• Pohádka

Besa - Season 1 (2018) (série)

Když začala česká televize první řadu Besy na podzim 2022 vysílat, hltal jsem každej díl. Příběh o normálním chlapovi, kterej se stane účastníkem autonehody, při níž zemře dcera mafiánskýho bosse a ten za to chce po hlavním hrdinovi, aby pro něho zabíjel nepohodlný lidi. Seriál byl každým dílem lepší a gradoval, bohužel se mi ho nepodařilo dokoukat celej….ČT totiž odvysílala pouze deset dílů z celkových dvanácti….Na můj dotaz, proč byl seriál takhle stopnut mi z ČT nikdo ani neodpověděl. Až potom jsem se dozvěděl od jednoho zdejšího uživatele, že mezinárodní distribuční verze měla opravdu jen deset dílů. Osobně to nechápu, asi se to někomu nahoře z Interpolu, nebo EU nelíbilo. Každopádně jsem už nikde na internetu ty poslední dva díly nesehnal. Odkazy, který mě na ně navedly byly fail, prostě se nikdy o jedenáctý a dvanáctý díl nejednalo a to jsem hledal fakt dlouho a poctivě. Takže kdo si tenhle seriál bude chtít vychutnat, musí počítat s tím, že bude ochuzen o zřejmě to nejlepší z první série. Já jdu do druhé série s tím, že si něco asi budu muset domyslet, něco jsem si vyčetl, tak to snad nebude tolik vadit. Ale sere mě to neskutečně.

Extraktoři (2023) (seriál)

Za ty poslední dva díly a hlavně za ty rodinné trampoty hlavní hrdinkybych dal nejradšijen dvě hvězdy. Ty scény se sestrou (potažmo dcerou), nebo matkou byly dost zbytečný, netýkaly se hlavní zápletky a určitě nejenom já bych se bez nich obešel. Ten ušetřenej čas se mohl třeba věnovat dvojici agentů v podání Révai-Štáfek, kteří mi připadali místama dost v ústraní, což byla škoda, protože scény s nima mě bavily. Jinak ale musím spíš chválit, natočeno podle skutečného příběhu o únosu dvou češek v Pákistánu. Ty pasáže ze zajetí a držení rukojmích jsou natočený fakt dobře, ale bavilo mě třeba i vyjednávání mezi politiky, nebo řešení naší rozvědky ohledně šejka. Jasný, akční scény nemůže nikdo chtít, aby to vypadalo jako z Mission Impossible, ale už jenom to, že se do něčeho podobnýho naši pustili se cení. Co se týká obsazení - Pavle Gajdošíkové seděla role v Chybách, kde byla skvělá, v Extraktorech se sice snažila, seč jí síly stačily, ale roli nekompromisní a tvrdé policistky jsem jí nevěřil. Nejvíc mě tak zaujal Zach v roli vicepremiéra, ten byl hodně přesvědčivý, ale i další role byly obsazeny dobře.

Přízraky v Benátkách (2023)

Jestli neumíte perfektně anglicky a rozhodnete se na Přízraky v Benátkách koukat s titulkama, tak doporučuju počkat, až bude film s cz dabingem. Nemám problém se čtením, titulky mi nevadí, ale tady se mluví opravdu hodně a přijdete tak čtením o spoustu detailů. A že jich tady je. Celej film se odehrává v jednom domě, ale ten je tak našlapanej negativní a ponurou atmosférou, že si prostě neužijete to napětí a hezkou duchařinu naplno, protože se budete věnovat čtení konverzací, u kterých musíte být taky ve střehu, aby jste všechno chápali. Paradoxně předchozí dva filmy od Branagha - Vražda v Orient expresu a Smrt na Nilu jsem viděl postaru se Suchetem a věděl jsem, jak všechno dopadne, přesto se mi jejich podání zdálo lepší než Přízraky v Benátkách, kde jsem nevěděl, jaký bude konec. Až bude dabing, pustím si a vychutnám si film znova, třeba svoje hodnocení změním, takhle je to zatím za 65%.

Oktopus (2023) (seriál)

Přiznávám, že mi Oktopus ze začátku nešel moc pod vousy. Jeden díl celkem dobrej, druhej mě nebavil a takhle to šlo na střídačku. Krobot ani Šoposká mi neseděli jako policajti, některý případy, hlavně ty z okruhu dostihů a sázek mi připadaly málo atraktivní, postrádal jsem napětí a vyšetřování se někdy zbytečně táhlo. Ale asi v půlce seriálu nastal jakýsi zlom, zápletky byly čím dál lepší, zvyknul jsem si na dvojici hlavních hrdinů a začal mě bavit i jejich humor. Všechno to skončilo libovým posledním dílem, kterej se fakt povedl. Jestli se Pachl rozhodne točit druhou sérii, vůbec mi to nebude vadit, spíš naopak.

Gran Turismo (2023)

Jako jo, závody jsou pro diváka pojatý atraktivně, o tom źádná. Mě ale srala jedna věc a tu prostě neodpustím. Nesnáším v závodních filmech výhry v posledním kole, nebo dokonce na cílové rovince. Jasný, občas se to stane a ve filmu to jednou taky přežiju, ale v Gran Turismo se hlavní hrdina kvalifikuje, nebo vyhraje závod dokonce čtyřikrát doslova o milimetry, kdy se prokousává celým startovním polem a v posledním kole to všem natře. To prostě nemá s autentičností nic společnýho, spíš je to taková pohádka hrající na city. Cílovou skupinu si to určitě najde a koukám, že našlo, ale Le Mans, nebo Rivalům nesahá Gran Turismo ani po kolena. 60%.

Uteč! (2022)

Severskou tvorbu mám rád. Uteč! bych přirovnal k mysterióznímu thrilleru. Ve filmech moc nemusím vidiny a přeludy, tady sice byly, ale v rozumné míře a pomálu, za mě to ani nemuselo být, protože i bez nich by to fungovalo dobře. Postupný odkrývání minulosti, sychravý počasí a starý domy, prostě severská klasika. Reálně nepůsobí akorát to, jak všichni z norskýho prdelákova umí po americku a s hlavní hrdinkou se v pohodě domluvili, ale to je detail.

Sestra Smrt (2023)

Začínám být alergickej na podobný typy hororů z klášterů. Většinou je to z 90% pořád to samý dokola, jen s jiným výběrem herců. Tohle dílko se ani hororem nazvat nedá, tomu režisérovi by měli zakázat točit něco podobnýho, bylo to hrozný. Nulová atmosféra, asi jsem se měl leknout 5x převrácené židle, do toho nesympatický obsazení. Jedinej klad je ten, že je to tak krátký a já to tak dokoukal.

Seminář (2023)

Hodně slušná švédská vyvražďovačka, která mě bavila od první minuty. Dobře zvolený místo, způsob vražd brutálnější a nechybí ani decentní černý humor. Co bych vytknul je málo napětí. 65%.

Obchodníci s bolestí (2023)

To co dělali obchodní zástupci a lékaři byl hnus, ale přenýst to na filmový plátno tak, aby to nebyla nezáživná nuda jde hodně těžko. Trojice Blunt, Evans a Garcia je přesvědčivá, ale to je asi tak všechno - 55%.

Cesta do tmy (2023) (TV film) odpad!

Tak jestli předchozí Svobodovi díla měla aspoň něco do sebe a hlavně měla trochu reálný základ, tohle byl silnej tabák i na mě. Mohl jsem si ukroutit hlavu prakticky od začátku, tolik nesmyslů nasekaných do 90 minut jsem dlouho neviděl.