Kmotr (1972)

Výnimka potvrdzujúca pravidlo, že film nedokáže docieliť úroveň knihy. Plus plejáda niekoľkých veľmi zásadných hercov 20. storočia. To všetko a omnoho viac spadá do ponuky, ktorá sa neodmieta.

Hořký měsíc (1992)

Myslím si, že jeden z najúprimnejších, najodvážnejších a tiež najlepších filmov Romana Polanskiho. Bitter Moon je nielen otvorenou štúdiou ľudskej sexuality, ale tiež odhaľuje, aké rozdielne putá môžu pojiť mužov so ženami (chladný, ale nekonfliktný vzťah Hugh Grant - K.S. Thomas verzus nebezpečne impulzívny vzťah Peter Coyote - Emmanuelle Seigner); aká tenká je hranica medzi láskou a nenávisťou; a čoho sme schopní v opojení vášňou. Okrem iného aj film, pri ktorom sa vám odkrví mozog... Izolácia postáv na lodi uprostred oceánu to všetko len umocňuje a dotvára stiesňujúcu atmosféru.

12 opic (1995)

Gilliamov pred aj post-apokalyptický svet, so štipkou retro atmosféry, už väčším podielom dekadencie, výnimočne hrajúcim Willisom, krásnou Madeleine Stowe a geniálne šialeným Pittom. A pri cestovaní v čase sa nezabúdalo pristupovať svedomito ani k psychológií postáv. Jednotka s hviezdičkou! PS: Scéna s Vertigom aj celkovo velebí podobne hlboké filmy, akými sú tieto dva. Niečo obdobné bolo aj v predlohe, ale tam inšpiračný zdroj uvedený nebol. Tam bol iba nápad, spracovanie sa doladilo až v Opiciach.

Dějiny násilí (2005)

1.) Od nepamäti sa omieľa v súvislosti s filmom "happyend", nezdá sa vám, že sa celý ten čas opomínal "happystart"? To že sa dej ešte len rozbieha predsa neznamená, že musia byť všetci veselí. Aj bez toho by sme snáď pochopili ten kontrast, keď budú na konci mŕtvi, nie? :) Nie je to samozrejme vždy tak, ale spomínaný prvok je použitý väčšinou v thrilleroch, hororoch a podobne. No a je prvoplánový až to bolí. A tu konkrétne mi pripadal skoro až sebaparodujúci. 2.) Cronenberg ukázal, že úchylnosti z jeho "bežnejších" filmov, sa dajú krásne zužitkovať v prospech realistického vyznenia takejto žánrovky. 3.) William Hurt tu bol naozaj skvelý a nomináciu si podľa mňa zaslúžil aj napriek krátkemu času pred kamerou. Nehovoriac o tom, že v takej úlohe by som si ho pred pozretím nevedel asi predstaviť. 4.) Niečo aj k filmu by sa hodilo, že? Bol tak akurát. :)

Hoffman (1970)

Som naozaj spokojný, ale chcel som byť ešte viac. Začiatok totiž sľúbil niečo inteligentné a zvrátené a mohol teda konkurovať mojej srdcovke. Potom sa hrdinovia samozrejme začali uberať do podstatne bežnejšieho a masami obľubovanejšieho žánru, ale celok nepokazili. Bol tu výborný Sellers (prednášajúci svoje cynicky úprimné myšlienky a lá Oscar Wilde), ktorý síce vie čo chce, ale nejde za tým neochvejne. Bráni mu z časti svedomie, z časti hanblivosť, ergo celá jeho povaha. No a jeho protipól a objekt túžby zároveň, Sinéad Cusack, ktorá je v danej situácií, za pomoci neskúsenosti, úplne neurotická. Ale prejde si nemalým vývinom, aby bola divácky atraktívnejšia a už je na svete klišé jak hrom. No v tomto prípade mi to nevadilo, bavil som sa naďalej. A bolo to pre mňa veľké prekvapenie, aké vždy poteší pri menších a menej známych filmoch. Pre absolútne hodnotenie som sa nakoniec rozhodol kvôli scenáru, ktorý bol výborný! Aby ste mali predstavu, stačí asi poznamenať, že do komentáru nedávam žiadny citát len preto, že netuším ktorý vybrať.

Byl jsem při tom (1979)

Mám celkom zmiešané pocity. Nemôžem sa ubrániť presvedčeniu, že Being There aj so svojimi 130 minútami bolo len ako pár útržkov z Forresta. Ale na druhej strane toto nie je životopisný film. Ide o kratšie obdobie jedného človeka, ktorý je tak trochu extraordinary... No reakcie ľudí na jeho osobu sú naozaj ťažko uveriteľné. Za každú blbosť ktorú vypustí z úst sa stáva hrdinom a géniom, zatiaľ čo on sám si to ani neuvedomuje. Myšlienka, že vie ohúriť svojou jednoduchou úprimnosťou v skazenom svete by prešla keď tak za okolností keby nebol úplne slabomyseľný. Takto vyznie totálne naivne. Spoiler: Zaslepené jednanie postáv ma celý film znervózňovalo, až do záveru, kedy sa ukázalo, že by to mohol byť proste zázrak. A to nie len, že vyvracia moje predošlé pocity, ale podtrhuje jednu z mála vecí, ktoré som chcel pôvodne kvitovať: záhadu okolo jeho pôvodu, ktorý nebol celý čas odhalený. 75%

Základní instinkt (1992)

Hitchcockovské exteriéry v inteligentnom thrilleri, že by sa za neho nehanbil ani sám Alfred. A k tomu explicitné erotické scény s Sharon Stone. Čo viac si priať...

Magická hlubina (1988)

Súťaživosť je kamarátstvu sokom a vášeň (v tomto prípade pre more) zas láske...

Rozpal mě, sakra (2011)

Príjemný závan severského pohľadu na dospievanie určite padne vhod ak čakáte bežnú puberťácku komédiu. Ide o príbeh dievčaťa, ktoré nie je horšie ako ostatné, len je proste nadržané. A to tak že poriadne. :D Dáva to najavo celkom zábavnými predstavami, na ktorých je najlepšie, že sa sprvu javia ako súčasť deja, až do precitnutia na konci tej ktorej sekvencie. Dobre, jedna z tých scén je dosť stupídna, no ostatné to kompenzujú. A všeobecne sa nejedná zrovna o originálny ťah, avšak prevedenie originálne je. Réžia navyše prekvapuje celkom invenčným nápadom, keď hlavná postava (zároveň aj v úlohe rozprávača) hovorí za ostatných to, čo by chcela aby povedali oni, zatiaľ čo my ich vidíme zblízka, v nehybných polohách. Neviem či je to jasné z môjho opisu, ale evokuje to komiksové prvky. A hlavná zápletka je celkovo perverzná, ale aj vkusne vtipná, čo sa o všetkých podobných záležitostiach zo zámoria povedať nedá. Možno trochu nadhodnocujem, ale to asi preto, že na začiatku som nečakal veľa a že som sa zabával podstatne viac, ako by sa asi dalo v tom zapadákove kde sa film odohrával.