• Pohádka

„Pane, vy jste vdova!“ (1970)

Perla mezi českými komediemi. Jedna z poslední komedií uvolněných let 60. Tato bláznivá taškařice je tak neskutečně vtipná, že ji osobně považuji za jednu z nejzdařilejších českých komedií vůbec. Mnohé hlášky u nás doslova zdomácněly a výkony herců jsou naprosto fenomenální. Film se doslova hemží karikaturami snad všech lidských povah a vlastností a situace, do kterých se dostávají, jsou tak absurdní, že celý film vyznívá doslova jako fraška. Trochu mi to připomnělo Starého dobrého Goldoniho. Ve filmu se to hemží záměnami, nedorozuměními a prohazováním herců z role do role. Bravo Vorlíčku.

On je žena! (2005) (seriál) odpad!

Tak to dopadá,když jeden starý kmet neví,kdy má přestat a herci se nezajímají, do jak fekálního projektu lezou. Dokonalá ukázka naší porevoluční tvorby. Nejvíce mně dojala hermafroditní Agáta. Brrr.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Pokud bych si měl vybrat nejkrásnější českou pohádku, bude to určitě tato. Nic pěknějšího u nás nikdy nevzniklo a bohužel dlouho nevznikne. Vorlíček ve své hvězdné éře prostě uměl točit. Libuška je nádherná - opravdová princezna. Všechny postavy jsou tak plastické, tak barvité. Nenajdete tu ani jedinou scénu, ani jediný střih, který by sem nepatřil (staré osvědčené Vorlíčkovské krédo). Svobodova hudba je úchvatná (ani ten Kája mi tu paradoxně nevadí). A ta zima. Ach. Kolik pohádek je točených v zimním hávu? Tady k popelce to dokonale sedí. Andělská čistota na sněhovém pozadí. No prostě taková popelka se dá natočit jen jednou za život,

Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (2003) (seriál)

Když jsem to sledoval, říkal jsem si. Bože, tohle připomíná Esmeraldu. To bude nějaký omyl. Ne ne panáčci. Žádný omyl. Tohle byl první pilot dnes tolik populárních českých telenovel. Kdybychom od toho tehdy všichni sborně utekli, tak jsme dneska nemuseli sledovat ty sračky, co se na nás valí. Chyba.

Četnické humoresky (2001) (seriál)

Moskalyk se po letech vrátil k žánru historické detektivky a prokázal, že od dob, kdy natočil Dobrodružství kriminalistiky, se nic podstatného nezměnilo. Tohle je další skvost do sbírky české televizní tvorby. Postavy jsou opět precizně vybrané, samotný děj je chytlavý, prostředí první republiky navíc stále velice táhne (vzpomeňte na radu Vacátka). Možná ta nostalgie překryla několik drobných vad na kráse. Třeba to, že kamera, výprava a hudba opravdu dosahují jen televizní kvality, nebo sem tam se vyskytující některé neherecké figurky ve vedlejších rolích. Tohle je ovšem hodnocení seriálu do momentu odchodu pana Moskalyka. Taky do podle mě mělo skončit. To, co bylo natočeno po té, je o několik řádů horší brak, na který, pokud si nechcete kazit dojem, rozhodně nekoukejte. Zápletky a dějová linie jsou tak dětinsky pitomé, že to snad ani vypovědět nejde. Poslední díly klesají přesně do toho bahna, ve kterém se česká seriálová tvorba posledních let plácá. Proto o hvězdu méně. A kdybych měl hodnotit jen to, co spáchala paní Moskalyková, pak by to bylo maximálně na jednu hvězdu.

Dobrodružství kriminalistiky (1989) (seriál)

Určitě jeden z nejpovedenějších seriálů, jaké kdy u nás vznikly. Důkazem je, že ani po tolika letech se to televize nebojí reprízovat v prime time. Doře zahrané, dobře napsané, výprava špičková a hudba ještě o stupínek výš. Když nad tím tak přemýšlím, on to ani seriál nebyl. Byla to spíš minisérie samostatných filmů.

O poklad Anežky České (1993) (pořad)

Miloval jsem jako dítě hrady a zámky. A měl jsem rád (a dodnes mám) Marka Ebena, který se tyčí nad dnešními moderátory jako mohykán - asi proto ho do telky moc nedávají. Tenhle pořad jsem měl fakt moc rád. Samotná soutěž byla o ničem. Ale vše kolem jsem hltal. Jak moderátory, tak i prostředí, ve kterém se soutěž odehrávala. Dnes po letech musím hodnocení ubrat. Protože to, co by se tu mělo hodnotit, je soutěž samotná. A ty byla fakt dost trapná.

Policajti z předměstí (1999) (seriál) odpad!

Tento pořad budou jednou dětem ve školách pouštět jako studijní materiál o tom, kterak zdegenerovala předchozí civilizace.

Mr. GS (2008) (pořad) odpad!

Pokus TV NOVA natočit něco na způsob talk show podle jejich gusta. No jak jinak to mohlo dopadnout. Toto je příklad nekonečné slovní masturbace dvou šašků. Pořad, ve kterém dva "moderátoři"i zvou do studia hosty, aby je pak nepustili ke slovu a vzájemně se překřikovali a uráželi. Má to být asi vtipné, ale není to ani odporné. Je to nudné, protože sledovat Genzera se Suchánkem, jak se překřikují tak, že člověk v podstatě nemá šanci chytit nit, je prostě o ničem.

Talkshow Jana Saudka (2009) (pořad) odpad!

A netočí ten Nouzák náhodou i Politickou střelnici? Točí! No jo, tak to je vše jasné. Nomen ohmen.