• Pohádka

Prostřeno! (2010) (pořad)

Dokonalá ukázka toho,že Češi jsou národ dosti schizofrenní. Jedna polovina je odchovaná blafy a chlemtami školních jídelen a když jim na talíř předložíte něco originálního, ani pomalu neví, jak to jíst. Druhá polovina jsou ubozí maloměšťáčtí snobi, kteří jsou na tom podobně, ale nic jim není po chuti a nezmohou se na víc, než na to, aby všechny kolem sebe uráželi a nad všechny se povyšovali. Závěrem pak je tu ještě skupina tzv. VIP, čili lidí,kteří nejsou ničím zajímaví a výjimeční, snad jen tím, že jsou jich plné noviny a snaží se tvářit jako někdo, kdo v životě cosi dokázal. Nicméně dodnes netuším, co.

Návrat do budoucnosti (1985)

"Tak mi řekni, hochu z budoucnosti, kdo je prezident v roce 1985?" - "Ronald Regan." - "Cože, ten herec." Tohle je tedy skvost mezi díly let 80. Opravdu srdeční záležitost. Ani nejsem schopen říct, který z těch tří dílů je nejlepší. Tady se ukázalo, že rčení o nastavované kaši nemusí vždy platit. Naopak. Samotné nosné téma, tedy cestování v čase, je moje velice oblíbené. Navíc setkávání se různých generací je téma, které si přímo říká o ztvárnění podobným způsobem. Obsazení hlavních hrdinů se Zemekisovi dokonale povedlo. Charismatický i když mírně potrhlý doktor (Christopher Lloyd), který miluje dokonalé modely a různá hejblátka a nesmyslná šoupátka až sestrojí něco, co funguje - stroj času. Jeho přítel, typický americký puboš 80. let ( Michael J. Fox), který se na cestu v čase vydá. Ve všech časech zlý a zákeřný Thomas F. Wilson a mohly bych pokračovat.

Hamouni (1994)

Příjemná lehká komedie. Pokud od toho víc nečekáte, budete mile překvapeni. Moralizování až na závěr, jinak plné příjemných nenucených gagů a vtipných situací. Fox mi ovšem přišel dost nevýrazný a nejméně vtipný.

Statečné srdce (1995)

Skotský Juraj Jánošík. Stejně kýčovitý a plný klišé. Film, který se ve Skotsku vysílá v telce každé vánoce. Aby si Skoti uvědomili, jací jsou ti Angláni imperiální hrdlořezi. Protože Skoty docela znám, tak vím, jak tohle žerou. Bohužel. Netvrdím, že se mi to nelíbilo. Ve své době to byl šlágr jak vrata. Opravdu temný středověk, špinavý a krvavý. Bitevní scény byly na tehdejší dobu monstrózní a výprava tohohle filmu mně bere do dneška. Nicméně nemám rád nacionální agitky. A tomuhle filmu to čouhá, jak sláma z bot. Takový starší brácha Patriota. Jenže to neustálé omíláni svobody, rovnosti a podobných srágorovin možná fungovalo v 18. století, nicméně ani na sekundu nevěřím, že taková slova znal nebo používal skutečný William Wallace.

Denik Ostravaka (2007) (pořad) odpad!

Blbina, kde pražští herci deklamují velepopulární blog a snaží se obecnou češtinou mluvit po ostravsky. Humus, trapnost a vlezlost z toho doslova čiší. Televize zabila velice povedený Denik Osravaka.

Hra o trůny (2011) (seriál)

bacha, obsahuje SPOILERY. Od časů, kdy jsem poprvé otevřel Tolkienova Hobita se ze mně stal milovník fantasy. Možná je to i mou náklonností k historii. Poslední dobou se mi ale zdálo, že nejen knižní, ale i filmový žánr fantasy je doslova zaplevelen brakem, kýčem a nudným stereotypem. Jako by už nebylo možné nic vymyslet. A pak přišel Martin se svou ságou Ledu a Ohně a HBO, která jeho dílo přivedla do vizuální dokonalosti. Protože seriál je dokonalou vizuální freskou jeho knihy, neubráním se recenzi obého - knihy i seriálu. Na úvod je třeba říci, že něco takového tu snad ještě nebylo. Je to tak revoluční, jako ve své době LOTR. Tento fnatasy svět vlastně ani není fantasy. Nejsou tu kouzelníci, příšery, nemrtví (když tedy pominu Jiné). Je to spíš chmurná vize pozdně feudální společnosti. Tak nějak si představuji průběh Stoleté války ve Francii. Slaboduší králové i čestní rytíři, podlí rádci, násilničtí piráti. Chybí tu heroické činy udatných reků, chybí tu vítězství dobra nad zlem. naopak zlí často vítězí a dobří jsou vražděni. Hlavní hrdinové jsou intrikáni, pleticháři, lháři a podvodníci, nebo naopak malé děti, prostitutky, prostí lidé na okraji společnosti. Seriál vlastně nemá žádné hlavní hrdiny. Všechny postavy jsou totiž rovnocenné, naprosto bravurně propracované, jejich charaktery jsou čitelné, jasné, dokonale vymezené. A pak, po té obrovské námaze je ztvárnit a dát jim jasné kontury a kdy je začnete mít rádi, jsou zcela samozřejmě a bez mrknutí oka odstaveni či dokonce po podlé zradě krvavě zmasakrováni. Možná proto zde ústřední postavy chybí. Všechny jsou totiž postupně vyvražděny. Není to ale na škodu věci, spíš naopak. Dává to ději nepředvídatelný vývoj a jen to podtrhuje jeho plastičnost a barvitost. Z díly HBO pak vyšlo naprosto dokonalé vizuální zpracování. Na tomhle díle snad není nic, co by stálo za významnější kritiku. Výprava je naprosto bombastická, ztvárnění je brutálně naturalistické plné krve a sexu. Přesto nejde o tuctový brak, ale vyznívá to velice realisticky. Ono to v tom středověku takto bylo, víme. Hudba je strhující a kamera, střih, vše je dokonale propracované. Sand se ani nechce věřit, že toto je tv produkce. Jinak taková poznámka k tomu sexu, nad kterým se tu tolik lidí pohoršuje. Já jsem nezaznamenal nějaké enormní množství pornoscén. Ale možná, že se ti, kteří tady hovoří o tom, že ten film je založen na sexu a jak je to strašné, nejsou schopni přes občasné erotické scény soustředit na cokoliv jiného. Jo jo nejvíce sexem posedlí bývají ti největší puritáni.

Což takhle dát si špenát (1977)

Další crazy sci-fi komedie z dílny Vorlíčka. O stupeň horší, než excelentní Pane vy jste vdova. Ono je problém natočit dvakrát totéž téma. Projevuje se to například v dosti značné frekvenci nudných a nezajímavých scének a nedotažených gagů. Ovšem hlavně díky úžasné Ivě Janžurové a duu Sovák - Menšík je i tato komedie nestárnoucí klasikou.

Jak se budí princezny (1977)

Vorlíček zpracoval dvě nejkrásnější české pohádky. Popelku a Šípkovu Růženku a obě na výbornou. Tedy Popelka se povedla mnohem lépe, ale i tahle trochu neprávem opomíjená pohádka je skvělá. Hlavně věčně hladový Menšík je excelentní.

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974)

Hanzlík je uvědomělý budovatelský asanátor. Podobné typy tehdy zaslepeně likvidovali krásná centra českých měst a naháněli lidi do paneláků. Docela jsem si přál, aby ho ti vodníci utopili. Nevyšlo, škoda. A ten budovatelský závěr. Navíc netuším, proč je to komedie, když k smíchu tam toho bylo pomálu. Spíš k pláči.

Dívka na koštěti (1971)

Saxanu tady všichni opěvují a já bych taky rád, ale nemohu. Tuhle pohádku jsem nikdy moc neměl rád a ani nejsem schopen přesně říct proč. Možná proto, že nemám rád Černockou, možná proto, že samotná postavy Saxany mně nikdy nepřesvědčila, abych jí fandil. A o hereckých výkonech ostatních protagonistů raději pomlčím.