• Krátkometrážní

Titanic (1997)

NEARER, MY GOD, TO THEE.___TITANIC som videl asi trikrát-štyrikrát. A zakaždým vo mne zanechal iné dojmy (od odmietania až po nadšenie). Pretože, hej, tomu filmu je ľahké sa vysmiať ako typickému hollywoodskemu gýču. Dnes som si ho pozrel znova. A treba uznať, gýč-negýč, je to dobrý film. Celý cast je výborný. DiCaprio a Winslet sa k sebe perfektne hodia a tú jednoduchučkú love story im divák absolútne žerie. Ale ani zvyšok nezaostáva. Slizák Zane, Kathy "Nepotopiteľná Molly" Bates, či Bernard Hill ako kapitán Smith. Aj po rokoch má film moc diváka totálne pohltiť a emocionálne vyžmýkať. Iste, niekoľko presladených dialógov by som vyhodil, tiež niektoré fóriky v závere zbytočne vytrhávajú z diania. Úplným fanúšikom sa asi nikdy nestanem, ale za seba chlapsky priznávam: monumentálny a silný zážitok.

Kick-Ass (2010)

„OCI, TO VYZERÁ EŠTE VIAC COOL, NEŽ NA OBRÁZKU!“ - „TO PRETO, LEBO TAM NEBOLI ROTAČNÉ GUĽOMETY!“ Je to hodne fajn, ale obdobný SCOTT PILGRIM sa páčil predsa len viac. Tu mi trochu chýbala väčšia porcia žánrovej nadsázky. Teda, ona tam samozrejme je, ale graduje tak nejak pozvoľna. No a niektoré scény, ktoré mali parodovať superhrdinské filmy/komiksy na mňa až tak nezafungovali. Ale aj tak je to jazda. Aaron Taylor-Johnson je síce fajn dork dipshit, ale celý film si aj tak kradne pre seba psychopatická dvojka Cage-Moretz alias Big Daddy a Hit Girl. Cage, ktorý chytá šoky z toho, že si ho dcérka doberá, že by na narodeniny chcela šteniatko a nie sadu nožov, je fakt na nezaplatenie. Moretzovej Hit Girl si to tiež kruto užíva a hláškuje ako o život. Vlastne som mal pocit, ten film mal byť viac o tejto dvojke. Dobrý bol aj záporák Marka Stronga, ale Christopher Mintz-Plasse mi prišiel dosť otravný. Je to dosť nekompromisné (čo sa cení) a záverečná akčná rubanica je výborná. A Čechovova bazuka, samozrejme tiež.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Holy dog shit, už som asi fakt príliš starý, zlý a zahorknutý na takéto niečo. Keď som bol krpec, SW ma celkom bavili a bol som fanúšik (hoci ani zďaleka nie tak "zažratý" ako niektorí iní). S odstupom ma tie filmy už v podstate nezaujímajú. Uznávam ich plusy aj mínusy, ale už som z toho takpovediac vyrástol. Epizóda VII ma teda príliš nezaujímala, ale vravel som, že keď už nič, tak si aspoň užijem dobrý oddychový blockbuster. Ó, aké naivné. Tak si to rozoberme. Triky a vôbec technické aspekty sú absolútne perfektné a nemám proti nim žiadne výtky. Abramsovi sa krásne podarilo nadviazať na poetiku pôvodnej trilógie, ohromne potešilo, že pre mimozemšťanov použil opäť staré dobré masky, CGI zbytočne nerušilo a bolo použité citlivo. Scenár. Scenár je... bieda. Totálna. Autori vzali NOVÚ NÁDEJ, zmenili postavy a názvy, niekde pre istotu aj pohlavie a farbu pleti, trošku to zamiešali a hurá, ideme tvoriť dejiny! Tak určite. Nostalgia vám film nezachráni, milí tvorcovia! Celý film je šialene predvídateľný a bez napätia, kedy sa na to síce pekne pozerá, ale nie je v tom nič, slovom N I Č nové, inovatívne, originálne... Postavy sú síce potenciálne zaujímavé, ale nejakému podrobnejšiemu kreovaniu charakterov sa tu nikto nevenuje. Scenár je skratkovitý, miestami vyložene hlúpy a k pôvodnej trilógii vlastne dosť neúctivý. Ako to, že sa Impérium/Prvý rád/whatever dostal zase k moci? Ako to, že nikto nevie, kto sú Jediovia? Záporáci vyzerajú trápne, chovajú sa trápne a majú trápne mená. Kylo Ren nosí masku asi preto, že je to povinná výbava každého temného pána. Keď si ju ale zloží, všetok rešpekt ide do hája. Driver sa mi skrátka na túto rolu moc nehodil. Plus, to čo predvádza v záverečnom súboji na meče musí každého až urážať. A jeho poskokovia sú len bandou nechcene smiešnych, neschopných idiotov, ktorí sa zase nechajú vyhodiť do povetria, ako bezmocní školáčikovia. Toto je teda ten diktátorský Prvý rád, pred ktorým sa trasie celá galaxia. Aha. Pretože vo filme si zvyšky Odboja proste sadli za stôl, vymysleli plán a ešte do večera celý Prvý rád poslali doprdele a ani to moc nebolelo. Nové hlavné postavy. Rey je sympaťáčka, bohužiaľ jej postava trpí pod skratkovitým scenárom. To, že sa za jeden deň naučí ovládať Silu a bojovať so svetelným mečom pôsobí dosť debilne, aj keď je akože „vyvolená.“ Finnove hlášky neboli vtipné. Chémia medzi ním a Rey neexistuje, ale to ani medzi ostatnými postavami. Starí známi. Nezájem. Han pôsobí unavene, Leia otrávene a C-3PO je opäť na päsť.___Takže ako eye-candy dobré, ale to je málo. Rozumiem, fanatici SW budú vystriekaní už len keď sa objaví „A long time ago...“ a rozoznejú sa známe tóny. Ale mne len nostalgia nestačí. A tento film nie je o ničom inom, bohužiaľ. Nejde si svojou cestou, nemá vlastný ksicht. Chce len potešiť fanúšikov. Okej, misia splnená, ale nazývať to filmovou udalosťou dekády? Snívajte ďalej.

Spring (2014)

„JE TO DEDIČNÉ.“ Nedívajte sa na trailer, nič si o filme nezisťujte a proste si ho pozrite! Ďalej trošku spoilery. Tak toto bol dosť zaujímavý kúsok! Film hodne klame telom, ale celý jeho tón a pomalý spôsob rozprávania mi veľmi sadol. Hlavní hrdinovia sú sympatickí a emócie im divák verí. V zásade sa jedná o fajn romantický film, až na to, že... no :). A nechýba tomu ani nadhľad a vzájomné špičkovanie ústrednej dvojice, potom čo „to“ vyjde najavo, pôsobí vtipne a príjemne. Spätne si možno hovorím, že sa tá téma dala vyťažiť viac na dreň a expozíciu by som predsa len trochu urýchlil, ale v zásade som veľmi spokojný. Čím menej o filme viete, tým lepšie. Ja som si nezisťoval nič, okrem žánru, takže som bol zvedavý, čo na mňa tvorcovia vybalia. Ale že dostanem v zásade feel good-romantický horor, to som teda fakt nečakal :).

Purpurový vrch (2015)

Do tohto filmu sa mi, pravdupovediac, veľmi nechcelo. Trailery ma nezaujali úplne na sto percent a rozporuplné recenzie zrazili moje očakávania na minimum. No, ale chvalabohu, že som si to pozrel! Som v zásade nadšený a skoro nemám, čo vytknúť. Del Toro nezaprie svoju lásku k temným rozprávkam a gotickým príbehom, celý audiovizuál je nádherný (pripomenul mi Burtona, keď ešte nebol senilný). Tie stavby, stroje, kostýmy. Krása. Iste, príbeh nie je príliš originálny, ale nevadilo mi to. Tá atmosféra ma totálne pohltila. Niežeby to bolo príliš strašidelné, ale skôr takým svojským spôsobom temné. Potešilo ma, že duchovia neboli len za klasické creepy rekvizity, ale mali celkom špecifickú úlohu v deji. Herci skvelí (hlavne maniakálna Jessica Chastain bola na zožratie). Možno by som to tu a tam pokrátil, ale inak skvelá práca.

Southbound (2015)

"ROUGH NIGHT?" Poriadne nadupaná hellride. Strašne sa mi páčilo ako plynulo sa medzi sebou jednotlivé príbehy prelievali. Škoda tých zopár slabších digitálnych trikov. Inak ale veľmi sympatický film, kde nedrhne tempo a napätie funguje tak ako má. Fajnovka.

Velký sešit (2013)

V podstate podľa očakávaní. Oproti románu o dosť zmäkčené a menej intenzívne. Predovšetkým mi chýbala tá neuveriteľná psycho atmosféra plná šialenstva, cynizmu, krutosti, smrti a rozkladu, ktorá zo stránok knihy doslova kvapkala. Možno by to chcelo viac štylizácie (resp. vybalansovať štylizáciu s naturalizmom), dokonca som sa pristihol, že by som to strašne rád videl ako animovaný film. Ale keď sa odprostím od porovnávania s predlohou, tak som viac-menej spokojný. Dobre natočené, ústredné dvojičky výborné, bosorka tiež. Funkčné zakomponovanie titulného „veľkého zošita“ do deja. Možno niektoré scény mohli byť viac vyhrotené. Ale v zásade nadpriemer.

Čarodějnice (2015)

Atmosféra ako z príbehov bratov Grimmovcov či ľudových povedačiek, rozprávok a báchoriek. Výjavy ako z nočnej mory. Špina. Blato. A lesy v ktorých nič dobré nečíha. Áno, áno, áno! Toto je presne to, čo od hororu chcem. A som rád, že po Jennifer Kent (BABADOOK) sa na scéne objavuje Robert Eggers – ďalší ohromný talent, ktorý nám toho v budúcnosti ešte veľa ukáže. Som tiež rád, že sa tento film prebojoval aj do našich kín, vidieť ho na veľkom plátne bol zážitok. Treba však podotknúť, že toto je druh filmu, ktorý sa na pôdu multiplexov vôbec nehodí – omnoho viac mu pristane nejaké menšie, komornejšie, skôr alternatívne kino (skutočne sa jedná o festivalový film pre náročnejších). Takto som sa mohol akurát v duchu uškŕňať nad množstvom hlúpučkých tínedžerských párikov, ktoré si do kina prišli primárne olizovať ksichty a ich udiveným híkaním nad tým, že „toto predsa ani nie je horor, lol.“ Ó, veru je. Sakra je! Ale márna sláva, ak za vrchol hororu považujete OČISTU, CONJURING či iné „family friendly“ popcorny budujúce „strach“ takmer výhradne na ľakačkách, tak choďte o dom ďalej. Na to, aby vás Eggers zneistil, tieto primitívne barličky nepotrebuje. Réžia je absolútne sústredená. Herecky absolútne bez chyby (a výkony detských hercov? - niečo neuveriteľné!) a intenzitou niektorých scén ohromne emocionálne silné a znepokojivé (Chatrč v lese, Calebova choroba, únos dieťaťa, záver..). Nádherná kamera, výtvarná stránka a mrazivá hudba. Amerika 17. storočia. Svet, v ktorom si musíte dávať pozor na to, čo hovoríte a ako sa správate. Jediný žartík, nevhodné slovko môže odštartovať smršť a zničiť všetkých naokolo. Paranoja, náboženská hystéria, fanatizmus a márne vzývanie mlčiaceho Boha. A Zlo, ktoré len čaká na to, kedy mu dáte príležitosť... Už sa neviem dočkať druhej – tentoraz súkromnej – projekcie. Jediná výtka: je to príliš krátke. Okamžite chcem režisérsky zostrih a nech to má celé pekne dve hodiny! Tak by to bolo ešte lepšie. Nádherný, nádherný temný diamant.

Zkáza krásou (2016)

Objektívne je to samozrejme Třeštíkovej slabší kúsok. Ale mňa to aj tak bavilo. Lídu Baarovú som síce v žiadnom filme nevidel, ale jej životný príbeh bol pre mňa vždy veľmi zaujímavý. Iste, dalo by sa polemizovať, nakoľko si Baarová svoje rozprávanie prikrášľuje, keďže Třeštíková jej do toho takmer vôbec nevstupuje. Ale v tomto prípade jej to nemám za zlé. Načo sa zbytočne snažiť „dusiť“ jednu starú, osamelú ženu, ktorá je evidentne psychicky takmer na dne? Už len ten jej príbeh samotný je proste neuveriteľný a dobre poukazuje aj na to, akú majú veľké (nielen) filmové hviezdy tendenciu zhasnúť a prepadnúť sa do úplného zabudnutia. A koľkokrát na to nepotrebujú ani turbulentnú historickú dobu. Ja som napriek všetkému musel obdivovať Baarovej vytrvalosť, schopnosť vždy sa vzchopiť (aj navzdory tej komplikovanej dobe!) a opäť naštartovať svoju kariéru. Niektoré súdy, ktoré ešte aj dnes padajú na jej adresu mi prídu tak trochu prísne. Kolaborantka? Len kvôli tomu, že snáď spala s Goebbelsom? Ale prosím vás... Jej to bolo srdečne jedno, o politiku sa vôbec nezaujímala a myslím, že o Goebbelsovi a Hitlerovi (resp. o ich plánoch / názoroch) mala skutočne veľmi zahmlenú predstavu. Iste, Baarová mi ako človek nebola príliš sympatická. Prišlo mi, že je (okrem iného) strašne zamilovaná hlavne sama do seba, resp. do svojho obrazu v dobách najväčšej slávy (kedy jej pri nohách ležali najmocnejší muži sveta – to je fuk odkiaľ boli a čo boli zač) a veľmi málo empatická voči druhým. Ale odsudzovať ju nemienim. Napriek tomu som k nej v závere pociťoval súcit, pretože som skrátka a dobre videl hlavne zlomenú, smutnú ženu unavenú celým životom, ktorá sa dokáže usmiať len vtedy, keď rozpráva o tom aká bola úžasná a ako ju všetci milovali._____ „CHCELA BY SOM SA... PROSTE LEN TAK STRATIŤ. VŽDY KEĎ SA PREBUDÍM, POVIEM SI: ZASE NOVÝ DEŇ!... ALE TIE DNI UŽ NIČ NEPRINÁŠAJÚ, VIETE?“

Velké oči (2014)

Burton ma začína srať. Ale fakt, že veľmi. Nepotreboval som od neho ďalšiu pecku v štýle EDA WOODA, chcel som proste len dobrý film. BIG EYES mal všetky predpoklady byť dobrým – zaujímavý príbeh, výborní herci, scenáristi... Ale nič z toho. Postavy sú opäť totálne prázdne (ako je u Tima v poslednej dobe zvykom), jedine Amy Adams dokáže svojej hrdinke vdýchnuť život a človek jej naozaj verí všetky emócie. O to väčšia škoda, že jej postava nie je viac prepracovaná, že nie je viac zachytená jej vášeň pre vlastné umenie, pre jej vzťah s dcérou, s Walterom apod. To všetko sa odbije pár scénami/vetami. Christoph Waltz je doslova a dopísmena príšerný a to som neveril, že niečo takéto napíšem. Pri jeho šaškovaní pred súdom v závere filmu, mi už bolo regulérne za tvorcov trápne. Povrchné, absolútne bez kúzla a bez šťavy. Jediné, čo je na tomto filme dobré je Amy Adams. A možno celková výtvarnosť a kamera. A to je všetko. Iste, je to lepšie ako TEMNÉ TIENE, ale to nie je bohvieaká výhra. Burton regulérne zosenilnel, sorry, už to musím priznať aj ja. Je to smutný pohľad, keď režisér, ktorého najlepšie filmy ma emocionálne žmýkali a žmýkajú dodnes, vypotí takúto sračku bez duše. Zase. Opäť obrovské sklamanie. Myslel som, že s FRANKENWEENIEM chytil Tim druhý dych, ale len som si staval vzdušné zámky – aj v tom prípade ho zachránilo len to, že vlastne remakoval svoj vlastný film. Burton už skrátka točí sterilné, chladné prefabrikáty. Vlastne ma to znechutilo ešte viac než TEMNÉ TIENE, pretože takto zabiť dobrý príbeh, to dokáže asi len Tim Burton! Voilá, ďalšia veta, o ktorej som si nemyslel, že ju raz napíšem. Na ďalšie jeho filmy sa úprimne neteším.

Časové pásmo bylo změněno