• Krátkometrážní

Dark Was the Night (2014)

Premárnená šanca na slušný horor. Zamrzí to, pretože natočené je to dobre, atmosféra väčšinou funguje, ale... Tempo je nevyvážené, film sa poriadne nie a nie rozbehnúť a končí v podstate v najlepšom. Finále antiklimatické, monštrum vzhľadovo dosť matné. Čo ma ale neskutočne vytáčalo boli postavy, ich traumy a rádoby hlboké dialógy. Akoby sa tým režisér silou mocou snažil o „umenie“. Nefunguje to, je to otravné, Kevin Durand síce dokáže svojho zlomeného šerifa dobre zahrať, ale jeho postava je proste blbo napísaná. Dosť dlho pôsobí ako tak trochu zbrzdený blb, ktorý na očividné stopy reaguje apaticky, znudene, prípadne prežúva drísty o tom, že to je celé „prank“. Namiesto toho aby sa film zameriaval na monštrum, obranu obyvateľov proti nemu, riešia sa otázky viny, ochrany a svedomia. Nič proti, keby to neboli len batôžky klišé, ktoré riedia atmosféru. Keď sa film konečne zameriava na to hlavné, je to celkom fajn, aj keď ako som napísal – chýba tomu dramatickejšie finále, lepšia gradácia. Veľmi vlažné tri hviezdy.

Papírová města (2015)

Pohodička, pohoda. Viac by som to smeroval do tej road-movie (čo je len pomerne malá časť filmu). Inak herci fajn a dobre to odsýpa. Ale nič, čo by som musel vidieť znova.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Tak toto nie, vážení. Absolútna prehra. Patrím k tým, ktorí považujú MAN OF STEEL za priemerný akčný film. BATMAN V SUPERMAN však podľa mňa mal potenciál a celkom som mu veril. Teraz, keď som to už videl, a hľadám na tom nejakú pozitívnu vec, tak mi napadá len: dobre, že som ušetril za kino. Fakt. Tento film je sračka (to je ešte slabé slovo) a nemienim teoretizovať, kto všetko za to môže. Strihača by som ale na férovku vyrazil, pretože takto otrasne zostrihaný blockbuster som nevidel už veľmi dlho. Príbeh nula, milión podzápletiek, ktoré nikam nevedú, scenáristický zmar a bieda. Snyder de facto nerežíruje, len na seba kopí prázdne scény – žiadny nápad, žiadna originalita. Nijaký epický konflikt medzi dvoma ikonami sa nekoná. Len primitívne dejové barličky a tupé zvraty podávané s kamenne vážnym ksichtom. Cavill otrasný, možno má na Supermana ten správny look, ale hrať nevie. Affleck v pohode. Gadot krásna a celkom cool, škoda že jej je tak málo. Eisenberg prekvapil, pre mňa výborný Luthor a asi jediný herec, ktorý si to natáčanie užíval. Ale inak bieda. Už aj ten SPIDER-MAN 3 je lepšia komiksovka. Umelá hmota, kam sa človek pozrie. Namiesto skutočných ľudských emócii je tu len otravný a nechcene smiešny pátos. Namiesto napätia neprehľadný pixel-maglajz. Namiesto postáv figúrky. Namiesto silných dialógov vzletné a duté frázičky. A namiesto filmu trailer natiahnutý na dve a pol hodiny. Neznášam, keď sa musím za tvorcov cítiť trápne. Subjektívne odpad ako vyšitý, ale jednu hviezdu za Gadot a Eisenberga tomu dám. Zvyšok spáliť a zadupať do zeme. EDIT: S odstupom emócie trochu vychladli a musím uznať, že až také hrozné to nie je. Affleck je viac než dobrý, škoda toho scenára. Najzaujímavejšia postava je Lex Luthor. Prihadzujem hviezdu, ale druhýkrát už by som to nesledoval ani za nič.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Slabučké. Znudene odrozprávaný príbeh. Plytké dialógy. Herci, ktorí nemajú čo hrať. Postavy a podzápletky, ktoré sú tam úplne zbytočne. Psychopat Mojžiš behom zopár strihov vytvorí zo strhaných otrokov obrnené komando, ktoré položí na kolená celý Egypt. Boh ako nesympatický sadistický fagan, ktorého vášňou je (ako už je uňho zvykom) mučenie a zabíjanie nevinných. Sedem rán je absolútne idiotsky zobrazených. Prechod cez more tiež. Gradácia nulová. Pekné kamerové oblety ešte epos nerobia. Scott snáď ani nerežíroval. Mal som pocit, že hercom načrtol scénu, potom im prikázal aby na pľaci chvíľu pobehovali a kameraman to už nejako nasnímal. Pozrite si radšej PRINCA EGYPTSKÉHO, ktorý je na ploche 90 minút epickejší a emocionálnejší, než toto riedke blato.

Mroží muž (2014)

Úprimne, po všetkých tých ohlasoch som čakal väčšiu pohromu. V zásade sa jedná o klasickú smithovku jemne líznutú absurdnom. Atmosféra je prekvapivo fajn. Až do chvíle, kedy sa na scéne objaví Depp. Tam to začne ísť dosť z kopca, škrípe to, vtipy nie sú vtipné, samotný Deppov výkon je skutočne mizerný (pritom Smith tu mohol vytvoriť naozaj zaujímavú postavu a nie len trápnu karikatúru), dej drhne, prešľapuje na mieste a záverečný mroží fight je vcelku trápny, Lapointov flashback totálne mimo. Skrátka, akoby to Kevin nemal pevne v rukách, resp. nezvládal prechod medzi rôznymi žánrami. Na druhej strane, Michael Parks je opäť vynikajúci a všetky jeho dialógy/monológy sú výborne podávané, takže človeka sem tam aj jemne zamrazí. Zvyšok hercov odohral, čo sa žiadalo, v pamäti nikto moc neutkvie. Chcelo by to lepšiu gradáciu, hlavne v druhej polovici a možno nejaké to napätie. Ale sklamaný nie som, rozhodne sa film oplatí vidieť. Druhého dielu TRUE NORTH trilógie YOGA HOSERS sa však – po vzhliadnutí príšerného traileru – dosť bojím.

Krampus: Táhni k čertu (2015)

Chcete, aby vaše ratolesti do Vianoc poslúchali? Pustite im KRAMPUSA :). Škoda, že som tento film nestihol svojho času v kine (vo všetkých sálach hrali tie trápne nové STAR WARS). Decembrová vianočná atmosféra by zážitok určite ešte viac prehĺbila. Za mňa teda rozhodne spokojnosť, TRICK 'R TREAT sa mi síce páčil viac, ale Dougherty ani teraz nesklamal a naservíroval zábavný holiday horor. Je ale tiež pravda, že KRAMPUS nie je taká šleha, ako mohol byť. Dougherty citeľne zmäkčil a obrúsil svoj čierny a morbídny humor, hoci pre suché hlášky sa ani tu nechodí ďaleko. Nápadov má však stále dosť a dosť, ale mám dojem, že istejšie sa cíti v menších poviedkach. Akonáhle má rozprávať dlhší a klenutejší príbeh, tak trochu pláva a niektoré scény negradujú tak ako by mali. Tiež som mal pocit, že film občas klišé preberá, namiesto toho, aby sa im vysmieval. Holt, asi daň väčšej produkcie a posunutie sa k širšiemu publiku. Na strane druhej, atmosféra je opäť úžasná, herci perfektní a practical effects lahôdkové (akurát animované časti mohli byť skôr stop-motion). Samotný Krampus sa mohol objavovať viac, pretože je vskutku podarený. Ale ani jeho pomocníci rozhodne nie sú na zahodenie. Vraždiace perníčky, do toho!

Deadpool (2016)

Čakal som, že sa to viac odtrhne z reťaze. Trailery boli vtipnejšie.

Hush (2016)

Dobre natočená, priamočiara home invasion jednohubka. Jednoduché, bez nejakého väčšieho napätia. Nápad s nepočujúcou hlavnou hrdinkou dobrý, ale IMHO nevyužitý. Psychopat neschopný lúzer (prečo si sakra dal dole tú masku tak skoro?). Ako celok prežiteľné, ale to je asi tak všetko.

The Invitation (2015)

Túto pozvánku dostať nechcete. Takto to mám rád. Vynikajúci psychologický thriller-horor. Už úvod so zrazeným kojotom dal najavo, že tento reunion starých kamarátov bude mať trochu odlišný feeling. Réžia a kamera v spolupráci s hudbou budujú zvláštne ponurú, polosnovú atmosféru, napätie sa šponuje stále viac a celé sa to nesie v dosť nepríjemnom tóne. A nestráca to dych ani v závere. Celý čas som bol napnutý a fakt netušil, kam sa to celé stočí a komu vlastne hrabe viac, ak vôbec niekomu. Skvelé. Akurát poznámka: tie flashbacky boli úplne zbytočné, naviac strašne klišovité. Prečo sa všetko musí názorne ukazovať a nenechá sa pracovať fantázia diváka? Ale to je len malý detail, inak sakra pozoruhodná vec.

Saulův syn (2015)

„ODSÚDIŠ NÁS NA SMRŤ!“ - „MY UŽ MŔTVI SME.“ Šepot v tme. Krik. Zrýchlený dych. Pohľad cez plece. Smrť. Prázdne tváre. Depresia. Zmar. Šialenstvo. Peklo. Nič výstižnejšie mi nenapadá a popravde, ani sa mi veľmi nechce rozpisovať, proste to treba vidieť. A hnedí hajzli v parlamente a ich voliči by si v tom mali povinne vymáchať tie svoje držky, rovnako ako tí, čo ešte dnes dokážu ospravedlňovať Hitlera, Tisa a podobných bastardov. S ohľadom na súčasnú situáciu (nielen) na Slovensku pôsobí SAULOV SYN ešte mrazivejšie a desivejšie. Skľučujúci film, ale veľmi potrebný. Nech len ľudia vidia...