• Pohádka

Zapomenuté světlo (1996)

Tenhle film mám rád. Mám ho moc rád. Michálek patřil v 90. letech ke světlým výjimkám mezi českými tvůrci a náleží mu velký dík za to, že dokázal svými filmy oživit jinak příšernou tvorbu porevolučně-privatiračních sraček. Jeho filmy plné nefalšované české poetičnosti a hořké ironie jsou jako balzám na duši. Ať už jde Zapomenuté světlo, Sekala či Babí léto. Bolek Polívka a Veronika Žilková jsou tu doslova famózní. Absolutně nechápu, proč se tak kvalitní herci s tak výrazným a přesvědčivým talentem zahazují v podřadných slátaninách jako je Tele Tele nebo ROMing. Tohle byl prostě jejich debut. Zapomenuté světlo je velice silný příběh o obyčejných lidech v nenormální době. Lidech, kteří si ani tváří v tvář molochu normalizačního totálstátu a jeho poskokům dokázali zachovat krapet lidské slušnosti, víry a naděje na svůj mikrosvět. Neznám lepší a sugestivnější fresku smutných 80.let. Dokonalé filmařské řemeslo, naprosto přesně laděná hudba, přímý a pravdivý scénář. Myslím si, že v české porevoluční tvorbě bychom našli jen velice málo srovnatelných filmů.

Eliška má ráda divočinu (1999) odpad!

Tenhle film musíte vidět až po té, co si šluknete špeka nebo sjedete lajnu. Pak se naladíte na stejnou notu jako tvůrci. To ale bohužel v příbalovém letáku zapomněli uvést. Asi proto tolik negativních hodnocení. Nezávidím tomu, kdo psal na CSFD obsah tohoto filmu. To chce asi hodně fantazie.

Počátek (2010)

Tenhle film jsem musel vidět několikrát, abych ho byl schopen hodnotit. Po prvním shlédnutí toho bylo prostě moc. Člověk v bdělém stavu asi opravdu využívá jen nepatrnou část svého mozku a především fantazie. Teď ale mohu přistoupit k zhodnocení něčeho, co jsem konečně pochopil, plně docenil a proniknul do všech zákoutí. Tedy Počátek je film, jaký tady dlouho nebyl a asi dlouho nebude. Námět jako by zavání matrixovskou stopou prolínání několika světů. Jenže Nolan se tady dokázal držet v mezích reality a nesklouznul k sci-fi. Navíc ty vrstvy nejsou dvě, ani tři. Je jich nespočetně a mezi všemi příběh proplouvá s takovou lehkostí a samozřejmostí, že se až nechce věřit, že tohle mohl někdo vymyslet a natočit. Pořád jsem v tom hledal nějakou logickou botu, nesrovnalost. Tohle přece není možné, aby všechno do sebe tak zapadalo. Ale ona tam žádná bota není. A v tom je genialita celého díla. Navíc vás děj v každém novém záběru dokáže něčím novým překvapit. Tady je námětů na několik kvalitních filmů. Herci dokonale zapadají do rolí. Omlouvám se DiCapriovi, že jsem ho kdysi považoval za hezoučkého seladona. Tohle je jedna z jeho životních úloh. Hudba a střih neskutečně sugestivně ladí. Kamera je famózní. Nedokážu si představit, co s ní musel kameraman dělat, aby to natočil. Absolutně nezávidím skriptce, tohle musel dělat tým lidí. No dalo by se pokračovat. Na závěr snad jen jedna poznámečka, která se tu již několikrát opakovala. Celý film jsem zíral s otevřenými ústy a ani si neuvědomil, že už je konec.

Jak ukrást Dagmaru (2001) odpad!

Netuším, jestli to ZLO pramení ze Soukupa samotného, nebo je za tím Nova. Fakt je, že od doby, kdy vznikl tenhle smrtící koktejl (Soukup-Nova) to jde s oběma z kopce. A obětí je český národ, kterému je v pravidelných dávkách vyplachován mozek takovýmito ohavnostmi. Už samotné obsazení herci (spíš amatéry) odrazuje, protože Sypal je symbolem odpudivého pitvořícího se blba a Martincová neumí hrát vůbec. Zápletka se vymyká jakémukoliv zdravému rozumu. Ale možná to tak Soukup chtěl. Nechápu, kde se vzalo těch 8%. Lidi, vy snad znáte něco ještě horšího?

Byl jednou jeden polda II - Major Maisner opět zasahuje! (1997) odpad!

Meisner je infantilní primitiv, Kuře bezmozek, Kudláková nadržená hajtra, Boženka naivní slepička, Hrubec vylízaná gorila. Mám pokračovat? Asi se nenajde druhý takový film, který by byl přehlídkou takových odporných kreatur. V tomhle panoptiku se nikdo nechová jako normální člověk. Tomu odpovídá i scénář, který je šitý na míru přesně takovým primitivům, kteří se ve filmu objevují.

Babel (2006)

Babel je příběh o globálním světě, o globální komunikaci. Je to ale bohužel příběh o stále více polarizovaném světě, kde komunikace nefunguje. Kde lidé spolu nedokáží hovořit, byť hovořím týmž jazykem. Došlo mi to při jeho sledování – Babylon. Vše, co by se dalo napsat, tady bylo již řečeno. Pitta jsem kdysi neměl moc rád, ale od doby, co jsem ho viděl v Sedm je to stále lepší a lepší. A tady skutečně zazářil jako člověk, který dokáže diváka strhnout a přesvědčit. Nicméně bylo by asi chybou považovat ho za hlavní postavu. Podle mého film vlastně hlavního hrdinu nemá, což je ale patrně záměr tvůrců a ten se jim vyvedl. Ani část věnována Japonsku mi nepřijde tak násilná, jak mnozí tvrdí. I tady je patrná provázanost s nosnou dějovou linií podobně jako příběh mexické chůvy. Na 100% to sice není, film má drobné mouchy a nelogičnosti, ale rozhodně je to jeden z nejsilnějších příběhů, jaké jsem za dlouho viděl.

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Angelinu nemám rád, protože prostě neumí hrát a připadá mi, že na ní je umělé snad všechno včetně rtů a očí. Ale i kdybych odhlédl od této drobnosti, je film velice velice slabým béčkem. Zápletka, která jediná je na filmu zajímavá, je vykrádačka velice pěkného téměř už klasického filmu Válka Roseových. Zbytek jsou jen trapné akční scény z béčkových filmů, kde ani tak nejde o to, co postavy dělají nebo říkají, ale kolik toho rozbijí a zničí a hlavně kolik kvérů dokáží vystřídat během co nejkratší doby. Ty dvě hvězdičky dávám za hudbu a kameru, které mi přišly až neskutečně kvalitní vzhledem ke zbytku filmu. Jinak podle mnohých komentářů je to vtipný film. Nevím, viděl jsem ho asi třikrát a vtip jsem tam nezaregistroval ani jediný. Nezachrání to ani dialogy hlavních protagonistů. Ty jsou umělejší než Angelininy prsa.

Dallas (1978) (seriál)

Stará dobrá nostalgie. První telenovela, která zasáhla naši porevoluční zemičku. S odstupem času musím uznat, že mé tehdejší nadšení pramenilo patrně z mladické neznalosti, naivity a také z toho, že po letech prefabrikované kolektivistické zábavy tu bylo něco nového, originálního, zápaďáckého. Ovšem v porovnání se srágorovinami, kterými nás zasypaly televize v dalších letech (mám na mysli latinskoamerické a české telenovely), byl Dallas vrcholem filmařského i hereckého umění. Seriál ovšem trpí stejnými neduhy jako jeho telenoveláčtí sourozenci - statická kamera, univerzální unylá hudba, naprosto nepřirozené kotrmelce ve scénáři. Ovšem ve srovnání s nimi tu herci skutečně hrají (J.R. se stal svého času legendou) a dialogy nevypadají, jako by je někdo deklamoval ze čtecího zařízení. Dokonce i výprava a dramaturgie je na v celku slušné úrovni.

Městečko South Park (1997) (seriál)

Ne ne ne já věděl, že na to nemám koukat. No, pokud někdo za vtipné hlášky považuje neustále opakování slov jako je "anální otvor, prostitutka, ženský pohlavní orgán, mužský pohlavní orgán, toaleta" je to jeho věc a já mu to neberu. Taky bych rád poukázal na jeden aktuální společenský problém, a tím je stále rostoucí míra vulgarity. Možná by k jeho řešení pomohlo i to, aby se takovéto filmy netočily. Jedna hvězda za v celku originální animaci.

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008)

Z celého filmu mi v mysli utkvěly jen dvě věci. Nechutně oplzlé kecy Kubovy kozy (závan zoofílie) a neskutečně monstrózní prsa dívky Mácy. Takže název Kozí příběh lze chápat dvojsmyslně, což byl možná záměr. Jinak je film plný přitroublého žvanění a hospodských scén III. cenové, ze kterých si ani při nejlepší vůli nedokážu vybavit nic, co by mně zaujalo. Nelze se ubránit dojmu, že jak scénář, tak finální provedení má na starosti partička zkouřených nadržených IT. A ono avízované neotřelé výtvarné pojetí je prezentováno naprosto strašnou karikaturní grafikou a totálně rozjetým a rozmazaným pozadím - zejména, když se tu něco pohybuje.