• Western

Dům na konci ulice (2012)

Tolik omývaná snaha vytvořit tu správnou atmosféru a napětí. Stejná práce z kamerou. A samozřejmě se tu nachází i policajt idiot. Tady u toho se člověk nemůže bát. Není tu ani příležitost se leknout. A já ani jiného nečekal. Film s oblíbenkyní, ještě k tomu v džínách a bílém tílku. Splněno. Větší tempo a zkusit vyprávět příběh trochu jinak, mohlo by to být dobré, jelikož jsem byl na konci mile překvapen. 50 %

Přestřelka u O.K. Corralu (1957)

Příběh obeznamující diváka událostmi, jež zapříčinily vzniku asi nejpodivnějšího přátelství Divokého západu. Zubaře zabijáka se slavným šerifem. Vyustící až k nejslavněvnější přestřelce té doby. Jenže pozvolné budování hutnější atmosféry a napětí tu neplatí. Přesto film nenudí. U samotné přestřelky jsem jen čekal více podobností se známými fakty. Western táhne hlavně skvělé, ústřední, herecké duo Lancaster a Douglas.

Cesta do pravěku (1955)

Promítat povinně všem prvňáčkům při nástupu do školy. Naučná cesta za poznáním nemusí být jen nudná, nýbrž dobrodružná, zábavna a napínavá. Mistrovské dílo Karla Zemana plné hezkých triků. Souboj dvou obřích ještěrů je úžasný. Jurský Park předběhl dobu. Cesta do pravěku předběhla Jurský park.

Sám doma (1990)

Stále, i po tolika letech, fungující, zábavná Vánoční komedie. Malí Kevin vs. dva idioti-zloději. Samotná vloupačka už není taková jízda jako mi kdysi přišla. Na kvalitě to však neubírá. Škoda toho hnusnýho pavouka. Dřívější jistota Vánočního vysílacího času našich televizí.

S čerty nejsou žerty (1984)

Zlato Československých pohádek. Bezkonkurenčně nejlepší peklo co jsem kdy viděl, nahánějící hrůzu ještě dnes. S neotravnými, neupištěnými čerty, kterým šéfuje skvělý Lucifer. Dvojka Dlouhý, Vetchý též nemá chybu. Do toho všeho odporní záporáci. A vůbec vše krásně zahrané. Výborná hudba. Dobré efekty. Zábava, a vtipné hlášky. Poučení. "Když se kolem sebe rozhlédneme. Vidíme, že ještě dneska spoustě lidem peklo chybí."

Nepřítel před branami (2001)

Dobrý válečný film, s tou správnou hutnou atmosférou a hlavně výbornou romantickou linií, která tu válečnou s lehkostí převyšuje. Jude Law je sympatický voják, mající mocného a zkušenějšího nepřítele. Rachel Weisz je krásná a vzdělaná. To správné koření a napětí do milostné zápletky přidává třetí zůčastněný Joseph Fiennes. Ed Harris ani nemusí moc mluvit, ten si vystačí jen s pohledem a stojí to za to. Krásná hudba samozřejmostí.

Kmotr (1972)

Velké filmové dílo jehož shlédnutím nic nezkazíte. Pro mne však občas trochu vleklé. Zejména Italská pasáž, ač velice romantická, se v tomhle filmu vůbec nemusí vyskytovat. A dále už pouze superlativy. Nádherná hudba. Božský Marlon Brando jehož projev mě doslova přikoval k filmu. Spoustu výborných scén a jeden z nejlepších filmových konců co jsem viděl. Posledních cca 20 minut je opravdu mistrovských, neuvěřitelných. Plus rada do života: "Ten co příjde s nabídkou, je zrádce."

Jeremiah Johnson (1972)

Dobrodružný film jak se sluší a patří. Osamělý příběh muže, co se vydal dobýt divočinu, která se indiány jenom hemží. Pouze pro příznivce žánru. S minimem dialogů, s mírně ubírajícím se dějem. Pln záběrů, nádherné, nespoutané divočiny, kterým by dle mého i slušel lahodnější, lyričtější a o to výraznější hudební doprovod. Avšak o to hutnější a méně kýčovitá je atmosféra. Ke všemu jen lehce romantické. Vynikající Robert Redford.

Jak ukrást Venuši (1966)

Skvostný film. Geniální loupež a Wylerovo lehké vyprávění romantického příběhu. Samotná krádež i místy napínavá. Herci příjemně přehrávají, a sledovat je, je tedy opravdu zábava. Zejména posedlý Eli Wallach je skvělý. K páru Hepburn O'Toole nemám výhrad. Vše doprovázeno příjemnou hudbou Johna Williamse.