Predátor: Evoluce (2018) odpad!

Tak tohle je opravdu ultimate trash! Shane Black se stává Rianem Johnsonem predátoří série a mým hollywoodským nepřítelem číslo 2. Co se mi na tomhle filmu nelíbilo? Všechno! Hned v úvodní scéně (tohle ještě není spoiler) si predátoří loď skočí vesmírným mostem, čímž vlastně skončí napětí filmu po 5 sekundách, protože jestli náhodou po této WTF scéně neodejdete z kina, může vám být jasné, že pokud by to naši hrdinové nezvládali, přiletí je z té šlamastiky dostat Strážci Galaxie. Dnes už obě značky patří Darth Disneymu, takže se do budoucna můžeme těšit na family friendly Predátora, který zaujme místo právě vedle Star Lorda. Tímto filmem byl Predátor definitivně zesměšněn a stal se z něj panák do hračkářství. A tento fakt nepřekryjí ani hektolitry digitální krve, ani sprška sprostých slov protkávající každou konverzaci. Řekl bych, že i od 15 letých holek ty nadávky zní více cool než od těchto břídilů a castingových omylů. Zejména Pan Černoch z Black Panthera (jména špatných herců si nepamatuji) vzbuzuje respekt leštiče záchodků a ne krutého velitele. A když si na sebe začne oblékat Predátorovu výstroj, připadáte si jako v kvalitní parodii. A teď k těm spoilerům. Predátoři si začali pohrávat s DNA a upgradují se. Čili další špatný nápad. Zemi hrozí invaze, jeden predátorský uprchlík nám ale přinesl zbraň k obraně (koukám na Predátora, nebo Den nezávislosti: Nový útok?). Pronásledující upgradovaný Predátor si s sebou přiveze psy, z nichž jednoho asi špatně krmil, protože si během filmu najde lidského pána (znovu se ptám, koukám na parodii?). Na konci filmu lidé sestrojí zařízení, díky kterému s nimi bude Predátor anglicky komunikovat (Mars opět útočí? Kde tedy bylo ono slavné We come in peace?). Konec spoilerů. Mým vesmírným filmovým klasikám je konec. Star Wars zničil psychopat Rian Johnson, Aliena znásilnil zhrzený dědek Scott a Shane Black vyhladil rasu Yautja. Jdu si pustit Predátora jedničku a zvláště si vychutnám smrt Shanea Blacka. EDIT: Projdeme si ještě největší plot holes (následují spoilery): Predátor uprchlík letí na Zemi předat dar lidstvu na obranu před invazí. Hned po přistání ale začne vraždit všechny, na které narazí. Trošku podivné vyjednávání. Onou superzbraní na obranu Země je jakýsi super oblek na vraždění Predátorů. Aha. Takže invazi celé civilizace disponující zbraněmi jako vesmírný teleport, plasma zbraně, pokročilá umělá inteligence, zbraně hromadného ničení, to všechno přemůže jeden oblek. No paráda. Malého Predátora zneškodní na začátku filmu náramek na ruku, ultimate Predátora nejdřív helma a pak useknutá ruka. Bizár. Predátora převezou do laborky a dají mu sedativa, která přestanou fungovat. Klišé. Co mě ale dostalo, že takto nebezpečný tvor nedonutí velitele laboratoře postavit tam nějaké zábrany pro případ útěku. Žádné sentry guns, elitní vojáci, prostě nic. Predátor v jednu chvíli začne střílet z kulometu. Skutečný predátor by tu zbraň vzal, urazil by s ní někomu hlavu a pak jí rozlomil přes koleno. Užívání takto primitivních věcí je pod úrovní Yautja, ale Shane Black má na to zřejmě jiný názor. Predátor rozumí řeči lidí - budiž. Predátor na lidi gestikuluje, plive - to už je trapné. Predátor mění hlas na ženu bez své helmy? A já myslel, že Predátor sice umí napodobovat řeč, ale úplně změnit tón hlasu dokáže pouze díky nahrávání v helmě, přes kterou to poté pustí. Predátoří civilizace si pohrává s genetikou. Kdo nesouhlasí, je vyhnanec. To je úplně proti dosavadní filozofii Yautja. Oni nenáviděli "biologické" zbraně, křížení a další podobné nesmysly. Šlo to proti jejich filozofii. Jejich doménou jsou zbraně určené k lovu. Predátoři podle Blacka touží kolonizovat vesmír, mají k tomu předpoklady - vesmírné lodě schopné skákat prostorem atd. Pokud to je takto jednoduché, proč už to dávno neudělali? Proč už u nás nezůstali v době Mayů, roku 1715, v roce 1904? Co se asi mohlo za těch posledních 100 let na jejich klimatu změnit? A spousta dalších...

Lída Baarová (2016) odpad!

Všechny okolnosti vzniku tohoto filmu, neonacisté v komparzu a další drobnosti mi nedávají jinou možnost, než udělit odpad. Z Filipa Renče se stal angažovaný umělec pro proruskou pakáž. Návštěva prezidenta Zemana na premiéře byla směšná a opět jen potvrdila chování papalášů, kteří nejdou na film, sportovní zápas či jiné kulturní akce z důvodu zábavy, ale aby tam reprezentovali svoje zájmy. Film je jinak historicky zcela nepřesný, Táňa Pauhofová je jediný světlý moment filmu, ale její postava (i všechny další) je neskutečně trapně napsaná. Německé postavy mluvící česky působí směšně a neautenticky, ale jedná se od Filipa Renče o komerční kalkul. Diváci Babovřesek přece na film mluvící německy nepůjdou. A pro ně je film určený prioritně. Místo silného dramatu tady proto máme zápletku hodící se na titulní stranu deníku Blesk, postavy jsou neuvěřitelně stereotypní. Tyto skutečnosti nejvíce dopadly na Pavla Kříže, který se sice snaží, ale všechno vyznívá do neuvěřitelné parodie. Místo aby Hitler po vzoru například filmu Kmotr si s Goebbelsem sedl do temné místnosti a tam mu tiše ale důrazně řekl, že vztah s Lídou Baarovou je u konce, což mělo potenciál k projevení hereckých kvalit obou herců, tak tam Hitler řve a prská jak malé dítě přesně podle svého stereotypního zobrazení. A to diváci Babovřesek přece vidět chtějí, jinak by je film nebavil.

Solo: Star Wars Story (2018)

Scénárista: "Tak Kathhleen, čím v tomhle filmu začneme?" Kathleen Kennedy: "Dětští otroci." Scénárista: "Tak to bohužel nejde. To bohužel nejde, s tím už přišel George Lucas." Kathleen Kennedy: "To nechápu." Scénárista: "Nechápete to? Tenhle motiv byl použit už ve Skryté hrozbě a úspěšně jsme to zkopírovali do sedmičky a osmičky, tak to nebudeme používat znova. Takže čím začneme?" Kathleen Kennedy: "Dětští otroci." Scénárista: "A vy si nedáte říct! Kathleen, vy si nedáte říct a vy to tam perete pořád!" V tomhle duchu se nese celý film. Obecně bych éru pod taktovkou Dartha Disneyho rozdělil na dvě kategorie. Tou první jsou sequely, které představují to nejhorší dno současného Hollywoodu. Druhou kategorií jsou spin-offy, kde pouze Rogue One si zaslouží být začleněn do slavné rodiny Star Wars jako její nejhorší film z oněch sedmi, ale pořád zasloužilý člen rodiny. Solo se řadí do stejné kategorie jako Rogue One, akorát je z filmového hlediska o třídu horší, což ho řadí do filmového průměru. Problémy při natáčení jsou vidět na každém kroku stejně jako snaha zalíbit se fanouškům různými odkazy na starší epizody. Politický podtext zde nepředstavuje problém, horší už je ta zjevná absence nových nápadů (červ zotročující děti = Jabba). Celkově hodnotím 4 hvězdičkami jen proto, že všem sedmi Star Wars jsem udělil plný počet (politickým sequelům odpad). PS: Jak si vůbec tvůrci dovolí říct, že ten ufňukanec s tváří jinak skvělého Woodyho Harrelsona zabil třetí nejlepší námezdní lovkyni v galaxii Aurru Sing?

Příběh kmotra (2013)

Film mnoha tváří. Na jedné straně skvělý herec Ondřej Vetchý, kterému ale režisér zapomněl říct, jestli má hrát typického českého veksláka, který je stále jednou nohou ve vězení, nebo mafiánského bosse ovládajícího osudy druhých. Výsledkem je takový mišmaš, kdy chvílemi přestávám Vetchému jeho roli věřit. Zbytek herců také kvalitní. Nejslabším článkem je tak opět režisér Petr Nikolaev, který vůbec nemá cit pro látku. Podobně jako v Lidicích se snaží ždímat emoce ve vypjatých scénách, ale zoufale mu to nejde. Závěrečné poselství filmu je opravdu megatrapnost. Ve filmu Kmotr od Coppoly stačilo Al Pacinovi jediné slůvko, aby si divák uvědomil, s kým má tu čest. Tady potřebujeme patetický dovětek, že kmotrové typu Vedrala žijí mezi námi. Tak bacha na ně! Když už jsme u toho srovnání s realitou, nemám nic proti tomu, pokud se události pro potřeby filmu upraví. Ale vyměnit budovu vlastní firmy za fotbalové hřiště v extrémně patetické scéně, to už nepobírám. Celá látka je velmi špatně uchopena. Na vraždě Františka Mrázka bylo nejzajímavější ono tajemno kolem možného vraha a případného propojení s politikou. Na tom měli tvůrci stavět a postupně vytvořit atmosféru strachu a nejistoty. Tyto atributy zde zcela chybí.

RoboCop vs Terminator (2006)

Filmová koláž z doby, kdy ještě tento typ videí nebylo snadné vytvořit. Potěší i přítomný humor. Snímku dávám 5 hvězdiček, ale proboha, co to tady dělá?! To teď ČSFD udělá profil každému videu na Youtube?

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Umírající miliardář vyšle na ostrov dinosaurů záchranou výpravu, která ma zajistit přežití dinosauřích druhů. Každý člen výpravy je pochopitelně odborník na něco jiného. Ten rozumí počítačům, ta se vyzná na ostrově a tamten zase umí mluvit s raptory. Poslední jmenovaný je ale trochu mrzout, takže až pod nátlakem své milované se přidá k výpravě. Bohužel, na ostrově výprava zjistí, že intrikářské okolí starého miliardáře má svůj vlastní plán, jak s dinosaury naložit... Moment! Tohle už jsem někde viděl. No jasně! Ztracený svět: Jurský park, který tento film bezostyšně kopíruje. Pak tady máme scénu v nějakém podzemním bunkru, kde už jsem to nevydržel a musel si zacpat uši, jak moc tahle situace šustila papírem (takových scén je ve filmu velmi mnoho). Za doprovodu výbuchu sopky se na scéně objeví baryonyx, podle scénáristů zjevně masožravec vymetající jurské kanály, a začne se skrze lávu sápat po hlavních hrdinech. Samozřejmě jenom proto, aby jim v únikové cestě stály nějaké překážky. Posuňme se dál. Výprava avizuje, že z ostrova odveze 11 druhů dinosaurů, ale nakonec se jich na malý rozvrzaný trajekt vejde mnohem víc. Zvířata nejsou uspaná a ostraha pravděpodobně strávila celou cestu na baru. Na druhou stranu bych chtěl ocenit statečnost posádky, kterou nerozhodí ani řev tyranosaura. O nezvaných hostech na palubě ani nemluvě. Tento smrtelně nebezpečný náklad samozřejmě není vysazen nikde jinde, než u Hammonda 2.0 doma. Proč ne. Někdo má rád domácí mazlíčky, miliardáři si do obýváku nastěhují brachiosaury. Co by tomu řekl Spejbl, když Hurvajs vyhrál žirafu. Na scénu pak přichází tajemný doktor Who, ze kterého chudáka udělali po prvním díle šíleného vědce tvořícího mutanty jak na běžícím pásu. Počítám, že v příštím díle se dá dohromady s doktorem Heinzem Dutoschwarzem a vymyslí spolu nějakou další obludku. Pak to zase pořádně zašustilo, když scénáristé po dlouhých úvahách vymysleli, jak příšerku pustit z klece. Vše, co se děje potom, je další vykrádání originálního Jurského parku (raptoři v kuchyni). Na konci se už jen otevřou dveře, z klecí vyleze více zvířat, než se jich vešlo na Noemovu archu, a tím příběh končí. Řekl jsem záměrně zvířat (nové druhy), protože jedinými dinosaury ve filmu byly zkameněliny v obýváku Hammondovic betaverze. Takhle se prostě dinosauři nemohli chovat. Svou chvíli slávy si tu odbyl i Jeff Goldblum, u kterého prostě marketéři Univerzalu vyhodnotili, že jeho ksicht přitáhne do kin o 10 % více fanoušků, tak na koleni sepsali pár srdceryvných vět a nechali ho to odříkat jak básničku ve škole.

Zlatá mládež (2015) (pořad) odpad!

Tentokrát nepatří odpad pořadu samotnému (zkouknout celou jednu epizodu nemám odvahu), ale vystupujícím.

Svět podle Daliborka (2017)

Vít Klusák je bezesporu nejlepší český režisér propagandistických dokumentů. Zde podle mého názoru dosáhl své tvůrčí krize. Vybral si nejsmutnější existenci z Prostějova a nechal jí 105 minut před kamerou exhibovat. Autenticita již z Klusákovi tvorby téměř vymizela. Film nevyvolává téměř žádné otázky k zamyšlení, protože hlavní protagonista je tak primitivní, že ani nedokáže zaujmout či pohoršit diváka. Z tohoto hlediska považuji Klusákovu volbu za velmi lacinou. V závěru dokonce Klusák popře sám sebe, když celou dobu natáčí film bez zásahu filmářů, aby tam na konci nakráčel jako mesiáš a začal si honit ego na člověku, jehož názor stejně nezmění. Film z podobného prostředí Český Alláh má diametrálně vyšší kvalitu i autenticitu.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017) odpad!

Tvůrci ze studia Disney opět otevřeli příručku s názvem "Jak marketingově zmanipulovat diváky i kritiky a vydělat u toho balík peněz", z čehož vznikl tento paskvil. Ačkoliv je stopáž filmu nejdelší z celé série, celý děj se vyznačuje pouze pronásledováním křižníku rebelů (nebo jak se teď jmenují) flotilou Prvního řádu. Tohle mě má 150 minut bavit? Zvláště, když se většinou jedná po vzoru Síly se probouzí o vykrádačku V. a VI. epizody? Tu a tam se pár dobrých nápadů našlo, ale všechno přebila tuna nesmyslů. Zatímco scénáristé předchozí epizodu znásilnili Harry Potterem (prohlížení myšlenek, smrt Hana Sola, meč si vybírá), tady Rian Johnson opepřil SW univerzum Matrixem (hledání "klíčníka", Luke Skywalker na konci filmu připojen k Matrixu). Kvůli tragické smrti Carrie Fisher doporučuji její absenci v příštím díle hned na začátku vysvětlit slovy Arnolda Schwarzeneggera z filmu Komando: "Co se stalo s Leiou?" --- "Uletěla." PS: Už jsem to druhý den po projekci pochopil. Johnsonův vesmír je v jiné dimenzi a funguje jinak než ten náš. Jak jinak si vysvětlit ty neustálé ohnivé výbuchy? Už v předchozích dílech to občas v tomto ohledu skřípalo, ale ještě to nebylo rušivé. Nicméně zde se pořádají přímo ohnivé orgie, hlavně ze začátku. To je další totální nesmysl. A to není zdaleka všechno! Ve vesmíru made in Disney funguje dokonce i gravitace! Rebelové vyšlou bombardéry, otevře se poklop a bomby zvesela začnou ve stavu beztíže padat.