2015)

Festen po Poľsky... kostlivec sa tentoraz derie z bahna minulosti... svadba nebola, bola to len halucinácia!

• 3.10.2016  23:00
    Pokoj (2003)

Darmo, že je to najhorší film, aký kedy vznikol... je to proste zážitok.

• 30.9.2016  23:37
    Neon Demon (2016)

Báthoryčka v Los Angeles. Krása nie je všetko, je to to jediné. Pokrytectvo ako umenie, umenie ako pokrytectvo. Najdesivejší film posledných rokov...

• 26.9.2016  20:28
    Ostrov (1960)

Ostrov - more, voda - zem, noc a deň, žena - muž, brat - brat... kolobeh, dualita... sila Ostrova spočíva v jeho jednoduchosti, v minimalistickom, decentnom prístupe pri zobrazení životného cyklu jednej japonskej rodiny, kde je divák svedkom vizuálne hypnotického portrétu ľudského boja, vytrvalosti a prežitia.

• 6.6.2016  20:13
    Metropolis (1927)

Scéna vytvorenia robota Márie je ohromujúca! Metropolis je veľký film. Veľké filmy sú také, ktoré prebúdzajú v divákovi fantáziu, nechávajú diváka s obrazom po dlhú dobu, vynucujú si rozjímanie o otázkach týkajúcich sa samotnej podstaty života a dosahujú akúsi nesmrteľnosť. Metropolis toto všetko má. Korunovačný klenot filmovej nemej éry,

• 22.2.2016  19:45
    Saulův syn (2015)

"Historická skúsenosť zvnútra nevyzerá ako pohľadnica. Vyzerá ako skutočnosť." Film o holokauste alebo film o hľadaní vykúpenia? Príbeh človeka v príbehu o mašinérii neustáleho pohybu, zaneprázdnenosti, kde nie je priestor na morálku. Desivý príbeh, krásny film.

• 19.2.2016  18:02
    45 let (2015)

Ako sa tešiť z výročia, keď sa ukáže, že celý ten čas ste boli pre toho druhého tá druhá a váš doterajší život bol tak trochu klamstvom? Citlivý prístup Charlotte Ramplingovej, jej emocionálne nuansy dávajú jeden z najpozoruhodnejších hereckých výkonov na obrazovke. Cítite všetko, čo cíti jej Kate...

• 2.11.2015  11:15
    Mládí (2015)

Kdeže film o starcoch pre starcov... toto je film o živote pre všetkých ľudí,

• 29.7.2015  09:43
    Žár (1981)

Leto. Tábor. Les. Jazero. Sprchy. Chatky. Kanoe. Krátke šortky. Vysoké podkolienky. Sex. Deformovaný psycháč. Osemdesiatkový slasher ako vyšitý. Je pravdou, že film vo veľkej miere spolieha na klišé slasherov, ale poúvodná scéna v štýle giallo naznačuje, že si pôjde vlastnou cestou. Tvorcovia dokonale využili atmosféru hlbokých lesov a mladíckej bezstarostnosti letného tábora a legendy, ktorá predznamenáva hrôzostrašný koniec, plný krvi. Burning je platí pre mňa ako jeden z nečakaných hororových skvostov.

• 27.7.2015  20:49
    Pasuggun (2010)

Priateľstvo je zložitá a krehká vec. Každý v ňom nachádza niečo iné, a očakáva niečo iné od druhých. Pasuggun ukazuje jedno takéto priateľstvo. Téma je to známa, ale napriek tomu je film pozoruhodný - predovšetkým spôsobom rozprávania. Cez spomienky dvoch priateľov sa dozvedáme o jednotlivých udalostiach tak, aby rozprávanie nestratilo na plynulosti. Udalosti sú zobrazované z rôznych pohľadov takým spôsobom, aby divákovi neodhalili všetko. Existujú len náznaky príčin rozpadu priateľstva, ale ako mnoho vecí vo filme, neodhaľujú všetko a tak je divák aktívne zapojený do diania. Tomu napomáha aj vysoko realistický štýl snímania (doslova vyoerskou kamerou) a prirodzené výkony predovšetkým trojice hlavných hercov. Aj preto považujem Passuggun za silný, výnimočný film, ktorý je právom v zahraničí chválený kritikou, ako aj divákmi.

• 27.6.2015  20:28

"Dobré filmy prinášajú na otázky odpovede, výborné filmy kladú otázky na premýšľanie."

• 30.3.2015  10:37
    Irina Palm (2007)

"Všetci hovoria, že by pre deti urobili všetko. Ale čo tieto slová skutočne znamenajú?", pýta sa jedna z postáv v tomto nenápadnom filme. Maggie "Irina Palm" jednoduchá, nenápadná žienka pojala tieto slová po svojom a aj za cenu vlastného odporu a posmechu, prekročila vlastný tieň. Aby zachránila. Sam Garbarski priniesol na obraz netradičný príbeh s vtipom a šarmom a ukázal, že skutočný a úprimný cit nás môže zaviesť na najnepravdepodobnejšie a pre mnohých "špinavé" miesta no môže tam aj vzniknúť.

• 10.3.2015  09:16

Ako fanúšika upírskeho žánru ma Wir sind die Nacht absolútne dostal a musím priznať, že aj potešil. Tvorcovia sa umne pohrali s upírskou mytológiou a priniesli živý príbeh o triu dekadentných upírok na čele s "kráľovnou" Louise, ktorá hľadá v behu storočí spriaznenú duš. A práve Loiuse ma zaujala najviac, Nina Hoss ju oživila do živelnej a sexy, no zároveň tajomnej upírky. Sklamaním bolo, že sa tvorcovia viac sústredili na príbeh a postavy a vykreslenie upírskeho sveta bez mužov/upírov v modernej dobe zostalo pozadu. Výborným ťahom bolo, že vo filme nezaznie ani raz slovo upír.. keďže je príbeh tak dobrý a jednoznačný, nie je to ani potrebné.

• 8.3.2015  23:25
    Žízeň (2009)

Antická tragédia po upírsky. Upírska love story po kórejsky. Park je dozaista jedným z najsvojskejších súčasných filmárov, ktorý dokáže známe témy robiť štýlovo a nápadito. Smäd je bizarná, komediálna, tragická, krvavá jazda, ktorá zábavne prepája upírsku mytológiou s antickou tragédiou, pričom diváka dokáže nadchnúť úchvatným vizuálom, nápaditou kamerou a... skvelým Kang-ho Songom. Aj keď to Parkovi trocha "vŕzgalo" v nevyváženosti aktov, svojimi zvratmi a využitím postáv v príbehu ma dokázal Smäd vrátiť do deja. Zábavný a zaujímavý počin, ktorým Park obohatil upírsky žáner.

• 8.3.2015  10:36

Tento v zahraničí dosť oceňovaný film Dovera Koshashviliho prináša trpkosladký pohľad na dohodnuté manželstvá v izraelsko-gruzínskom kultúrnom prostredí. Najviac sa mi na filme páčila práve tá zmena nálad jednotlivých aktov - prvý o pytačkách sa nesie v uvoľnenom duchu a ponúka nejeden vtipný moment. V druhom akte, aj keď nepostráda humor, badať zmenu nálady, vzťah medzi milencami je ukazovaný v iskrivom eroticko/romantickom tóne... aby sa nálada v treťom akte otočila o tristosemdesiat stupňov a zostala len trpká pachuť z epilógu. Neskorá svadba tak umne komentuje absurditu dohodnutých manželstiev, ale tiež postavenie muža a ženy v tejto spoločnosti.

• 3.3.2015  10:57

"Vojna nie je dobrodružstvo." Neuveriteľné, že v dobe, keď sa vojna a služba k vlasti považovala za najväčšiu cnosť, vznikol tento umný protivojnový film... Vo filme nie je prezentované žiadne hrdinstvo, spolu s hrdinom prežívame len špinu, hlad, smrť a čistý chaos vojny. Príbeh je tvorený vlastne štyrmi časťami, ktoré mu dodávajú osobitnú náladu... počiatočne nadšenie hrdinu, vystrieda vytriezvenie, zúfalstvo a zakončí apatia... ale divák nedostáva žiadne kázanie, len na základe skúsenosti hrdinu čistý emocionálny zážitok. Samozrejme, že filmu sa dá vytknúť nemnoho vecí, predovšetkým niektoré teatrálne situácie, či vystúpenia hercov, ale netreba zabúdať, v akej dobe vznikol film. Aj napriek tomuto nedostatku dokázal režisér Milestone priniesť na plátno významný anitvojnový, protinacionalistický film, ktorý považujem za jeden z najlepších v tomto žánri.

• 28.1.2015  20:52
    71 (2014)

"Si pre nich len kus mäsa." Dá sa povedať, že táto veta sa stáva univerzálnou myšlienkou celého príbehu. Mladý nováčik z radov britských vojakov sa na svojej prvej misii v nebezpečných uliciach rozdeleného Belfastu oddeľuje od svojej jednotky, čím sa dostáva na odyseu za záchranou holej kože, ale aj vytriezvenia z vojnovej mašinérie. Prevažne televízny režisér Demange priniesol vo svojom celovečernom debute napínavý, temný thriller, ktorý diváka drží po celý dej vo zveráku a len ťažko púšťa. Jack O'Connell opäť ukázal svoju hereckú univerzálnosť, no nemenej pozadu zostávajú aj mladí herci vo vedľajších roliach. Aj napriek niektorým nedostatkom ( rozprávanie príbehu, nejednoznačné politicko - morálne posolstvo) je sedemdesiatjednotka prekvapivo pozoruhodný filmový počin.

• 22.1.2015  18:30
    Leviatan (2014)

Človek je najnebezpečnejšie zviera...

• 29.12.2014  18:17
    Zmizelá (2014)

...z eseje Richarda Kellyho "Gone Girl nie je o pitvaní manželstva, je o pitvaní chamtivosti a narcizmu ako hnacej motivácie psychopatie v rámci hrozného, bezbožného manželstva!"

• 27.11.2014  15:33

Zaujímavý a pre diváka atraktívny námet si tentoraz vybral majster atmosféry Tourneur. Za podmanivého zvuku tamtamov preniesol diváka na exotický výlet za podivným antickým príbehom, trocha poznačený Janou Eyrovou, rozprávajúci o šialenstve, utrpení... a láske. Majstrovské využitie svetla a tieňov dodáva príbehu podivne krásnu atmosféru, obrazy, pôsobiac do najhlbších zákutí našich myslí sa zarezávajú do mozgu (k vrcholom patrí scéna, keď Jessica prechádza trstinovým poľom a jej dlhé biele šaty vejú vo vetre). Svojský zombie film, ktorý má svoje popredné miesto v tomto podžánri.

• 17.11.2014  15:31
    Babadook (2014)

Zavrite si svoj smútok do najtemnejšieho kúta v dome.

• 7.11.2014  11:46
    Interstellar (2014)

Film desaťročia!

• 25.9.2014  21:07

Žánrovka, ktorá nenadchne, no ani neurazí. Najviac bola silná prvá a posledná tretina a niektoré momenty ma dokázali pohltiť a rozcitlivieť moje cynické ja :-) Veľký podiel na tom, že ma to bavilo má Chloe a jej naturalistický výkon je veľkou ozdobou filmu.... rastie nám z nej hviezda. Zostaň so mnou tak nevybočuje z radu romantických drám pre náctiletých, manipuluje s divákovými citmi, no miestami dokáže silno zasiahnuť.

• 19.9.2014  22:59

Po dlhšej dobe je Labyrint: Útek film, pri ktorom neviem, ako ho zhodnotiť. Možno je to tým, že adaptácie príbehov o dystopickej spoločnosti, kde sú hlavnými hrdinami tínedžeri sa točia každým rokom a jednoducho sa táto téma stáva pre publikum presýtenou. S určitosťou viem povedať, že Labyrint ponúka uveriteľný temný dystopický svet a sympatické herecké výkony, kde vyčnieva hviezda úspešného seriálu pre mladých Teen Wolf Dylan O´Brien. Horšie je to už s príbehom, kde sa nešetrilo klišé situáciami a ani akcia nepatrí k prednostiam filmu, pretože súboje pôsobia neprehľadne a zmätočne. Labyrint: Útek teda hodnotím priemerne, ale pre fanúšikov žánru určite stojí za pozretie,

• 9.9.2014  20:24
    Mumie (1932)

Kamenný výraz, hypnotické oči, strnulý postoj.... a láska pretrvávajúca stáročia. Freund zvečnil tento klasický hrôzostrašný príbeh o večnej láske dôstojne a aj keď v tejto dobe dokáže vystrašiť len málokoho, filmu nemožno uprieť znepokojivú atmosféru vyšperkovanú desivo presným výkonom Karloffa. Hororová klasika, ktorá pretrvá stáročia ako láska Imhotepa.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6