Baron Prášil (1961)

Už od začátku mě zcela pohltilo výtvarné zpracování, dostala mě jak už měsíční romantika a tajuplnost, tak exotická vůně orientu. Umělecké nápady jsou naprosto bezkonkurenční, nejlepší pasáž však pro mě představuje pobyt v útrobách obří velryby a také pověstný let na dělové kouli. Nebýt trošku rozbředlého děje a kostnatého výkonu R. Jelínka dal bych plný počet i tak však tento film musí okouzlit každého.

Truman Show (1998)

Až mrazivě hrůzná vize kam až může zajít dnešní televize. Skoro jsem až začal rozebírat svůj život, jestli náhodou nejsem ten samý případ, nakonec jsem usoudil, že asi ne, ale přesto už odteď nebudu nikomu věřit jako předtím.

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1967)

Jedna z klasik českých parodií, která si přesně zachovala atmosféru špionážních akcí a i přes řídký a někdy zdlouhavý děj působila příjemně a přesně postihla aspekty žánru a závěrečně klání na bazéně spolu s femme fatale K. Fialovou rozhodlo mé váhání mezi *** a ****.

Choking Hazard (2004)

Velmi zajímavý rozjezd, pak solidní akční parodie a na konci jen zmatek a překombinovanost. Filmu nelze upřít jeho všudypřítomnou svěžest a nový vítr v české kinematografii, ale stále jde jen o nevyváženou parodii, která šla udělat lépe a v některých ohledech i odvážněji. Ale kdyby vznikla dvojka, neváhal bych jí shlédnout taky, tenhle žánr miluju béz ohledu na kvalitu.

Svědomí (1948)

Film, který je pro mě naprostým zjevením v době, kdy milostné kýče a lidové veselohry prudce přešly na tendenční a budova- telskou notu. Film je výborným důkazem (stejně jako Daleká cesta či Krakatit) toho, kam mohla česká kinematografie směřovat, nebýt katastrofálního zlomu r. 1948. Výborně a moderně natočno, skvostné herecké výkony, z nichž mě však nejvíce zaujal představitel malého syna, který naprosto přesvědčivě hraje svou psychicky těžkou roli, a také mladičká Irena Kačírková, která ukázala obě tváře své postavy od dívky pro- žívající lásku na první pohled k ješitné potvoře. Prostě jeden z klenotů naší kinematografie, který byl neprávem zapomenut.

Padlé ženy (2002)

Dosti šokující a sirový snímek, který sice opakuje už dosti ohrané téma, ale velmi kvalitní zpracování, výborné herecké výkony a atmosféra naprosté beznaděje film dělají vysoce nadprůměrným. Akorát trochu skřípala psychická stránka hlavních představitelek, nepochopil jsem náhlé skoky ve vývoji jejich osobnosti. Postupem děje se mi hodně odcizily. Jinak nemám co jiného k namítnutí i když tento snímek nesrazí z trůnu pro mě vděčnější Requiem pro panenku.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Po dlouhé době opravdu zajímavá komedie, která dokáže výborně pobavit a divák jen kroutí hlavou, nad tím, že se tohle skutečně dělo. Sledovat mladičkého podvodníka a jeho ztřeštěné nápady prostě ani chvíli nenudí!

Účastníci zájezdu (2006)

Po dlouhé době přišla do kin inteligentní, vtipná a nápaditá komedie plná skvělých herců a trefných situacích, ve kterých se snad vidí každý, kdo byl jednou na podobném zájezdu k moři. Výtečnou A. Polívkovou a J. Štěpánkovou jsem si ihned zamiloval a krásné záběry, podbarvené klidnou hudbou mě opravdu přenesly někam daleko do teplých krajů. Jednoznačně nejlepší Vieweghovská adaptace a J. Vejdělek je dalším velkým objevem českého filmu.

Valerie a týden divů (1970)

Čekal jsem vizuálně skvostný film s mírně erotickým a hororvým nádechem a příslovečnou nesrozumitelností 60. let, ale výsledek všechny představy překonal. E. Krumbachová vytvořila tak nádherný a snový svět plný přepychových obrazů a obrazových narážek, které s ostatními prvky dělají z filmu výtečně ucelené dílo, což tak zpočátku vůbec nevypadalo. Spolu s lahodnou hudbou a éterickou Schallerovou je tento snímek doslova skvostem naší kinema- tografie, který svou jedinečností nenachází konkurenta. Jireš ve svém posledním výrazně nadprůměrném opusu dokázal tak výstižně a originálně ztvárnit svět dospívající dívky (s pomocí nezvalovy předlohy), na kterou působí depresivní prostředí samoty a upjaté výchovy, která jen čeká na konečné vysvobození, kdy se její temně laděné okolí rozzáří do jasných barev a nekonečného tance. A ty neherecké výkony pro mě výrazně pomohly celkové atmosféře a působily mnohdy až příjemně mrazivě.

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál)

Po druhé řadě musím jít s hodnocením ještě níže, jelikož kvalita a neustále opakování toho samého mě donutily přestat se na seriál dívat. Před odpadem Ordinace zachraňuje už jen to, že jsou tu stále ještě VKVéčka